Jedynie prawda jest ciekawa


Trela chce zmian w adwokaturze

26.11.2016

Stworzenie samorządu przyjaznego dla adwokatów i wzmocnienie pozycji adwokatury zapowiedział w sobotę nowy prezes Naczelnej Rady Adwokackiej adwokat Jacek Trela. Nowego prezesa NRA wybrał w piątek obradujący w Krakowie XII Krajowy Zjazd Adwokatury.

Trela - dotąd wiceprezes NRA i adwokat izby warszawskiej - miał jedną rywalkę - mec. Małgorzatę Kożuch z Krakowa. W tajnym głosowaniu uzyskał 219 głosów delegatów. Mecenas Kożuch, członka izby krakowskiej i władz naczelnych, poparło 86 adwokatów. Nowy prezes rozpoczyna 4-letnią kadencję. Jest następcą odchodzącego po dwóch kadencjach mec. Andrzeja Zwary.

"Mój plan dla adwokatury, który zaprezentowałem delegatom, sprowadza się do działalności adwokatury w kilku obszarach. Po pierwsze chcemy stworzyć samorząd przyjazny dla adwokatów, tzn. taki, który będzie ułatwiał wykonywanie zawodu adwokata, będzie czynił ten zawód bardziej konkurencyjnym na obszernym rynku pomocy prawnej, na którym jest trudno o klientów" - powiedział nowy prezes NRA podczas sobotniego spotkania z dziennikarzami.

Jak dodał, jego plan zmierza do tego, aby wzmacniać pozycję adwokatury "poprzez wzmocnienie poszczególnych adwokatów, poprzez poszerzenie kompetencji adwokatów". "To jest istotna kwestia. Otóż duża grupa profesjonalnie wykształconych pełnomocników jest przydatna i potrzebna społeczeństwu w trudnym wymiarze sprawiedliwości. I to jest obowiązek państwa, by tych pełnomocników zaoferować społeczeństwu, tak by ta sprawiedliwość docierała do poszczególnych obywateli przy pomocy wykwalifikowanych adwokatów" - stwierdził nowy szef adwokatury.

"I trzecia rzecz - chcemy właśnie poprzez media dotrzeć do społeczeństwa z pozytywnym przekazem dotyczącym tego, co robimy w sferze publicznej oraz tego, na czym polega nasz zawód, i że warto przychodzić do adwokata po pomoc" - podkreślił mec. Jacek Trela.

Pytany przez dziennikarzy o słowa prezydenta Dudy, apelującego do adwokatów na otwarciu zjazdu m.in. o moralność i sprawne sądownictwo dyscyplinarne, prezes NRA powiedział, że "to był bardzo słuszny apel - bo to jest filar naszego zawodu". "Jeżeli będziemy pozwalali na tolerowanie deliktów dyscyplinarnych, to będziemy niewiarygodni dla społeczeństwa. Nie o to nam chodzi, chcemy być dla społeczeństwa zawodem zaufania publicznego, czyli takim, który w sytuacjach trudnych potrafi rozwiązać problemy etyczno-moralne" - powiedział adwokat.

Wyraził też zadowolenie środowiska adwokackiego z wizyty prezydenta RP na zjeździe. "To dla nas jest najważniejszy gość. Zdarzyło się tak drugi raz w historii 98 lat adwokatury polskiej, że zjazd odwiedził prezydent. Poprzedni gość to był śp. Lech Kaczyński, który odwiedził nasz zjazd w roku 2010.  Pan prezydent Duda jest kontynuatorem myśli pana prezydenta Kaczyńskiego i stąd wczoraj jego obecność na zjeździe" - stwierdził prezes NRA.

Zapowiedział, że przyspieszenie procedur dyscyplinarnych jest bardzo istotne i że będzie na ten temat rozmawiał z niezależnym pionem dyscyplinarnym.

Pytany o żywiołowe przyjęcie oklaskami prezesa Trybunału Konstytucyjnego na otwarciu zjazdu, mec. Trela powiedział: "Pierwszym gościem, który wszedł, był prezydent RP, dostał brawa na stojąco. Kolejnym gościem był prezes TK - dostał brawa na stojąco - które świadczyły o naszym szacunku dla TK, o naszej postawie zaświadczającej o naszej walce o niezależność sądów w Polsce i niezawisłość sędziów".

wkt/PAP

[fot. PAP/Stanisław Rozpędzik]

Warto poczytać

 1. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 2. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 3. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 4. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 5. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 6. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 7. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 8. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook