Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Nie będzie UE bez zasad

23.03.2017

Nastrój do świętowania 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich jest zmącony - mówiła premier Beata Szydło. Brexit - zaznaczyła - postawił przed UE wiele pytań, ale odpowiedzią na nie nie może być Europa wielu prędkości. Proponowała wzmocnienie parlamentów narodowych i jednolitego rynku.

Otwierając w czwartek konferencję pt. "Integracja Europy - jubileusz i nowe otwarcie" premier odniosła się do przypadającej w sobotę 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, które zapoczątkowały integrację europejską. Z tej okazji w Rzymie odbędzie się jubileuszowy szczyt, na którym szefowie państw i rządów mają przyjąć deklarację. 

Premier pytała, czy Europa jest gotowa na to, by w Rzymie podjąć "ambitne i odważne decyzje o przyszłości Europy, o kierunku, w którym Europa powinna podążać". "Czy nie będziemy się bali tych trudnych decyzji? Czy też szczyt w Rzymie będzie tylko i wyłącznie kolejnym jubileuszem?" - mówiła. 

Jak podkreśliła Szydło, nie można bać się stawiać pytań i mówić o zasadach. Zapowiedziała, że "polski rząd będzie głośno mówił o zasadach i o zasady się upominał". 

Według premier, gdy 60 lat temu ojcowie założyciele podpisywali na Kapitolu Traktaty Rzymskie, "ich wizja była śmiała, ale "raczej nie marzyli o tym, że zakładane wówczas wspólnoty tak prędko i głęboko zmienią naszą rzeczywistość, że integracja, otwartość, współpraca staną się częścią naszego życia, naszej świadomości i identyfikacji". 

Premier podkreślała jednak, że "nastrój do świętowania jest zmącony". "Brexit postawił wiele znaków zapytania i wciąż przyczynia się do stanu niepewności jutra" - oceniła. 

Jak mówiła, jedną z proponowanych recept poradzenia sobie z obecnymi kryzysami jest krytycznie oceniana przez polski rząd Europa wielu prędkości. Według premier zróżnicowanie prędkości jest faktem, bo nie wszystkie kraje biorą udział we wszystkich obszarach integracji, jednak odbywa się to niemal samoczynnie i nie ma decydującego znaczenia dla całości współpracy. 

Szefowa rządu przestrzegła przed formalnym usankcjonowaniem wielu prędkości, które według niej stanowiłoby "nową, bardzo poważną siłę odśrodkową, dezintegrującą Europę i wprowadzającą jeszcze więcej niepewności i chaosu do naszej współpracy". Według premier, to "zachęta do tworzenia podgrup, do wykluczania, odchodzenia od wspólnych decyzji". "Unia Europejska wymaga zmian i poprawienia tego, co działa nieoptymalnie, jednak nie dokonamy tego za pomocą wielu prędkości. Zamiast naprawić ten projekt, rozmontujemy go" - wskazała. 

Szydło mówiła też, że "niekiedy działalność instytucji europejskich ulega rutynie i coraz bardziej zamyka przedstawicieli UE w komfortowej wieży z kości słoniowej, gdzie głos obywateli jest mało słyszalny, a priorytetem staje się interes biurokracji". Jak oceniła, zaufanie obywateli do instytucji unijnych powoli erodowało. "To właśnie owo oddalenie się urzędników europejskich od obywateli stało się jedną z przyczyn obserwowanych obecnie trendów odśrodkowych i nacjonalizmu, które przetaczają się przez całą Wspólnotę" - podkreśliła premier. 

Zaproponowała zwiększenie legitymacji demokratycznej unijnych instytucji i wzmocnienie roli parlamentów narodowych. Przekonywała ponadto, że fundamentalne znaczenie dla gospodarek i dobrobytu obywateli ma jednolity rynek. "Powinniśmy pokazać determinację w pogłębianiu rynku wewnętrznego, który nie może stać się ofiarą oportunizmu i populizmu" - podkreśliła Szydło. "Tylko w ten sposób będziemy wiarygodni w naszej krytyce protekcjonizmu, która pojawia się na świecie w państwach członkowskich i w samej Unii" - zaznaczyła. 

Szefowa rządu mówiła o ogromnych osiągnięciach UE. "Zjednoczenie Europy przyniosło nam pokój i dobrobyt. Integracja europejska oznacza, że wyciągnęliśmy naukę z krwawych konfliktów i bolesnej historii. Dziś żyjemy razem w sposób, jaki nigdy wcześniej nie był możliwy" - zaznaczyła. 

Według niej, "nie bez przyczyny UE otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla". "Nauczyliśmy się rozwiązywać spory w sposób niemilitarny, w duchu zrozumienia współzależności i szacunku dla innych. Dlatego właśnie tak silne emocje zewnętrzne, agresja, próby rozgrywania krajów UE przeciw sobie, to zjawiska niebezpieczne dla naszej Wspólnoty" - dodała premier. Jak mówiła, najgorszą odpowiedzią na naciski zewnętrzne wydaje się rozbijanie jedności UE. 

Szydło przypomniała również, że kiedy 60 lat temu podpisywano traktaty rzymskie, które zapoczątkowały integrację europejską, Polska znajdowała się w całkiem innej rzeczywistości politycznej i gospodarczej. "Mentalnie zawsze czuliśmy się częścią Europy i świata Zachodu, dziś Polska jest integralną częścią Unii Europejskiej" - podsumowała premier.


ak/PAP

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 2. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 3. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 4. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 5. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 6. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 7. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 8. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook