Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło o kursie na wspieranie polskiego przemysłu

22.09.2015

Beata Szydło zapowiedziała wspieranie polskiego przemysłu i przedsiębiorców, choć "zagraniczni inwestorzy będą także chętnie widziani".

- Mogę powiedzieć w ten sposób, że czas skończyć z tym myśleniem, co by tu jeszcze sprzedać, tylko trzeba zacząć myśleć, gdzie by tu jeszcze zainwestować, żeby polskie firmy się rozwijały - mówiła w Sanoku Szydło na briefingu przed zakładem Autosan.

Zauważyła, że "Szydłobus", którym przyjechała do Sanoka, został wyprodukowany właśnie przez firmę Autosan. Dodała, że mimo przejechanego miliona kilometrów jest w bardzo dobrym stanie, co świadczy o jego jakości.

- Doskonały autobus, kilkunastoletni i właśnie pan kierowca powiedział, że wczoraj licznik się przewinął. Ten samochód przejechał milion kilometrów. I jak państwo widzicie, jest w świetnym stanie, świetnie jeździ. Bo takie są produkty właśnie stąd, z tego zakładu - podkreśliła wiceprezes PiS.

Mówiła, że priorytetem gospodarczym Prawa i Sprawiedliwości jest skierowanie jak największego strumienia środków finansowych do polskiego przemysłu, do przedsiębiorców, aby można było rozbudowywać już istniejące polskie firmy i budować nowe, w których powstaną miejsca pracy.

- Priorytetem gospodarczym PiS jest budowanie i rozwój polskiej gospodarki w oparciu o polskie firmy, o polskie produkty.(…) Trzeba rozwijać polski przemysł, bo to jest szansa dla polskiej gospodarki - mówiła Szydło.

Zaznaczyła, że zagraniczni inwestorzy są także chętnie widziani, ale ważne, żeby to w Polsce produkowali swoje wyroby, tworzyli trwałe miejsca pracy.

- Te zakłady w Sanoku są najlepszym przykładem (…) doskonałe produkty, doskonała marka, tylko trzeba dobrej woli, żeby ta firma mogła funkcjonować, i takie firmy trzeba wspierać - zaznaczyła kandydatka PiS na premiera.

Po briefingu Szydło spotkała się z załogą Autosanu.

Autosan SA jest jedną z najstarszych fabryk w Polsce; jej początki sięgają 1832 r. Od początku października 2013 r. Autosan jest w upadłości likwidacyjnej. Wniosek o upadłość zgłosił ówczesny zarząd spółki.

Od 2001 r. firma zaczęła projektować i produkować elementy pojazdów szynowych, zwłaszcza nadwozia szynobusów i tramwajów; współpracowała m.in. z firmami PESA Bydgoszcz, NEWAG z Nowego Sącza oraz z Poznańskimi Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego.

Autosan oprócz autobusów produkuje też części do tramwajów oraz kabiny do pociągów. W ub.r. zakład sprzedał 50 autobusów; obecnie zatrudnia ok. 360 osób.

Fabryka niedawno uzyskała homologację na produkcję miejskich autobusów SANCITY z silnikami spełniającymi najbardziej rygorystyczną normę emisji spalin Euro 6. Zakład może produkować ok. 300 sztuk tych pojazdów rocznie.

Autosan był pięć razy wystawiany na sprzedaż w przetargu. W ostatnim cena wywoławcza wynosiła 37 mln zł. Po piątym przetargu sędzia nadzorujący upadłość Autosanu zgodził się na sprzedaż fabryki z wolnej ręki.

Pod koniec maja br. Prokuratura Okręgowa w Krośnie umorzyła śledztwo ws. upadłości Autosanu wszczęte w listopadzie 2013 r. na wniosek m.in. związkowców z Solidarności. Powodem umorzenia był „brak znamion czynu zabronionego w przypadku wszystkich badanych zarzutów”.

PAP

[FOTO: PAP/Darek Delmanowicz]

Warto poczytać

 1. 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania

 2. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 3. unrug24092018 24.09.2018

  "Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku"

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 4. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 5. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 6. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 7. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 8. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook