Jedynie prawda jest ciekawa


Komunistyczna Partia Polski do delegalizacji."To skandal, że taka partia istnieje w Polsce"

14.12.2017
KPPyt
Komunistyczna Partia Polski do delegalizacji."To skandal, że taka partia istnieje w Polsce"

To skandal, że w Polsce istnieje Komunistyczna Partia Polski - powiedział PAP rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie dr Jerzy Bukowski. "To partia, która odwołuje się do ideologii komunistycznej, która na swojej stronie internetowej pokazuje sierp i młot" - dodał.

- Jest jakimś dziwnym paradoksem, a powiedziałbym mocniej - skandalem, że w Polsce istnieje nadal Komunistyczna Partia Polski - powiedział PAP rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie dr Jerzy Bukowski.

Jednocześnie zaznaczył, że "w dodatku nie jest to jakaś reaktywacja przedwojennej KPP, którą sami komuniści moskiewscy rozwiązali", ale partia, która została zarejestrowana w 2002 roku przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Jak tłumaczył, jest to "partia, która odwołuje się do ideologii komunistycznej, która na swojej stronie internetowej pokazuje sierp i młot oraz hasło: proletariusze wszystkich krajów łączcie się".

W ocenie Bukowskiego, "to jest zupełnie tak, jakby w tej chwili powstała w Polsce nazistowska partia Polski albo faszystowska partia Polski", której jego zdaniem nikt by nie zarejestrował.

- Dlatego właśnie Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwracało się do kolejnych ministrów sprawiedliwości, aby oni wystąpili do Trybunału Konstytucyjnego, bo Trybunał konstytucyjny jest władny tego, żeby delegalizować partie polityczne, o wykreślenie Komunistycznej Partii Polski z rejestru partii - powiedział Bukowski.

Jak podkreślił tę sprawę podjął dopiero minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro,"który w czerwcu tego roku przekazał ją Prokuraturze Krajowej, a ta powołała specjalny zespół śledzący działalność tej bardzo nielicznej organizacji, ale jednak mającej swoje różne jaczejki w różnych częściach kraju".

Bukowski wyraził nadzieję, że kiedy Prokuratura Krajowa przedstawi wyniki swojej analizy, wtedy Zbigniew Ziobro "sformułuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego i Komunistyczna Partia Polski, będąca hańbą dla niepodległej Rzeczpospolitej, zniknie już na trwałe z krajobrazu naszego kraju".

Jak podsumował: "jest to rzecz zupełnie niebywała, abyśmy w roku 2017, 28 lat po pożegnaniu komunizmu mieli w Polsce partię o takiej właśnie nazwie - Komunistyczna Partia Polski".

Delegalizacja jest możliwa

- Art. 13 Konstytucji RP wskazuje, że w Polsce zakazane jest istnienie partii politycznych, organizacji i zrzeszeń, które w swojej praktyce odwołują się do totalitarnych metod - nazizmu, faszyzmu i komunizmu - powiedział PAP mec. Maciej Kryczka z Instytutu Ordo Iuris.

Kryczka powiedział, że "ten artykuł stanowi realizację pewnej koncepcji "militant democracy" czyli "demokracji walczącej", która powstała w latach 30-40-tych XX w. w Stanach Zjednoczonych".

Jak tłumaczył: "ta koncepcja zakłada, że państwo demokratyczne może być wyposażone w instrument zwalczania pewnych organizacji, które - można powiedzieć - pod przykrywką podstawowych praw, zasad państwa prawnego tworzą pewne struktury, które mogłyby doprowadzić do obalenia tego państwa demokratycznego".

Kryczka podkreślił, że w polskiej konstytucji wyrazem tej koncepcji jest właśnie artykuł 13. - Bez wątpienia jest to taki najostrzejszy instrument ingerujący w tę zasadę swobody zrzeszania się - powiedział.

Mecenas wyjaśniał, że "nasza konstytucja również określa tryb, w jakim można stwierdzić niezgodność danej organizacji, partii politycznej, zrzeszenia, która w swoich działaniach odwołuje się do tych totalitarnych praktyk komunizmu".

Jak tłumaczył Kryczka, podmioty określone w art. 191, w szczególności Prezydent RP, Prezes Rady Ministrów, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prokurator Generalny, 50 posłów, 30 senatorów i inne podmioty wymienione w tym artykule, mogą zgłosić się do Trybunału Konstytucyjnego, aby ten zweryfikował, czy działania takiej organizacji politycznej są zgodne z Konstytucją Rzeczpospolitej.

Następnie - jak wyjaśniał - Trybunał Konstytucyjny bada przede wszystkim status tej partii i jeżeli stwierdzi, że ta organizacja odwołuje się do totalitarnych praktyk komunizmu, wydaje orzeczenie, że działa w sposób sprzeczny z Konstytucją Rzeczpospolitej.

Kryczka podkreślił, że na podstawie takiego orzeczenia "sąd, który prowadzi ewidencję partii politycznych - w Polsce jest to Sąd Okręgowy w Warszawie - wydaje postanowienie o wykreśleniu takiej partii z ewidencji partii politycznych, a następnie taka partia polityczna podlega likwidacji".

Kryczka zapytany o ewentualny tryb delegalizacji Komunistycznej Partii Polski przypomniał, że Prokurator Generalny może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zweryfikowanie, czy Komunistyczna Partia Polski w swoich praktykach i metodach działania nie odwołuje się do totalitarnego państwa komunistycznego.

PAP
Fot: YouTube

Warto poczytać

 1. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 2. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 3. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 4. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 5. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 6. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 7. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 8. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook