Jedynie prawda jest ciekawa


Terlecki: Chcemy ukrócić awanturnictwo sejmowe

29.03.2017

"Są to zmiany, które mają zapobiec powtarzaniu się sytuacji, jakie miały miejsce w grudniu” - mówił wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

W środę o godz. 13 w Sejmie rozpoczęło się spotkanie szefów klubów parlamentarnych ws. zmian w Regulaminie Sejmu. 

Terlecki powiedział dziennikarzom przed jego rozpoczęciem, że spotkanie zostało zwołane z inicjatywy marszałka i prezydium Sejmu. Jak dodał, jest poświęcone zmianom w Regulaminie Sejmu. 

"Są to zmiany, które mają zapobiec powtarzaniu się sytuacji, jakie miały miejsce w grudniu. Chodzi o to, żeby ukrócić awanturnictwo i chuligaństwo szerzące się czasami na sali sejmowej. Te kary, mamy nadzieję, bo popieramy ten projekt Kancelarii Sejmu, trochę ustabilizują sytuację na sali sejmowej wtedy, gdy robi się gorąco, gdy spór polityczny się zaostrza" - powiedział wicemarszałek. 

Jak zaznaczył, na spotkaniu pojawią się przedstawiciele wszystkich klubów sejmowych; nie będzie obecny marszałek Sejmu Marek Kuchciński. "Będą przedstawiciele Kancelarii Sejmu, którzy przedstawią projekt" - zapowiedział Terlecki. 

Podkreślił, że obowiązujący Regulamin Sejmu jest "łagodny". "Odwołujemy się do projektu, który powstał parę lat temu, gdy marszałek był z PO, gdy Kancelaria Sejmu wykonywała na polecenie marszałka z Platformy projekt zmiany regulaminu. To są te zmiany, z drobnymi modyfikacjami, które chcemy teraz zastosować" - powiedział. 

Według Terleckiego, w trakcie środowego spotkania projekt zmian w niektórych miejscach "może być zawężony", "a w niektórych rozszerzony". 

Poseł PO Zbigniew Konwiński powiedział dziennikarzom przed spotkaniem, że nie ma zgody jego klubu na "przykręcanie śruby posłom". Jak dodał, to marszałek Sejmu powinien przestać łamać Regulamin Sejmu. "Nie ma żadnej potrzeby, żeby specjalnie musztrować parlamentarzystów" - przekonywał poseł Platformy. Jego zdaniem pomysły na zaostrzenie kar dla posłów "są absurdalne". 

Również poseł Andrzej Halicki (PO) przekonywał, że nie ma żadnego powodu, żeby straszyć posłów dodatkowymi karami". "Nie byłoby żadnego zamieszania, gdyby marszałek Sejmu stosował właściwie regulamin Sejmu" - podkreślił. 

Poseł PSL Paweł Bejda ocenił, że marszałek Sejmu ma obecnie "absolutnie" wystarczające kary, które może nakładać na posłów. Jak dodał, drastyczne zaostrzenia kar to "zła propozycja, która łamie demokrację". 

W spotkaniu udział biorą też: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS), Grzegorz Długi (Kukiz'15) i Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna).

ak/PAP

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 8. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook