Jedynie prawda jest ciekawa


Trumna płk. "Łupaszki" w Warszawie

23.04.2016

Trumna mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” została wniesiona przez motocyklistów Rajdu Katyńskiego do kościoła św. Krzyża w Warszawie. O 12:00 odprawiona zostanie Msza św. Do 19:00 będzie trwało czuwanie przy trumnie legendarnego żołnierza AK.

Główne uroczystości pogrzebowe z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędą się 24 kwietnia w Warszawie. Rozpoczną się o godz. 14.30 mszą w koście pw. św. Karola Boromeusza, przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie. Następnie trumna zostanie odprowadzona do rodzinnego grobu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pułkownik, zgodnie z wolą jego zmarłej w 2012 r. córki Barbary, spocznie w tej samej mogile.

W czwartek w łódzkiej archikatedrze była wystawiona trumna ze szczątkami „Łupaszki”. Hołd żołnierzowi AK oddała szkolna młodzież, organizacje patriotyczne oraz mieszkańcy Łodzi. Warte honorową przy trumnie pełnili harcerze, młodzież szkolna, przedstawiciele szkół, żołnierze, straż miejska, leśnicy i przedstawiciele licznych organizacji patriotycznych. 

"Traktujemy „Łupaszkę” jako symbol wszystkich Żołnierzy Wyklętych, dlatego nasza obecność wynika z tego, że chcemy upamiętnić tych, którzy oddawali życie za prawdę" - mówił dla „Naszego Dziennika” hm. Paweł Joachimiak ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Łódź. 

"Wydarzenie jest dla nas o tyle istotne, ponieważ dużo naszych instruktorów jest bezpośrednio zaangażowanych przywracanie prawdy historii, kultywowanie pamięci Żołnierzy Wyklętych. ZHR był realizatorem projektu „Ostatni Świadkowie”, który polegał na tym, że odwiedziliśmy Żołnierzy Wyklętych i przeprowadziliśmy z nimi wywiady wideo, po to żeby przyszłe pokolenia czy nasi młodsi harcerze mogli bezpośrednio z tych materiałów dowiedzieć się prawdy. Uważamy, że to jest bardziej autentyczne, bliższe niż podręczniki historii" - podkreślił harcerz. 

Przed łódzką katedrą była eksponowana wystawa szczecińskiego oddziału IPN zatytułowana „Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu… Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego”. Wystawa przedstawiała wszystkiego zidentyfikowane ofiary reżimu komunistycznego, odnalezione na powązkowskiej Łączce.

Na uroczystościach był obecny Robert Wit Wyrostkiewicz, prezes Mazowieckiego Stwoarzyszenia Historycznego „Exploratorzy.pl”

"Widać, że ludzie przez całą Msze Świętą i podczas osobistego czuwania bardzo przezywali pożegnanie najsłynniejszego chyba Żołnierza Wyklętego, jaki był „Łupaszko”. Już po Eucharystii, kiedy trumnę wyprowadzono z Kościoła, spontanicznie żegnali swego bohatera oklaskami, co się wcześniej dotąd nie zdarzało" - mówił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Wyrostkiewicz. 

kk/Nasz Dziennik/Twitter

[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 3. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 4. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 5. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 6. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 7. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook