Jedynie prawda jest ciekawa


"Ta wizyta to dowód że jesteśmy w pierwszym szeregu państw europejskich"

22.12.2017
May22122017
"Ta wizyta to dowód że jesteśmy w pierwszym szeregu państw europejskich"

Fakt, że wizyta premier Wielkiej Brytanii Theresy May w Warszawie nie została odwołana i miała najwyższą rangę, to najlepszy dowód na to, że jesteśmy w pierwszym szeregu państw europejskich - ocenił w piątek wicepremier Jarosław Gowin.

Gowin pytany w piątek w TVP Info, o to, co dla Polski oznacza przyjazd brytyjskiej premier, dzień po uruchomieniu przez KE art. 7 traktatu UE, powiedział, że "termin tej wizyty był ustalony na kilka miesięcy wstecz", ale - jak dodał - "na pewno dyplomaci Wielkiej Brytanii analizowali w jakiej sytuacji znajduje się Polska po decyzji" KE.

- Fakt, że ta wizyta nie została odwołana i miała najwyższą rangę - bo z udziałem pani premier, oraz że podpisano ważne porozumienia - to najlepszy dowód na to, że jesteśmy w pierwszym szeregu państw europejskich - podkreślił wicepremier.

Premierzy Polski Mateusz Morawiecki oraz Wielkiej Brytanii Theresa May podkreślali w czwartek w Warszawie wolę dalszej bliskiej współpracy, pomimo planowanego Brexitu. Fakt, że Wielka Brytania pozostanie częścią Europy, jest dla Polski "fundamentalnie ważny" - mówił Morawiecki. Spotkanie premierów i czołowych ministrów obu rządów zostało zorganizowane w formule konsultacji bilateralnych po raz drugi. Poprzedni szczyt odbył się w listopadzie ub. r. w Londynie.

W obecności szefów rządów, ministrowie obrony Polski i Wielkiej Brytanii, podpisali traktat o współpracy w zakresie polityki obronnej i bezpieczeństwa.

Dzień wcześniej, w środę, KE zdecydowała o uruchomieniu art. 7 traktatu UE wobec Polski. Dała jednocześnie Warszawie trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji ws. praworządności. Wiceszef KE Frans Timmermans mówił w środę, że niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości staje pod znakiem zapytania.

Gowin ocenił, że "jest życie po Brexicie". - Jestem przekonany, że między Unią Europejską, a Wielka Brytanią powstaną relacje bardzo szczególnego rodzaju, myślę, że ta współpraca leży w interesie Unii, Wielkiej Brytanii i na pewno w interesie Polski - podkreślił wicepremier. Jak dodał, należy pamiętać o tym, że "Wielka Brytania wychodzi z Unii, ale pozostaje w Europie i trzeba przemyśleć wzajemne relacje, aby nie krzywdzić rzeszy Polaków mieszkających na Wyspach".

Oceniając decyzję KE wobec Polski, Gowin zwrócił uwagę na "pewną nieskromną hipokryzję KE". - Jeśli mówi się o braku praworządności w Polsce, to proszę porównać sceny z demonstracji antyrządowych w Polsce i zachowanie polskiej policji, z tym, co się działo w Katalonii; brutalność policji hiszpańskiej, jak na standardy europejskie była bezprecedensowa - ocenił. Jego zdaniem, Komisja Europejska w tym wypadku "schowała głowę w piasek". Gowin przekonywał, że "nie dojdzie do sankcji" wobec Polski.

Wicepremier zapewnił też, że Polska konsekwentnie będzie realizować reformę wymiaru sprawiedliwości. - Premier Morawiecki będzie konsekwentnie tłumaczył w dialogu z KE racje, dla których reformujemy wymiar sprawiedliwości, a po drugie będziemy się powoływali na Traktat Lizboński - mówił Gowin. Jego zdaniem, "decyzja KE wyraźnie wykracza poza literę Traktatu i jego ducha".

Gowin podkreślił też, że "obecny rząd bardzo twardo zabiega o równe traktowanie" wewnątrz Unii. - Na pewno przyszłość Polski jest w Unii, ale my byśmy chcieli zerwać z tą sytuacją, że są równi i równiejsi, że Francuzi, Włosi, Niemcy mają większe prawa niż Polacy, lub Litwini - mówił wicepremier.

PAP
Fot: PAP/Rafał Guz

Warto poczytać

 1. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 2. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 3. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 4. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 5. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 6. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 7. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook