Jedynie prawda jest ciekawa


Trwa umacnianie wałów przeciwpowodziowych w gminie Darłowo. Są podtopienia

25.08.2017

Trwa akcja umacniania wałów przeciwpowodziowych na rzekach Grabowa i Bagienica w gminie Darłowo (Zachodniopomorskie). Szacuje się, że ponad 300 ha okolicznych polderów i upraw rolnych znalazło się pod wodą, a 40 gospodarstw zostało podtopionych.

- Rano wznowiliśmy akcję przeciwpowodziową z udziałem żołnierzy i strażaków, którzy dowożą worki z piaskiem w miejsce wyrwy w wale, która została wczoraj wstępnie zabezpieczona - powiedział w piątek w rozmowie z PAP wójt gminy Darłowo Radosław Głażewski.

- Worki z piaskiem mają uszczelnić i wzmocnić wał w okolicy wsi Porzecze. Mniejsze wyrwy w wale przy rzece Bagienicy są opanowane przez zarząd melioracji. Przed godz. 10 do akcji zostanie włączony helikopter - wyjaśnił. Planowane są także kontrole szczelności wałów.

Wójt Głażewski przyznał, że niepokoi go utrzymujący się wciąż wysoki poziom wody. - Na rzece Grabowej stan wody nie obniżył się. Rozlewisko zmienia trochę swój nurt i jest to spowodowane naturalnym ukształtowaniem terenu - dodał.

Jak zaznaczył"obecnie nie ma żadnego niebezpieczeństwa dla ludzi, żadne gospodarstwo nie jest bezpośrednio zagrożone skutkami powodziowymi". - To dla nas piąty dzień, kiedy walczymy ze skutkami nawałnicy. Wyrwa w wale okazała się większa, niż początkowo sądziliśmy, jej głębokość sięgała 3 m, a długość 15 m. Podtopione zostały miejscowości Porzecze, Żabowo Morskie czy Rusko - wymienił Głażewski.

W czwartek w akcji przeciwpowodziowej na rzece Grabowej brało udział 50 żołnierzy, 80 strażaków, pracownicy Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie oraz wolontariusze. Do działań został włączony wojskowy helikopter, który ponad 60 razy dowoził wielkie worki z piachem, każdy o wadze ok. 800 kg.

PAP

Warto poczytać

 1. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 2. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 3. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 4. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 5. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 6. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 7. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 8. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook