Jedynie prawda jest ciekawa


Trzy lata temu Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie

24.05.2018
1270duda01
Trzy lata temu Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie

Mijają trzy lata od wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Pełniąc funkcję głowy państwa Andrzej Duda odwiedził 176 miejscowości w Polsce, złożył 67 wizyt zagranicznych, przyjął 97 szefów państwa, rządów i następców tronu - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Kancelaria Prezydenta przypomniała, że 24 maja 2015 r. - podczas II tury wyborów - Andrzej Duda uzyskał poparcie 51,55 proc. głosujących. Ceremonia zaprzysiężenia prezydenta Dudy odbyła się 6 sierpnia 2015 r.

Przypominając jego działania w tym czasie, Kancelaria Prezydenta zaznaczyła w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej, że w ubiegłym tygodniu Andrzej Duda jako pierwszy w historii prezydent RP prowadził w Nowym Jorku debatę wysokiego szczebla Rady Bezpieczeństwa ONZ. Miało to związek z tym, że na początku roku Polska objęła niestałe członkostwo w tym gremium a 1 maja nasz kraj rozpoczął miesięczne przewodnictwo w nim.

KPRP zaznaczyła, że w ramach realizacji polityki zagranicznej za prezydentury Andrzeja Dudy wznowiono Inicjatywę Trójmorza, która łączy dwanaście państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Głównym celem tej inicjatywy jest poprawa infrastruktury komunikacyjnej, współpraca energetyczna i gospodarcza.

Jak podkreśliła Kancelaria Prezydenta, przed niemal rokiem w warszawskim szczycie Inicjatywy Trójmorza wziął udział prezydent USA Donald Trump, który złożył wówczas zapewnienia, że Amerykanie respektują Artykuł 5. Traktatu Waszyngtońskiego. Przypomniano też, że dwa lata temu prezydent Duda gościł poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamę, który wraz z 17 prezydentami i 21 premierami wziął udział w warszawskim szczycie NATO.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że od początku kadencji prezydent Andrzej Duda zgłosił dwadzieścia dwie inicjatywy ustawodawcze. "W życie weszły przepisy przywracające niższy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, podwyższone zostały kary za przestępstwa, w wyniku których ucierpieli małoletni, a podróżujące po Polsce dzieci o polskich korzeniach uzyskały ulgi komunikacyjne, jak ich rówieśnicy na stałe mieszkający w kraju" - przypomniała KPRP.

Ponadto, zaznaczyła Kancelaria Prezydenta, by zwiększyć dostęp do telefonicznych numerów alarmowych, wprowadzone zostały kary za umyślne ich blokowanie, a osoby, które przez pomyłkę przelały pieniądze na niewłaściwe konto bankowe mogą teraz domagać się zwrotu tej sumy przed sądem. Ponadto dzięki zmianom ustawowym zaproponowanym przez prezydenta zmniejszono obciążenia mikro, małych i średnich przedsiębiorców, ograniczając nakładanie na nich kolejnych obowiązków majątkowych. Do Sejmu trafił też prezydencki projekt noweli Kodeksu pracy, który ma ułatwić pracownikom realizację uprawnień pracowniczych.

Jak zaznaczyła prezydencka kancelaria, również z inicjatywy prezydenta obowiązują kompromisowe przepisy dotyczące Krajowej Rady Sądowniczej i Sądu Najwyższego, a obywatele zyskali możliwość składania tzw. skargi nadzwyczajnej na prawomocne orzeczenie sądu. Jedna z ostatnich inicjatyw ustawodawczych Andrzeja Dudy to ustanowienie dnia 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów.

KPRP zwróciła uwagę, że zgodnie z sondażem CBOS prezydent Andrzej Duda cieszy się 70 proc. zaufaniem, i - jak podkreślił ten ośrodek - pozostaje "niekwestionowanym liderem rankingu społecznego zaufania". (PAP)

autor": Marzena Kozłowska


Warto poczytać

 1. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

 2. liderzy-KO-18092018 19.09.2018

  Oburzenie w opozycji. Lubnauer i Nowacka zdegustowane okładką lewicowej gazety

  Tygodnik „Polityka” ostatnio zaskakuje wszystkie osoby związane ze sceną polityczną w Polsce. Nie tak dawno jeden z redaktorów ekonomicznych tej gazety zachęcał lewicę do współpracy z PiS

 3. jakubiak09092018 19.09.2018

  Niecodzienny apel Marka Jakubiaka. Zachęcał do głosowania na siebie albo...na swojego rywala w wyborach

  Marek Jakubiak na antenie Polskiego Radia 24 zachęcał Warszawiaków do głosowania na niego podczas zbliżających się wyborów samorządowych. Opowiedział się również za opcją, że w przypadku, gdyby „nie przypadł do gustu wyborców”, powinni oni oddać swój głos na Patryka Jakiego

 4. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 5. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

 6. grunwaldzka597 18.09.2018

  Poważne zarzuty prokuratorskie dla urzędniczki prezydenta Adamowicza. Kamienica „o wartościach kulturowych” oddana za bezcen

  Zakończyło się właśnie postępowanie prowadzone przez delegaturę CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, która zdecydowała o postawieniu zarzutów niedopełnienia obowiązków dla funkcjonariusza publicznego.

 7. jaki-18092018 18.09.2018

  Hit! Patryk Jaki wystąpił w teledysku raperskim „Stałem pod blokiem”

  Raper HCR, znany z programu „Must be the music”, opublikował swój najnowszy singiel promujący jego najnowszy album. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby utwór nie został poświęcony kandydatowi na prezydenta Warszawy Patrykowi Jakiemu, który sam w nim wystąpił

 8. gazeta25062018 18.09.2018

  „Wyborcza” się ugięła. Niedawno bezpodstawnie oskarżyła posła PiS, teraz zamieściła sprostowanie

  Wojciech Czuchnowski oraz Mariusz Gierszewski z Radia Zet kilka tygodni temu na łamach „Gazety Wyborczej” rozpisywali się o zjawisku nazywanym przez nich „układem radomskim” polityków PiS-u. Po interwencji jednego z nich na stronach „GW” pojawiło się sprostowanie

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook