Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: przystępujemy do etapu odbudowy budynków

01.09.2017

Przystępujemy w tej chwili do tego, aby jak najszybciej były odbudowane budynki, przede wszystkim mieszkalne; zbliża się jesień, potem zima, chcemy, aby jak najwięcej rodzin mogło wrócić do swoich domów - powiedziała w piątek w Gdańsku premier Beata Szydło.

W piątek premier wzięła udział w odprawie w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. Spotkała się z funkcjonariuszami PSP, strażakami ochotnikami oraz policjantami biorącymi udział w akcjach ratowniczych oraz usuwaniu skutków nawałnic. W spotkaniu uczestniczyli też minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz wojewodowie pomorski, kujawsko-pomorski i wielkopolski.

Ponad 60 funkcjonariuszom PSP i policji, strażakom ochotnikom i osobom prywatnym uczestniczącym w akcji pomocy na terenach, które ucierpiały podczas nawałnicy, wręczone zostały nagrody finansowe, wyróżnienia i dyplomy. Ochotnicze Straże Pożarne z kilkunastu miejscowości otrzymały też promesy na odkupienie sprzętu zużytego podczas akcji.

Powołując się na dane przedstawione przez wojewodów, premier poinformowała o szacunkowych stratach w budynkach, "przede wszystkim gospodarczych i mieszkalnych", poniesionych w poszczególnych województwach. - To jest ok. 200 mln zł w województwie kujawsko-pomorskim, 27 mln w województwie pomorskim i 38 mln w województwie wielkopolskim - wymieniła.

Szydło podkreśliła, że "są to już wyszacowane kwoty, które będą wypłacane tym, którzy utracili swój dobytek, utracili mienie, mają uszkodzone budynki"- Przystępujemy w tej chwili do tego, aby jak najszybciej były odbudowane budynki, przede wszystkim mieszkalne. (...) To jest ten moment, gdy musimy się spieszyć; zbliża się jesień, potem zima, chcemy, aby jak najwięcej rodzin mogło z powrotem wrócić do swoich budynków - podkreśliła premier.

Podczas konferencji prasowej premier zadeklarowała, że rząd jest przygotowany na wypłatę środków finansowych, "tylko wnioski muszą być złożone przez samorządy".- Jest potrzebna współpraca i szybka synchronizacja pomiędzy samorządami i wojewodami - zaznaczyła. Powiedziała, że podczas spotkania ustalono, że "wojewodowie wypracują sposób bezpośredniego dotarcia do każdej poszkodowanej rodziny". Zadeklarowała, że "każda poszkodowana rodzina otrzyma do siebie do domu informację, jaka pomoc jej przysługuje i gdzie po nią ma się zgłosić".

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich poinformował media, że "te wypłaty realizowane są cały czas; w tej chwili każde zamówienie gminy jest realizowane na bieżąco, codziennie przekazujemy pieniądze". - Już zaczęliśmy wypłacać po 20 tys. zł na remonty, w zasadzie wszystkie kwoty do 6 tys. zł zostały wypłacone -dodał. - Początek września jest całkowicie realny do tego, aby zacząć wypłacać te kwoty do 100 i 200 tys. zł i powinniśmy szybko z tym poradzić - powiedział.

Szydło powiedziała dziennikarzom, że prywatni właściciele lasów, które zostały zniszczone podczas nawałnicy, także otrzymają pomoc. - Lasy Państwowe będą udzielały tej pomocy (...) i to już się dzieje, zostały uruchomione procedury - dodała. Powiedziała, że też w Ministerstwie Rolnictwa przygotowywana jest procedura, zgodnie z którą ramach usuwania skutków nawałnic lasy zostaną potraktowane podobnie jak uprawy rolne. Zapowiedziała, że "już wkrótce będziemy mogli powiedzieć, na jakich zasadach będzie można o tę pomoc się ubiegać".

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej poinformował, że wysokość strat poniesionych w wyniku sierpniowych nawałnic nie przekroczyła progów uprawniających do ubiegania się o środki z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej.

Zaznaczył, że "zasady ubiegania się o pomoc z Funduszu Solidarności UE są jasno sprecyzowane, są określone progi uprawniające do tej pomocy"- Mogę powiedzieć, że straty, które zostały wyszacowane na dziś, nie powodują przekroczenia tych progów. To jest dobra wiadomość - powiedział minister. Jednocześnie zaznaczył, że "każda tego rodzaju nawałnica jest dotkliwa".

Wyjaśnił, że np. w województwie pomorskim, aby można było aplikować o wsparcie, straty musiałyby wynosić więcej niż 1,5 proc. produktu krajowego brutto województwa, czyli kwoty 350 mln euro. - Tego progu straty odnotowane w województwie pomorskim z całą pewnością nie przekroczyły - powiedział Błaszczak.

Premier, minister spraw wewnętrznych i administracji oraz komendant główny PSP Leszek Suski podziękowali funkcjonariuszom biorącym udział w usuwaniu skutków nawałnic. - Po raz kolejny Polacy się na was nie zawiedli, po raz kolejny byliście pierwsi tam, gdzie pomoc była potrzebna - powiedziała Szydło. - To była wielka presja czasu; wielka presja, która była również wywoływana przez media, przez polityków, przez ludzi, co jest rzeczą naturalną, bo w takich sytuacjach szybkie działanie i oczekiwanie jest zawsze ogromne - dodała.

- Gdybyśmy chcieli wynagrodzić to, co zrobiliście, to nie ma, wydaje mi się, takiej ceny - oceniła. Funkcjonariuszy, którzy pomagali w zniszczonych miejscowościach nazwała "nosicielami otuchy i nadziei".

- Państwo udowodniliście, że jesteście wierni przysiędze, którą składaliście, przystępując do służby. Jesteście gotowi poświęcić własne zdrowie i życie, żeby ratować życie innych - powiedział Błaszczak do funkcjonariuszy.

W pierwszej połowie sierpnia przez Polskę przeszły nawałnice, w których wyniku zginęło sześć osób i powstały liczne zniszczenia.

PAP

Warto poczytać

 1. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 2. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 3. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby donosić na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 4. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 5. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 6. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 7. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 8. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook