Jedynie prawda jest ciekawa


Trzaskowski obiecuje "zieloną stolicę Europy". Tymczasem za rządów HGW masowo wycinano drzewa

14.05.2018
Trzaskowskidrzewa
Trzaskowski obiecuje "zieloną stolicę Europy". Tymczasem za rządów HGW masowo wycinano drzewa

Nowe parki, zazielenienie ulic i skwerów - to jeden z priorytetów Rafała Trzaskowskiego. Tymczasem za rządów obecnej prezydent Warszawy w stolicy dochodziło do masowej wycinki drzew - miało ich zniknąć nawet 150 tysięcy!

Trzaskowski w poniedziałek na konferencji prasowej przedstawił swój program dotyczący zieleni w stolicy. - Moim celem jest to, żeby Warszawa była najbardziej zieloną stolicą Europy - oświadczył.

- Chcemy zbudować w Warszawie sieć zielonych korytarzy, która będzie miała prawie 100 km. Tak, żeby było można przejść Warszawę, właściwie nie wychodząc z terenów zielonych - powiedział kandydat PO i Nowoczesnej.

Trzaskowski zaproponował "zazielenienie" warszawskich ulic i budowę skwerów, które pomogą w tym, żeby Warszawa była jak najbardziej zielona. Kandydat PO i Nowoczesnej zapowiedział też budowę parków i skwerów na terenach, gdzie obecnie znajdują się nieużytki. W tym kontekście mówił o parku między mostami: Gdańskim a Grota-Roweckiego.

Zaproponował również, że o zazielenienie skwerów będą mogły zabiegać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe; granty z ratusza będą wynosiły do 50 tys. zł.

Trzaskowski mówił również, że jego celem jest zazielenienie warszawskich placów. Proponuje przeniesienie miejsc parkingowych do parkingów podziemnych, a na samych placach pojawiłaby się zieleń. W tym kontekście wymienił plac Bankowy, na którym odbywała się jego konferencja.

- To jest jeden z najważniejszych priorytetów, to w Warszawie nie było robione, mimo zapowiedzi i w tej chwili musi się dokonać prawdziwa rewolucja - podkreślił Trzaskowski. Wyjaśnił, że chodzi mu o zamianę "chaosu parkingowego" na podziemne parkingi.

Trzaskowski podkreślił, że zieleń jest ważna, "bo wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie, pomaga walczyć ze smogiem i wycisza hałas".

Czy jednak wyborcy mają powody, by uwierzyć kandydatowi PO? To przecież za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz, której szefem sztabu wyborczego w 2010 roku był Trzaskowski, dochodziło do masowej wycinki drzew. - Niewiele osób o tym mówi, ale w Warszawie za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz, na przestrzeni ostatnich lat wycięto 240 tysięcy drzew[…]. I nie było wtedy larum ze strony ekologów czy innych, którzy mają na ustach hasła ochrony środowiska – tłumaczył w ubiegłym roku na antenie Radia Maryja poseł Wojciech Skurkiewicz.

Sprawie wycinki drzew przyjrzał się również portal wawalove.wp.pl. Z informacji jaką uzyskała jedna z działaczek organizacji ekologicznych wynika, że w latach 2009-2015 w Warszawie wycięto 157 523 drzewa! - Jak obliczono, to w sumie aż 17 Parków Łazienkowskich. Liczba ta była tak naprawdę jeszcze większa, bowiem np. usuwania drzew owocowych nikt nigdy w stolicy nie liczył i wciąż nie liczy - czytamy na wawalove.wp.pl

Również ilość nasadzeń wzbudza wątpliwości ekologów - nawet jeśli policzyć ilość drzew zasadzonych przez miasto i inwestorów, ich liczba wynosi zaledwie 107 tysięcy. - Większość z nich to młodziutkie patyki, które nie produkują tlenu, nie oczyszczają wody i powietrza, nie użyźniają gleby, nie obniżają temperatury latem, nie dają schronienia zwierzętom. Wiele z nich od razu po posadzeniu usycha. Żeby zobaczyć jak miasto pielęgnuje posadzone drzewa – wystarczy się przejść po “zrewitalizowanej” Świętokrzyskiej - alarmuje Miasto Jest Nasze.

kh/radiomaryja/wawalove/miastojestnasze.org/pap
Fot: PAP/Tomasz Gzell/ pixabay

Warto poczytać

 1. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 2. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 3. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 4. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

 5. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 6. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook