Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: „Nic bez nas, bez naszej zgody”

09.03.2017

„Nic bez nas, bez naszej zgody” - powiedziała premier Beata Szydło tuż przed unijnym szczytem, na którym ma zapaść decyzja o wyborze szefa Rady Europejskiej. Nie ma zgody na to, by przewodniczącym została osoba bez zgody państwa, z którego pochodzi - zaznaczyła.

Polski rząd popiera kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego, o reelekcję ubiega się obecny szef RE Donald Tusk. 

"Nic bez nas, bez naszej zgody. Ja myślę, że dzisiaj warto w tym budynku tę główną zasadę, która buduje wspólnotę, przypomnieć i ja to zrobię" - zapowiedziała premier przed rozpoczęciem szczytu UE. "Przypomnę, że dla wzajemnego szacunku, dla solidarności, dla poczucia wspólnoty jest potrzebne uszanowanie zdania wszystkich państw członkowskich" - mówiła dziennikarzom. 

Jak podkreśliła, "nie ma zgody na to, żeby państwo członkowskie, które reprezentuje inną opinię, inny pogląd, nie było wysłuchane". "Nie ma zgody na to, byśmy ten fundament wspólnoty, który jest oparty na jedności, w tej chwili burzyli" - powiedziała Szydło.

"Nie zgodzę się nigdy na prymat siły nad zasadami" - podkreśliła premier. 

"Chodzi o zasady. Wszyscy ci, którzy w tę zasadę uderzają, prowadzą do tego, że nie budują jedności wspólnoty, tylko wspólnotę dzielą" - zaznaczyła. Według niej "dla Polski jest oczywiste, że zasadami się nie handluje i nie ma zgody na to, by przewodniczącym Rady Europejskiej, kimkolwiek by on był, została osoba bez zgody państwa, z którego dana kandydatura pochodzi". 

"Polska będzie do końca broniła zasad, które są fundamentem UE. Te państwa, które tego nie rozumieją, prowadzą do destabilizacji. My chcemy budować jedność Europy, jedność UE" - mówiła. 

Wybór szefa RE to pierwszy oficjalny punkt szczytu, który ma rozpocząć się o godz. 16. Jeszcze przed szczytem Szydło ma rozmawiać z kanclerz Niemiec Angelą Merkel; odbędzie też zwyczajowo konsultacje z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej. Wcześniej premier rozmawiała z premierem Szwecji Stefanem Loefvenem. 

ak/PAP 

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 2. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 3. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 4. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 5. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 6. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 7. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 8. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook