Jedynie prawda jest ciekawa


Trzy zarzuty korupcyjne, zarzut ujawnienia tajemnicy państwowej i plagiatu dla sekretarza generalnego PO!

21.12.2017
Gawlowski2112017
Trzy zarzuty korupcyjne, zarzut ujawnienia tajemnicy państwowej i plagiatu dla sekretarza generalnego PO!

Według TVP Info prokuratura postawi Stanisławowi Gawłowskiemu, którego mieszkanie przeszukuje CBA pięć zarzutów - trzy mają mieć charakter korupcyjny, a pozostałe dwa dot. ujawnienia tajemnicy państwowej oraz plagiatu pracy doktorskiej.

Jeden z zarzutów ma wynikać z zeznań zatrzymanego w 2014 r. przez ABW wiceszefa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Łukasza L. - podało TVP Info. L. miał powiedzieć o łapówce dla Gawłowskiego - dwóch drogich zegarkach Tag Heuer - Carrera 16. Według TVP Info miało to być odwdzięczenie się za zatwierdzenie nominacji L. w 2011 roku, gdy Gawłowski był nadzorującym IMGW wiceministrem środowiska.

TVP Info podała, że ABW nie chciała badać tego wątku, gdyż - jak zasugerowano - był on zbyt ważnym politykiem PO, ale L. skontaktował się z CBA, które podjęło ten wątek, a "sprawa nabrała rozpędu jednak dopiero po zmianie władzy".

Inny zarzut ma dotyczyć przyjęcia przez Gawłowskiego 200 tys. zł korzyści majątkowej oraz podżegania innych do przyjęcia takiej korzyści - informuje stacja.

Śledczy uważają też - według portalu TVP Info - że był on patronem układu, który doprowadził do nieprawidłowości związanych z inwestycjami Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Grupa przestępcza miała tam wyłudzać środki europejskie na inwestycje środowiskowe, a zlecenia na prace trafiać do zaprzyjaźnionych firm. Przestępcy mieli też czerpać zyski z wzrostu cen nieruchomości, które dzięki inwestycjom nieraz kilkukrotnie zwiększały swoją wartość - podało TVP Info.

Według stacji zarzut ujawnienia tajemnic dotyczy otrzymanego przez wiceministra raportu ABW, który miał przekazać osobom w nim opisywanym. Co do plagiatu prokuratura w Łodzi w maju 2017 r. skierowała wniosek o uchylenie mu immunitetu, a teraz dołączono tę sprawę do innych zarzutów. Według śledczych praca "nie tylko zawierała liczne zapożyczenia, ale w dodatku była napisana niesamodzielnie" - podała TVP Info.

PAP
Fot: PAP/Marcin Bielecki

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 8. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook