Jedynie prawda jest ciekawa


Trzaskowski: Bardzo bym chciał udzielać ślubów parom homoseksualnym

30.08.2018
trzasko06062018
Trzaskowski: Bardzo bym chciał udzielać ślubów parom homoseksualnym

Rafał Trzaskowski był gościem Moniki Olejnik w programie „Kropka nad i”. Kandydat PO i Nowoczesnej wypowiadał się na temat cięć budżetowych w UE oraz własnej kampanii wyborczej. W pewnym momencie zaskoczył swoim najnowszym pomysłem.

Prowadząca na samym początku spytała Trzaskowskiego co ma do powiedzenia na temat poglądu, iż to opozycja w Polsce jest winna cięciom budżetowym w UE poprzez naciskanie na zastosowanie art. 7 TUE. Polityk nie zgodził się z tym poglądem, uznał iż cała sytuacja jest konsekwencją prowadzonej przez PiS polityki.

-Dzisiaj atmosfera wokół Polski jest najgorsza od wielu lat, Polska pod rządami PiS jest państwem łamiącym podstawowe prawa – mówił, argumentują swoją tezę osamotnieniem Polski w Unii Europejskiej oraz niechęci władz europejskich do rządu Mateusza Morawieckiego.

Dziennikarka TVN spytała się czy Donald Tusk, jako szef Rady Europejskiej, nie mógłby pomóc Polsce w obecnej sytuacji politycznej. Jednak według Trzaskowskiego to właśnie obecność byłego polskiego premiera w najwyższych strukturach UE pozwala Polsce uniknąć jeszcze gorszej sytuacji niż obecnie. Jego wywód został przerwany przez Olejnik, która zwróciła mu uwagę za...unikanie kontaktu wzrokowego i patrzenie się w ekran obok.

Padły także pytania o bierne zachowanie posłów PO wobec protestujących pod sejmem, którzy nie przejmują się ich losem gdy są traktowani siłą przez funkcjonariuszy policji. Trzaskowski zapewniał jednak, że wsparcie było cały czas dla nich, od samego początku oraz że stara się nie pokazywać przed kamerami, bo boi się o „oskarżenie go o lansowanie swojej kampanii wyborczej”. Olejnik była jednak innego zdania.

-Pan może i był na dniu supermamy, ale innych posłów PO nie widział na tam. Nie ma ich także na innych protestach – oskarżała dziennikarka, która podawała kolejne przykłady biernej postawy PO wobec protestujących. Zapewniała też, że takie zjawiska miały miejsce znacznie wcześniej, jeszcze za rządów Platformy. Jednym z nich miało być niewpuszczenie osób niepełnosprawnych do sejmu przez marszałka Radosława Sikorskiego w 2014, o czym poinformowała Olejnik Iwona Hartwich. 

Trzaskowski uznał to jako jeden z kilku błędów poprzedniej ekipy rządzącej, który przyczynił się do porażki w kampanii wyborczej w 2015 roku.

-Platforma Obywatelska wykazywała się arogancją i przez tą arogancję przegrała wybory – tłumaczył polityk. Uznał jednak, że to rzad PiS wykazuje się jeszcze gorszą arogancją i hipokryzją. 

Rozmowa przeszła w pewnym momencie na dyskusję dotyczącą problemów chuligaństwa na stadionach. Członek PO uznał, że powinno zastosować się rozwiązania brytyjskie i ostro egzekwować rzucanie czy nawet wnoszenie rac i ich odpalanie. Olejnik podała przykład jego kolegów, którzy nie tak dawno odpalali środki pirotechniczne podczas marszu wolności. Trzaskowski potępił ich zachowanie, uznał także, że w takim przypadku wystarczyło ich obarczyć mandatami. Jest też zdania, że robienie opraw przez kibiców, w tym także patriotycznych, odstrasza „normalnych ludzi od stadionów” i „zabija polską piłkę”. 

Pytania odniosły się do afery reprywatyzacyjnej. Według Moniki Olejnik nie sprzyja ona obecnemu ratuszowi z Hanną Gronkiewicz-Waltz na czele, a przede wszystkim Trzaskowskiemu, pochodzącemu z tej samej partii. Tymczasem udział w komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie ma dawać Patrykowi Jakiemu lepszy start w kampanii wyborczej.

-Ja nie mam nic wspólnego z aferę reprywatyzacyjną, ale oczywiście pani Hanna Gronkiewicz-Waltz ma - tłumaczył polityk, który opowiadał się za rozwiązaniem tej afery „raz na zawsze”.

Na sam koniec padła kwestia pomysłu Jana Śpiewaka ze wsparciem dla społeczności LGBT. Olejnik spytała się Trzaskowskiego czy chciałby udzielić ślubu parom homoseksualnym.

- Bardzo bym chciał być pierwszym prezydentem Warszawy, który mógłby udzielić ślubu parze homoseksualnej. To są moje osobiste przekonania- powiedział poseł PO 

JD/ TVN24

Warto poczytać

 1. bodnar21052018 25.09.2018

  Adam Bodnar walczy z „dyskryminacją religijną” w szkołach. Domaga się „lekcji religii mniejszościowych”

  Trzeba poprawić organizację lekcji religii mniejszościowych i etyki - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do szefowej MEN Anny Zalewskiej. Weług niego dyrektorzy powinni obowiązkowo informować rodziców i uczniów o możliwości i zasadach organizacji takich lekcji.

 2. gra-o-wybor-2-25092018 25.09.2018

  Strzelaj do prezydenta. Kontrowersyjna gra podbija internet

  Poznański radny PiS Michał Boruczkowski stworzył grę internetową, która tematyką odnosi się do zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce

 3. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 4. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 5. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 6. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 7. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook