Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Polska szkoła potrzebuje reformy

09.11.2016

"Zmiany w prawie oświatowym to reforma edukacji, której potrzebuje polska szkoła" - powiedziała premier Beata Szydlo, która wraz z minister edukacji Anną Zalewską bierze w środę udział w spotkaniu z wojewodami oraz kuratorami oświaty.

Rodzice mają prawo się niepokoić, my mamy obowiązek wyjaśniać, tłumaczyć, informować i słuchać - powiedziała premier Beata Szydło podczas środowego spotkania z kuratorami i wojewodami na temat planowanej reformy edukacji. Szefowa rządu przypomniała, że we wtorek Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw wprowadzających reformę edukacji, w tym zmieniających strukturę szkół w Polsce, m.in. likwidujących gimnazja. Chodzi o dwa projekty: Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo oświatowe. 

Jak dodała, projekty trafią teraz do prac w parlamencie, gdzie - jak zaznaczyła - będą prowadzone szybko i solidnie. "Te zmiany, które są zawarte w nowym Prawie Oświatowym, to jest reforma, której potrzebuje polska szkoła. Ale tej reformy potrzebuje także Polska, ponieważ wiemy, że jeśli chcemy myśleć o naszej dobrej przyszłości, jeżeli chcemy myśleć o rozwoju Polski, musimy przede wszystkim postawić i zainwestować w kształcenie i wychowanie dzieci i młodzieży. To jest najbardziej potrzebna Polsce inwestycja" - powiedziała Szydło. 

Zaznaczyła, że reforma jest odpowiedzią na oczekiwanie zmian przez rodziców, nauczycieli i środowiska związane z oświatą. Jak mówiła, wprowadzenie gimnazjów nie spełniło efektów, jakich od nich oczekiwano. "Musimy podjąć się tego zadania wspólnie, razem. Rząd sam tego nie zrobi. Musimy mieć po swojej stronie tych, którzy dzisiaj odpowiadają za polską oświatę, tych, którzy pracują w placówkach oświatowych, pedagogów, nauczycieli, a przede wszystkim rodziców i samorządy". Zwracając się do zgromadzonych, premier powiedziała, że konieczne jest, aby wszyscy razem wyjaśniali wątpliwości i informowali o planowanych działaniach. "Zdaję sobie z tego sprawę, że rodzice dziś mogą zadawać wiele pytań, i zadają (). Mają prawo niepokoić się. Mają prawo pytać. Naszym obowiązkiem jest na te pytania odpowiadać, informować, a przede wszystkim zachować spokój" - powiedziała szefowa rządu. 

Szydło zaznaczyła, że profesjonalne podejście do zmian pozwoli osiągnąć sukces. Dlatego też, jak mówiła, na kuratorach i wojewodach, a także wszystkich, którzy będą bezpośrednio pracować przy wprowadzaniu zmian, spoczywa wielka odpowiedzialność. "Państwa obowiązkiem będzie: wychodzić z pełną informacją, spotykać się ludźmi, spotykać się z samorządami, rodzicami, środowiskami nauczycielskimi, tłumaczyć, wyjaśniać i słuchać. Słuchać - to jest najważniejsze, byśmy w dialogu te zmiany wprowadzali" - podkreśliła premier. Zaznaczyła, że w jej ocenie reforma edukacji "to jedna z najtrudniejszych reform, jakiej się podejmujemy w tej chwili". Jednocześnie - jak mówiła - jeśli wszyscy będą z pokorą realizowali postawione przed nimi zadania, to będzie spokojna o przeprowadzenie zmian. Biorąca udział w spotkaniu minister edukacji Anna Zalewska także zaznaczyła, że wprowadzana reforma będzie trudna. "Trudno się dziwić, że niepokoją się nauczyciele, że niepokoją się rodzice. Musimy być z nimi. Musimy być bardzo odważni. Musimy wysłuchiwać wszystkich ich trosk i zwyczajnie być z nimi wtedy, gdy sytuacja jest prosta (...), a przede wszystkim wtedy, gdy trzeba będzie rozwiązywać problemy" - powiedziała. 

Zgodnie z przyjętymi przez rząd projektami, w miejsce obecnie istniejących szkół mają być wprowadzone: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej; nie będzie rekrutacji do I klasy gimnazjum. Obecni uczniowie klas I gimnazjów są ostatnim rocznikiem uczących się w nim. Wprowadzenie branżowej szkoły I stopnia, w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej, planowane jest od 1 września 2017 r. Wprowadzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia rozpocznie się od roku szkolnego 2020/2021. Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zapoczątkowane mają być od roku szkolnego 2019/2020. Spotkanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Szydło zapowiedziała we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. 

kk/PAP 

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

 2. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 3. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

 4. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 5. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 6. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 7. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 8. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook