Jedynie prawda jest ciekawa


Szykuje się nowa alternatywa dla partii?

14.03.2017

Ruch Samorządowy "Bezpartyjni" chce być w najbliższych wyborach samorządowych alternatywą dla partii politycznych - zapowiedzieli na konferencji w Warszawie przedstawiciele samorządów, którzy zainaugurowali we wtorek działalność Ruchu.

W konferencji inaugurującej wzięli udział prezydenci: Szczecina Piotr Krzystek, Zielonej Góry Janusz Kubicki, Lubina Robert Raczyński, a także burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła, przewodniczący Rady Miejskiej w Augustowie Filip Chodkiewicz i radny Sejmiku Województwa Lubuskiego Łukasz Mejza. Samorządowcy podkreślali, że 98 proc. Polaków nie należy do partii politycznych i 2 proc. przedstawicieli partii decyduje o życiu pozostałych obywateli. 
Bezpartyjna jest również - zaznaczał prezydent Szczecina - zdecydowana większość samorządowców i stąd inicjatywa powołania Ruchu. 


"Chcemy jako samorządowcy pokazać, że partie polityczne to nie jest jedyna alternatywa w Polsce. Chcemy pokazać, że samorządowcy potrafią mówić jednym głosem, potrafią walczyć o to, co jest najważniejsze" - mówił Krzystek. 

Jak zaznaczył, Ruch Samorządowy "Bezpartyjni" zamierza swoją ofertę współpracy przedstawić także innym samorządowcom. "Chcemy stworzyć wspólny ruch, który w najbliższych wyborach samorządowych będzie alternatywą dla partii politycznych" - podkreślił. Krzystek ocenił, że polskie samorządy radzą sobie dobrze, rozwiązują problemy i cieszą się zaufaniem mieszkańców. 

"Mamy doświadczenie, mamy zaufanie naszych mieszkańców i wierzymy w to, że taki projekt może wieść sporo świeżości na polską scenę polityczną" - dodał. Pytany, czy ruch będzie chciał stworzyć jedną, wspólną listę wyborczą w wyborach samorządowych odpowiedział twierdząco. 

"Nasze porozumienie będzie prowadziło do tego, abyśmy mieli jedną, ogólnopolską listę Ruchu Samorządowego +Bezpartyjni+ - chcemy mieć przedstawicieli w każdym województwie - jeśli to się uda opartą o samorządowców" - powiedział. 

Krzystek poinformował również, że ruch zamierza zorganizować przed wakacjami ogólnopolską konferencję dotyczącą programu politycznego oraz konferencje lokalne w całej Polsce. Prezydent Lubina Robert Raczyński poinformował, że Ruch liczy obecnie ok. 60 samorządowców, choć nie jest prowadzona oficjalna rejestracja. 

"Wszyscy ci, którzy porzucą legitymacje partyjne i uznają, że tak naprawdę ten okres trzeba zamknąć - zapraszamy do nas" - powiedział. Poinformował również, że we wtorek zostanie uruchomiona strona internetowa ruchu, na której będzie można formalnie zgłosić się do współpracy z "Bezpartyjnymi". 

Raczyński podkreślił, że celem Ruchu jest uchronienie samorządów przed upartyjnieniem ich celów i zadań. "Żeby te decyzje, które dzisiaj zapadają w Warszawie dotyczące często np. naszej szkoły cofnąć, żeby one nie wchodziły w nasze terytoria" - dodał. 

Również burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła podkreślał, że "nie wyobraża sobie, żeby o sprawach lokalnych, o pomniku, toalecie w parku, decydowały gabinety polityczne w Warszawie". Przewodniczący Rady Miejskiej w Augustowie Filip Chodkiewicz mówił, że na poziomie lokalnym nie są istotne spory z poziomu centralnego. "Każdy z mieszkańców musi mieć możliwość startu w wyborach bez żadnej przynależności partyjnej" - podkreślił. 

Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki stwierdził, że współtworzy Ruch Samorządowy "Bezpartyjni", ponieważ "Polska to nie partia". "Polska to mieszkańcy, to ludzie, ludzie, którzy mają już dość waśni, sporów, kłótni o Tuska, o Trybunał, o oświatę, o prawa kobiet" - ocenił. 

"My samorządowcy udowodniliśmy, że Polacy chcą dobrych rozwiązań, Polacy chcą, żeby były dobre drogi, przedszkola, a te przedszkola, szkoły, drogi nie są ani lewicowe ani prawicowe - one muszą być dobrze zrobione" - dodał. Radny Sejmiku Województwa Lubuskiego i rzecznik Ruchu Łukasz Mejza podkreślił, że Polska potrzebuje skutecznych i sprawnych samorządowych gospodarzy. 

"To właśnie ci gospodarze są silnikami zmian, nie kumple parlamentarni, którzy już dawno odkleili się od rzeczywistości, ale ci dobrzy gospodarze" - oświadczył. Przedstawiciele ruchu zaznaczyli, że obecnie w skład "Bezpartyjnych" wchodzą samorządowcy z województw: dolnośląskiego, lubuskiego, zachodnio-pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, śląskiego, łódzkiego i wielkopolskiego.


wkt/PAP

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 3. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 4. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 5. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 6. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 7. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook