Jedynie prawda jest ciekawa


Szykuje się kolejna grabież Lasów Państwowych

27.09.2014

PO i PSL chcą zrezygnować z ulgi w podatku leśnym. Lasy Państwowe zapłacą za to 50 mln zł – podaje „Nasz Dziennik”. Według gazety to już kolejny pomysł na to jak sięgnąć do pieniędzy lasów.

„Po zmianie ustawy o lasach, nakładającej na Lasy Państwowe obowiązek wpłacenia do państwowej kasy po 800 mln zł w tym i przyszłym roku oraz wprowadzającej 2-procentowy podatek od sprzedaży drewna od roku 2016, rząd chce po raz kolejny sięgnąć do pieniędzy lasów” - pisze „Nasz Dziennik”.  

Jak zauważył poseł Dariusz Bąk (PiS), są plany, by zrezygnować z ulgi w podatku leśnym, jaka przysługuje za prowadzenie tzw. lasów ochronnych. Są to enklawy np. otaczające miasta, ujęcia wody, obszary chronione, w których nie prowadzi się normalnej gospodarki leśnej.

„Rezygnacja z ulgi oznacza wzrost podatku leśnego dla wszystkich właścicieli lasów ochronnych, ale obciążenia tylko Lasów Państwowych z tego tytułu to kwota ponad 50 mln złotych” - mówi Bąk. I dodaje: „Wygląda na to, że rząd PO-PSL całkowicie doprowadzi Lasy Państwowe do destabilizacji finansowej. Jak będzie destabilizacja finansowa, kiedy lasy będą niewydolne, nastąpi ich prywatyzacja”.

Z tą oceną nie zgadza się Maciej Grabowski, minister środowiska, który na forum sejmowej Komisji Skarbu Państwa oznajmił, że będzie to racjonalne działanie. Zdaniem Grabowskiego, gminy, w których są lasy ochronne, mają „ograniczone możliwości rozwojowe”, a podatek leśny zasila gminy, zatem rezygnacja z ulgi będzie oznaczać większe wpływy.

Także Janusz Zaleski, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych, w planowanym rozwiązaniu nie widzi zagrożeń. Jak zaznaczył, w lasach ochronnych rzeczywiście prowadzona jest inna gospodarka, ale nie oznacza to całkowitej rezygnacji z dochodów. Jak dodał, jeżeli taka będzie wola parlamentu, Lasy będą płacić.

Według niego Lasy Państwowe zwiększą pozyskanie drewna oraz będą szukały sposobów na mniejsze uzależnienie od wahań cen drewna. To m.in. dochody z łowiectwa, czynszów czy dzierżawy. „Wzorem ubiegłych lat, także w roku 2015 sukcesywnie zwiększana będzie ilość pozyskiwanego przez Lasy drewna” - zapowiada Zaleski.

Jak zaznaczył Grabowski, będzie to ok. 38 mln m sześc. w stosunku do pozyskiwanych aktualnie ok. 36 mln m sześciennych. Z tej działalności Lasy czerpią 90 proc. swoich dochodów. Zwiększenie pozyskania drewna nie zakłóci gospodarki leśnej, bo obecnie wyrąbywane jest ok. 60 proc. rocznego przyrostu drewna. Grabowski wskazał, że przychody LP wynoszą ponad 7 mld zł, a w tym roku przedsiębiorstwo na sprzedaży drewna zarobi 6,6 mld złotych.

Ryb, ND

Fot. [szczecin.lasy.gov.pl]


Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 8. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook