Jedynie prawda jest ciekawa


Totalna opozycja zwiera szyki: będzie spotkanie liderów Nowoczensej i PO

26.11.2017
1270apetrusceht
Totalna opozycja zwiera szyki: będzie spotkanie liderów Nowoczensej i PO

Spotkanie przewodniczącej Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer z liderem PO Grzegorzem Schetyną jest zaplanowane na najbliższe dni - powiedziała w niedzielę Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna).

Katarzyna Lubnauer została w sobotę wybrana nową przewodniczącą Nowoczesnej. Głosowało na nią 149 członków partii; na jej kontrkandydata Ryszarda Petru - 140.

 Gasiuk-Pihowicz w niedzielę w programie Radia Zet i Polsat News powiedziała, że Lubnauer jest po pierwszej rozmowie ze Schetyną i wiceszefem klubu PSL Markiem Sawickim. "Bardzo mnie to cieszy, bo trzeba rozmawiać. Oczywiście to jest tak, że jak patrzymy na ordynację, to widzimy, że ona wzmacnia duże ugrupowania, więc to porozumienie będzie konieczne" - oceniła.

 "Takie spotkanie z Grzegorzem Schetyną jest już zaplanowane na najbliższe dni, więc będziemy rozmawiać" - poinformowała.

Pytana o porozumienie PO i Nowoczesnej ws. kandydatury Rafała Trzaskowskiego na prezydenta stolicy Gasiuk-Pihowicz podkreśliła, że rozmowy "muszą być kompleksowe".

 "Rozmowy nt. porozumień dotyczących samorządów muszą być oparte na bardzo szerokiej formule porozumienia, także z PSL i SLD. Musimy poznać także drugą stronę tego porozumienia, bo jeszcze nie znamy szczegółów. Nie zostało zatwierdzone przez żadne ciało statutowe Nowoczesnej, co nie oznacza, że nie zostanie zatwierdzone" - powiedziała.

 Gasiuk-Pihowicz dodała, że pozytywnie ocenia kandydaturę Trzaskowskiego. "Pan Rafał Trzaskowski jest doświadczonym politykiem na wszystkich bardzo eksponowanych, publicznych stanowiskach, więc absolutnie jest o czym rozmawiać i te rozmowy będą się odbywały" - podkreśliła.

 Szef klubu PO Sławomir Neumann podkreślił, że opozycja jest odpowiedzialna za stworzenie adekwatnej odpowiedzi na propozycje zmian w Kodeksie wyborczym zaproponowane przez PiS. "Chcemy budować wspólne listy, duże wspólne bloki, które dadzą szansę wygrać najlepszym kandydatom w miastach i o tym chcemy rozmawiać z naszymi partnerami" - zapewnił.

W ocenie wiceszefa klubu PSL Marka Sawickiego, porozumienie PO i Nowoczesnej ws. kandydatury Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy było ze strony Petru "próbą wzmocnienia swojej pozycji w Nowoczesnej, co wewnętrznie zostało źle odebrane". "To przede wszystkim zdecydowało o wyborze Katarzyny Lubnauer" - stwierdził.

Jak dodał, najważniejszą kwestią pozostaje przyszły kształt ordynacji wyborczej i samorządów. "Dzisiaj trzeba się przede wszystkim dobrze przygotować programowo i z drugiej strony pilnować, żeby PiS nie zdemolował samorządu, żeby nie dokonał rozbioru, który w projekcie był zaplanowany" - powiedział.

 W czwartek liderzy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej - Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru - poinformowali, że Rafał Trzaskowski (PO) jest wspólnym kandydatem obu ugrupowań na prezydenta Warszawy, a w przypadku jego wygranej dotychczasowy kandydat Nowoczesnej Paweł Rabiej zostanie zastępcą prezydenta stolicy.

(PAP) autor: Daria Porycka / fot. PAP/Jacek Turczyk

 

Warto poczytać

 1. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 2. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 3. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 4. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 5. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 6. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 7. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 8. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook