Jedynie prawda jest ciekawa


Taśmy Klicha: bliżej prawdy?

14.12.2011

Ogromne poruszenie po ujawnieniu przez Gazetę Polską Codziennie taśm Edmunda Klicha, akredytowanego przy rosyjskiej MAK po katastrofie smoleńskiej. Z nagrywanych przez Klicha rozmów m.in. z ministrem obrony Bogdanem Klichem wynika, że już w kwietniu 2010 r. polscy eksperci mówili o rosyjskiej odpowiedzialności za tragedię. Prokuratura już wszczęła postępowanie, ale w sprawie Edmunda Klicha za bezprawne, jej zdaniem, nagrywanie ministra obrony Bogdana Klicha.

Poseł Antoni Macierewicz już wczoraj podjął decyzję o zwołaniu zespołu parlamentarnego badającego katastrofę smoleńską, na którym zostaną omówione ujawnione nagrania. Jeśli taśmy są autentyczne, mamy do czynienia ze skandalem - uważa poseł PiS. Jego zdaniem, wszystko bowiem wskazuje, że od półtora roku mieliśmy do czynienia z matactwem mającym na celu uniemożliwienie ujawnienie prawdy o zbrodni smoleńskiej.

Jak już wczoraj informowaliśmy, Edmund Klich nagrał m.in. rozmowę z ówczesnym szefem MON Bogdanem Klichem. Słychać na niej, jak minister sztorcuje polskiego akredytowanego za meldunek, w którym znalazła się uwaga, że Rosjanie ponoszą odpowiedzialność za katastrofę smoleńską, ponieważ nie zamknęli lotniska. Bogdan Klich, sugeruje wręcz, żeby winą obarczyć pilotów. Dla mnie jednak wniosek jest jeden. Załoga była zdeterminowana do lądowania, mimo że warunki na tym lotnisku na to nie pozwalały. Wszystko wskazuje, na to, że złamanie przez załogę tej procedury, będące wynikiem czegoś, było główną przyczyną katastrofy - tłumaczył Edmundowi Klichowi minister Bogdan Klich.

Jeśli taśmy okażą się autentyczne będzie to oznaczało, że od półtora roku byliśmy okłamywani, a wszelkie ustalenia rosyjskiego śledztwa, MAK, jak i raport komisji Millera mijają się z celem. Prokuratura powinna zbadać te taśmy - uznał poseł Marek Opioła, członek sejmowej komisji ds. służb specjalnych i obrony narodowej.

I rzeczywiście prokuratury zarówno cywilna jak i wojskowa już wczoraj zajęły się ujawnionymi taśmami. Prokuratorzy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzący śledztwo dotyczące katastrofy smoleńskiej odsłuchali nagranie i nie stwierdzili, aby nagranie to miało wartość dowodową dla toczącego się postępowania - poinformował rzecznik prasowy NKW kpt. Marcin Maksjan.

Co ciekawe, prokuratura wszczęła śledztwo, ale w sprawie Edmunda Klicha, "w zakresie uzasadnionego podejrzenia", że ten nagrywał ministra obrony narodowej, co miałoby być naruszeniem obowiązujących w MON przepisów - wyjaśnił Maksjan.

Greg/Gazeta Polska Codziennie
[fot. la-mi]

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 8. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook