Jedynie prawda jest ciekawa


Takich słów oczekujemy w Sejmie! "Fundamentem naszej zbiorowości jest rodzina"

23.10.2017
Rodzina
Takich słów oczekujemy w Sejmie! "Fundamentem naszej zbiorowości jest rodzina"

Pełna rodzina najbardziej opłaca się nam jako wspólnocie, dlatego powinniśmy prowadzić politykę, która zachęca do zakładanie rodziny i usuwa instrumenty zniechęcające np. do zawierania związku małżeńskiego - powiedział wiceminister rodziny Bartosz Marczuk podczas kongresu "Europa Christi".

V sesja, trwającego od czwartku kongresu, pod hasłem "Polonia antemurale christianitatis", odbywa się w poniedziałek w Senacie RP.

Jak zaznaczył Marczuk, rodzina jest podstawą polityki państwa, "nie tylko polityki społecznej". - Tak, jak rozumiemy rodzinę, to rozumiemy że jest ona podmiotowa, traktujemy ją podmiotowo, traktujemy ją niepaternalistycznie, czyli szanujemy jej wolność i godność, mówimy o szacunku dla rodziny - podkreślił.

Dodał, że w art. 18 Konstytucji RP znajduje się zapis, że małżeństwo - jako związek kobiety i mężczyzny - oraz rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo, znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczpospolitej. - To niezwykle istotne, że tego rodzaju indywidualistyczny zapis jest w polskiej najważniejszej ustawie, w ustawie zasadniczej - Konstytucji. Fundamentem naszej zbiorowości jest rodzina, później wspólnota i naród - na tyle silny, na ile silna jest rodzina - a dopiero później na samym końcu, służebne wspólnocie i narodowi, państwo - zaznaczył Marczuk.

- Z punktu widzenia polityki społecznej ale również aksjologii - może to kolokwialnie zabrzmi, ale pełna rodzina, małżeństwo, z licznym potomstwem, najbardziej opłaca się nam jako wspólnocie. I dlatego powinniśmy prowadzić taką politykę, która będzie na pewno do tego zachęcać, a na pewno też prowadzić taką politykę, która będzie usuwać z naszej rzeczywistości takie instrumenty, które zniechęcają np. do zawierania związku małżeńskiego - podkreślił.

Poinformował, że w roku 2014 na politykę prorodzinną przeznaczone zostało z budżetu państwa 1,75 PKB, a w 2017 roku już 3,1 proc. PKB. - Sztandarowy projekt, który wprowadziliśmy, czyli świadczenie wychowawcze "Rodzina 500plus" to 24 mld zł. Ten program dokładnie jest odzwierciedleniem tych wartości, o których mówiliśmy - podkreślił Marczuk.

Dodał, że na etapie prac w Sejmie pojawiały się głosy postulujące, by oferować rodzinom bony zamiast pieniędzy, które mogą zostać "zmarnotrawione". - Ja, jako urzędnik będę decydował, na co rodzina ma wydawać pieniądze - odrzucamy ten sposób paternalistycznego rozumowania. To jest program, który ma upodmiotowić rodzinę - wyjaśnił.

Zdaniem Marczuka, Polacy nie będą powiększać rodzin, jeśli "nie będzie im łatwiej zarabiać pieniędzy i łączyć obowiązków zawodowych i rodzinnych", dlatego poprawa sytuacji na rynku pracy to także "element układanki", który służy temu, by w Polsce "zaczęło rodzić się więcej dzieci".

Dodał, że Polacy "wciąż chcą mieć dzieci" i cenią wartości rodzinne, jednak ze względu na trudną sytuację na rynku pracy wiele osób nie realizuje marzeń o powiększeniu rodziny. - Zrobimy wszystko, żeby Polakom te bariery usunąć. To nie zmiana kulturowa, szczęśliwie jeszcze w Polsce, prowadzi do tego, że mamy niski wskaźnik dzietności. Na szczęście nie musimy przekonywać Polaków do tego, by posiadali potomstwo - wyjaśnił Marczuk.

Podkreślił, że od 1989 r. polityka rodzinna była utożsamiana z polityką socjalną, pomocą najuboższym. Jak zaznaczył Marczuk, program "Rodzina 500 Plus" zmienił podejście do tej kwestii, pokazując, że "każda rodzina jest ważna, dlatego, że posiada potomstwo".

W międzynarodowym kongresie Ruchu "Europa Christi", który w dniach 19-23 października odbywa się w Częstochowie, Łodzi i Warszawie, biorą udział goście z Polski i zagranicy, wśród nich kard. Stanisław Dziwisz. Organizatorzy kongresu pod hasłem "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" wskazują, że celem spotkania jest uświadomienie, iż Europa to wielkie dziedzictwo chrześcijańskie, a tożsamość kontynentu została zbudowana na filozofii greckiej, prawie rzymskim i na Ewangelii.

Organizatorem wydarzenia jest powołany w lipcu 2016 r. Ruch "Europa Christi", którego ambicją jest odbudowanie chrześcijańskiego myślenia o Europie. Inicjatywa powstała z inspiracji ks. infułata Ireneusza Skubisia, honorowego redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego "Niedziela".

PAP

Warto poczytać

 1. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 2. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 3. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 4. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 5. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 6. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 7. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 8. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook