Jedynie prawda jest ciekawa


Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

20.05.2018
Woronicza17a
Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy.

W ubiegłą niedzielę Andrzej Halicki (PO), Adam Struzik (PSL) oraz Piotr Misiło (N) w ramach protestu opuścili TVP Info, gdzie w programie "Woronicza 17" prowadzonym przez Michała Rachonia byli pytani o doniesienia Polskiego Radia Szczecin ws. apartamentu posła PO Stanisława Gawłowskiego wynajmowanego agencji towarzyskiej.

W miniony poniedziałek politycy PO, Nowoczesnej i PSL zażądali zmiany prowadzącego program "Woronicza 17" w TVP Info Michała Rachonia. Według nich jest on "obrzydliwym technologiem propagandy", który nie jest i nigdy nie był dziennikarzem.

We wtorek Telewizyjna Agencja Informacyjna oceniła w wydanym komunikacie, że domaganie się zmiany prowadzącego "Woronicza 17", "to pierwsza tak brutalna, otwarcie przeprowadzona próba ingerencji politycznej w pracę dziennikarzy w Polsce".

W niedzielę politycy PO, PSL i Nowoczesnej nie pojawili się w audycji "Woronicza 17"; w porze emisji programu zorganizowali konferencję prasową pod pomnikiem Wolnego Słowa w Warszawie, gdzie w czasach PRL mieścił się Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.

- Nie ma demokracji, nie ma wolnych wyborów i prawdziwej wolności wypowiadania się, bez rzetelnej informacji, bez mediów, które pełnią służebną rolę wobec obywateli - powiedział Halicki.

Jego zdaniem "od dłuższego czasu" w programie "Woronicza 17" organizowane są "seanse nienawiści", podczas których mówi się "wyłącznie źle o opozycji oraz publikuje się tendencyjne, niesprawdzone materiały mające ją szkalować". - Jeżeli chodzi o Telewizję Polską, programy TVP Info, w tego rodzaju formule, uczestniczyć nie będziemy - oświadczył Halicki.

Pasławska dodała, że w programie "Woronicza 17" pomija się tematy niekorzystne dla władzy. Jak zaznaczyła bojkot niedzielnej audycji to protest przeciwko takiej formule jej prowadzenia. Według posłanki, Telewizja Polska, jako medium publiczne, powinna prezentować zdanie wszystkich opcji politycznych, a nie tylko partii rządzącej.

Mirosław Suchoń (Nowoczesna) podkreślił, że posłowie opozycji, swoją obecnością w programie TVP Info, nie chcą "legitymizować propagandy", która - jego zdaniem - w "Woronicza 17" "jest ważniejsza niż rzeczywiste problemy".

Politycy byli pytani, czy "bojkot" programu "Woronicza 17" oznacza, że przedstawiciele PO, PSL i Nowoczesnej przestaną też brać udział w innych audycjach TVP.

- Mamy Zarząd Krajowy w środę; wtedy będę mógł precyzyjnie odpowiedzieć co PO będzie proponować w najbliższych tygodniach - odparł Halicki. Również Suchoń powiedział, że władze Nowoczesnej w najbliższym tygodniu "będą w tym temacie podejmowały decyzje".

Pasławska odparła, że PSL zwraca uwagę "na charakter prowadzenia tego konkretnego programu". - My generalnie do większości programów publicystycznych prowadzonych w Telewizji Publicznej nie jesteśmy zapraszani - dodała.

O nieobecności polityków PO, PSL i Nowoczesnej w programie "Woronicza 17" informował w niedzielę europoseł Ryszard Czarnecki (PiS). - Opozycja się nie zjawiła, poza Kukiz 15 - napisał na Twitterze. W jego ocenie to "demonstracja, która tylko buduje Rachonia". - Wszyscy przypomną jego niewygodne pytania sprzed tygodnia - dodał europoseł.


W niedzielnym wydaniu "Woronicza 17" - poza Czarneckim - uczestniczyli: doradca prezydenta Barbara Fedyszak-Radziejowska, Jarosław Porwich z koła Wolni i Solidarni oraz poseł Kukiz'15 Jerzy Jachnik.

Później do programu dołączył również polityk SLD Jerzy Wenderlich. - Zmiany na scenie politycznej, SLD ma w sondażach więcej niż PSL i Nowoczesna razem wzięte, a więc reagujemy na bieżąco - powitał Wenderlicha prowadzący.

Polskie Radio Szczecin podało w ubiegłą niedzielę na swojej e-stronie, że w szczecińskim apartamencie posła Platformy Obywatelskiej Stanisława Gawłowskiego świadczą usługi prostytutki. Jak poinformowało Radio Szczecin, udało się rozgłośni ustalić nieoficjalnie z trzech niezależnych źródeł, kto jest właścicielem nieruchomości.

Gawłowski w poniedziałek oświadczył, że nie miał żadnej wiedzy, aby w wynajmowanym mieszkaniu świadczone były przez najemcę usługi "wątpliwe moralnie". Oświadczenie odczytał dziennikarzom pełnomocnik posła PO, Rafał Wiechecki, po widzeniu z nim w Areszcie Śledczym w Szczecinie. 

PAP

Warto poczytać

 1. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 2. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 3. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 4. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

 5. liderzy-KO-18092018 19.09.2018

  Oburzenie w opozycji. Lubnauer i Nowacka zdegustowane okładką lewicowej gazety

  Tygodnik „Polityka” ostatnio zaskakuje wszystkie osoby związane ze sceną polityczną w Polsce. Nie tak dawno jeden z redaktorów ekonomicznych tej gazety zachęcał lewicę do współpracy z PiS

 6. jakubiak09092018 19.09.2018

  Niecodzienny apel Marka Jakubiaka. Zachęcał do głosowania na siebie albo...na swojego rywala w wyborach

  Marek Jakubiak na antenie Polskiego Radia 24 zachęcał Warszawiaków do głosowania na niego podczas zbliżających się wyborów samorządowych. Opowiedział się również za opcją, że w przypadku, gdyby „nie przypadł do gustu wyborców”, powinni oni oddać swój głos na Patryka Jakiego

 7. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 8. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook