Jedynie prawda jest ciekawa


Mariola Karweta: "Trumna mojego męża zawierała szczątki ośmiu osób. To barbarzyństwo"

08.08.2017

W piątek 4 sierpnia z Prokuratury Krajowej w Warszawie otrzymałam informację o zakończeniu badań genetycznych dotyczących zawartości trumny mojego męża, admirała floty Andrzeja Karwety, dowódcy Marynarki Wojennej RP, który zginał 10 kwietnia 2010 roku – poinformowała na konferencji prasowej Mariola Karweta. Wdowa po śp. admirale ujawniła bulwersujące szczegóły dotyczące tego, jak rodziny ofiar smoleńskich traktowane były przez państwo polskie po katastrofie smoleńskiej.

Dziennikarze poznali także szczegóły dotyczące ekshumacji admirała A. Karwety: – Ekshumacja, tj. wydobycie trumny z grobu mojego męża, odbyła się wieczorem 26 czerwca br., później trumna została przewieziona do Zakładu Medycyny Sądowej w Warszawie, gdzie 27 czerwca została otwarta i rozpoczął się proces badawczy.

– W trumnie, pod mundurem, znajdowała się cudza bielizna i fragmenty munduru w kolorze zielonym i nieadekwatnym rozmiarze, prawdopodobnie należąca do przedstawiciela wojsk lądowych. Pod nią były worki zawierające ludzkie szczątki. Jeden z nich wydawał się być takim, w jakim transportuje się ciała po wypadkach, z tym że był okręcony i powiązany białym nylonowym sznurem. Dwa kolejne to duże worki na śmieci. Ostatni przypomniał żółtą, przejrzystą reklamówkę  – mówiła M. Karweta.

Pierwsze, podstawowe badanie przy użyciu tomografu ujawniło dodatkową kończynę górną, należącą do osoby niższej i drobniejszej od mojego męża, oraz dodatkową żuchwę – usłyszeliśmy. Dodatkowo, wypełniona workami na odpady trumna mojego męża zawierała szczątki ośmiu osób (w tym mojego męża) oraz dwa NN, których nie udało się zidentyfikować. Podczas wcześniejszych badań ujawniono siedem różnych szczątków ciała mojego męża w czterech trumnach – mówiła wdowa po admirale Karwecie.

– Jestem rozgoryczona – nie ukrywała. – W stosunku do mojego męża i osób, z którymi został pochowany – dopuszczono się barbarzyństwa. Nie do Rosjan mam największe pretensje, ale do mojego państwa. Mój mąż służył Polsce. To państwo polskie ponosi odpowiedzialność za to, jak został potraktowany po śmierci – mówiła.

txt i fot. Artur Ceyrowski

 

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata Zjednoczonej Prawicy na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 8. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook