Jedynie prawda jest ciekawa


"Takiego papieża Bóg daje nam raz na tysiąc lat"

15.10.2017

- Mamy obowiązek, żeby przez różnego rodzaju jubileusze, dni papieskie, wspomnienia, konferencje przywoływać niezwykłość postaci i pontyfikatu Jana Pawła II - powiedział ks. prof. Witold Kawecki. "Jestem przekonany, ze takiego papieża Bóg daje nam raz na tysiąc lat" - dodał.

Dzień papieski obchodzony od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża (16 października 1978 roku).

"Napisano tysiące książek, zrobiono tysiące filmów i audycji radiowych mówiących o fenomenie Jana Pawła II" - powiedział ks. prof. Witold Kawecki. "Ja może bym spojrzał na to z perspektywy własnej, tego, który bliżej znał papieża przez lata mojego pobytu w Rzymie, także w Watykanie. Fenomen papieża polegał przede wszystkim na niezwykłej prostocie życia papieża. Był wielkim intelektualistą, a jednocześnie był niezwykle prostym człowiekiem" - opowiadał ks. prof. Kawecki.

Ksiądz Kawecki wspomina papieża Jana Pawła II jako człowieka dobrego, prostolinijnego i bezpośredniego. "Miał w sobie coś, co emanowało z niego, co było dobrocią, co było świętością, co było niepowtarzalnością. Miał też znakomitą pamięć, pamiętał ludzi, których choć raz w życiu spotkał, wracał do rozmów, które były pięć, dziesięć lat temu toczone. To stwarzało klimat prywatności dla każdego, nawet dla tych spotykanych nieznajomych" - mówił.

Jak dodał: "kiedy jeszcze nie było mowy o tym, że będzie błogosławionym czy świętym, miałem absolutne, nieodparte wrażenie, że jest to człowiek święty".

Duchownego martwi jednak fakt, że świat powoli zapomina o Janie Pawle II. "Będąc w wakacje w Rzymie odwiedziłem kilka znanych księgarni katolickich i nie tylko. Ze zdumieniem odkryłem, że w zasadzie Jan Paweł II zniknął. Jest Benedykt - minimalnie, też nie za dużo i Franciszek" - mówił.

Jak podkreślił: "Mamy obowiązek, żeby, choćby przez różnego rodzaju jubileusze, dni papieskie, wspomnienia, konferencje przywoływać niezwykłość postaci i pontyfikatu. Jestem przekonany, ze takiego papieża Bóg daje nam raz na tysiąc lat".

Jego zdaniem Jan Paweł II był "wyjątkowy i nadzwyczajny". "Nie dlatego, że był Polakiem i ja jestem Polakiem, ale moim zdaniem on był wyjątkowym papieżem, był wszechstronny, nawiązywał kontakt ze światem, był pełen kultury osobistej, zjednujący sobie ludzi, uwielbiany przez media, co jest rzeczą bardzo trudną" - tłumaczył.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 2. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 3. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 4. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 5. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 6. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 7. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook