Jedynie prawda jest ciekawa


TSUE: „Definicja małżonków obejmuje osoby tej samej płci”. MSZ tłumaczy, co to oznacza dla Polski

06.06.2018
comanrainbow06060218
TSUE: „Definicja małżonków obejmuje osoby tej samej płci”. MSZ tłumaczy, co to oznacza dla Polski

Ogromne kontrowersje wzbudził wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie określanej w mediach jako „C-673/16 Coman”. Homoseksualna para, która zgłosiła się do trybunału chciała, aby ustalono jednoznaczną wykładnię dyrektywy, która reguluje prawa obywateli UE i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich. W ocenie wielu ekspertów, m. in. dra Jerzego Kwaśniewskiego, prezesa Ordo Iuris, wyrok TSUE w praktyce zrównał związek dwóch mężczyzn z małżeństwem.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości oznacza, że w kwestii prawa do przemieszczania się, państwa członkowskie Unii Europejskiej będą musiały traktować związki tej samej płci na równi z małżeństwami. Taka wykładania dyrektywy i jej późniejsze konsekwencje prawne stawiają oczywiście niezwykle trudne zadanie przed wieloma urzędami i instytucjami państw członkowskich, które muszą teraz odnieść się do nowej sytuacji. Zapytaliśmy urzędników ministerstwa spraw zagranicznych o to, co sprawa „C-673/16 Coman” oznacza dla Polski.

– Trybunał Sprawiedliwości w wyroku w sprawie C-673/16 Coman uznał, że obywatel państwa trzeciego, z którym obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej (tej samej płci) zawarł legalne małżeństwo zgodnie z ustawodawstwem jednego z państw członkowskich, ma prawo do legalnego pobytu na terytorium państwa członkowskiego będącego państwem pochodzenia obywatela Unii Europejskiej, jako członek jego rodzinytłumaczy Artur Lompart, dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ.

Według mecenasa Jerzego Kwaśniewskiego, wyrok TSUE narzuca definicję "małżonków" obejmującą osoby tej samej płci. Zdaniem prezesa Ordo Iuris, wyrok ten stanowi „oczywiste przekroczenie kompetencji UE” i „uderza też w porządek konstytucyjny PL oraz prawa szeregu państw członkowskich UE”.

Jak odpowiadają na to urzędnicy MSZ? 

Zgodnie z wydanym wyrokiem państwo członkowskie nie może zatem odmówić uznania – ale wyłącznie do celów przyznania prawa pobytu obywatelowi państwa nienależącego do Unii – małżeństwa zawartego legalnie przez  niego z obywatelem Unii tej samej płci w innym państwie członkowskim – odpowiadają. Jak podkreśla Artur Lompart, uznanie przez Trybunał osoby tej samej płci za współmałżonka nastąpiło jednie na potrzeby przyznania prawa pobytu obywatelowi państwa trzeciego:

Trybunał jednoznacznie stwierdził, powołując się na ustalone orzecznictwo, że kwestie stanu cywilnego i wiążące się z nim normy dotyczące małżeństw są materią należącą do wyłącznej kompetencji państw członkowskich i prawo Unii tej kompetencji nie narusza – informuje MSZ i przypomina, że wyrok nie oznacza, by państwo członkowskie było zobowiązane do wprowadzenia w swoim prawie krajowym instytucji małżeństwa osób tej samej płci.

Urzędnicy przypominają też, że Polska brała udział w postępowaniu w sprawie C-673/16 Coman zarówno w fazie pisemnej i ustnej.

– W postępowaniu Polska prezentowała stanowisko, w którym podkreślano, że Unia Europejska nie ma kompetencji do przyjmowania środków z zakresu prawa rodzinnego materialnego, w tym także do definiowania instytucji małżeństwa. W tym aspekcie Polska wskazywała na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości potwierdzające, że kwestie stanu cywilnego należą do kompetencji państw członkowskich i pozostają poza kompetencją Unii Europejskiej – przypominają urzędnicy.

Instytucję i definicję małżeństwa wciąż reguluje polski porządek prawny, a wyrok TSUE w opisywanej tu sprawie nie narusza kompetencji państw członkowskich. Ma wpływ jedynie na fakt umożliwienia legalnego pobytu i wjazdu na terytorium Polski partnerowi tej samej płci, który pochodzi spoza UE. Ciężko jednak nie odnosić wrażenia, iż orzeczenie TSUE jest kolejnym krokiem na drodze do erozji tradycyjnie rozumianej instytucji małżeństwa.

ac


Warto poczytać

 1. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 2. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 3. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 4. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 5. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 6. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 7. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 8. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook