Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Jednolitego podatku może nie być

16.11.2016

Premier rządu była gościem Bogdana Rymanowskiego na antenie TVN24.

Premier Beata Szydło przyznaje, że wyobraża sobie, iż jednolity podatek, o którym od dłuższego czasu mówi rząd – nie zostanie jednak wprowadzony. Taką deklarację złożyła w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim na antenie TVN 24. Jak zapewniła – trwają jeszcze wyliczenia i analizy, i ostateczna decyzja – nie zapadła.


W porannym wywiadzie dla TVN24 Szydło przyznała, że w ciągu minionego roku podczas którego kieruje rządem miała momenty zmęczenia i zniechęcenia, ale jak zapewniła:


”Wciąż jeszcze mam dość energii, by powiedzieć, że warto robić to co robię”.


Szefowa rządu była pytana o to, czy wierzy, ze Donald Trump zrealizuje swoją obietnicę z kampanii, iż pomoże doprowadzić do zwrotu Polsce wraku tupolewa.


„Mam nadzieję, że wywiąże się z tych obietnic które złożył wobec Polaków. Ale przede wszystkim zależy mi na pogłębianiu relacji i wywiązaniu się ze zobowiązań podjętych na szczycie NATO” — powiedziała.


Jak przyznała – nie dziwi jej histera europejskich elit po wyborze Amerykanów, gdyż zna to z autopsji.


„Dla niektórych środowisk politycznych to jest ogromny problem, Ale te elity polityczne są oderwane od wyborów” – mówiła, podkreślając, że to obywatele wybrali Donalda Trumpa


„Ze spokojem czekam kiedy zostanie utworzona nowa administracja . Kiedy Donald Trump zacznie prezydenturę – będziemy mogli ją oceniać. Dla Polski jest najważniejsze – by te relacje z USA były jak najlepsze. Polska potrzebuje wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych” — dodała. Pytana o sprawę ekshumacji ciał pary prezydenckiej stwierdziła, ze politycy powinni powstrzymać się od komentowania tej kwestii i używania jej do bieżących rozgrywaek politycznych:


Pytana o relacje wewnątrz rady ministrów premier powiedziała:


„Jestem prawdziwym szefem gabinetu. Mam czasem dosyć gdy moi ministrowie zbyt wiele mówią w mediach i potem trzeba się z tego tłumaczyć. Rozmawiałam z wieloma kolegami na temat aktywności w mediach i jest lepiej” — zaznaczyła. Przyznała, że jej ekipa nie uniknęła błędów, ale dodała:


„Tylko, że my wyciągamy wnioski. Jesteśmy zgraną drużyną, która ma jedne cel. Przeprowadzenie zmian, na które oczekują ludzie. Udało nam się w ciągu roku dużo zrobić. Nie cofniemy się przed wprowadzeniem obiecanych reform”.


Premier dodała też, że w tej chwili nie przewiduje żadnych zmian personalnych w składzie swojego gabinetu.


„Nie ma takiej potrzeby” — stwierdziła. Na pytanie o niższe od zakładanych wskaźniki wzrostu gospodarczego Szydło zapewniła, że budżet jest stabilny i dobrze wyliczony.


„Jest spadek jeśli chodzi o PKB” — przyznała.


„Ale takie wskaźniki są też w Niemczech. To spowolnienie jest prawdopodobnie przejściowe. Ale musimy podjąć wyzwania, by rozwój przyspieszał” – powiedziała premier, zapewniając,że właśnie rozwój będzie priorytetem rządu na najbliższy rok.


„Mateusz Morawiecki koordynuje politykę gospodarczą rządu. Przygotował program. Wchodzą w życie ustawy. Będą inwestycje” – mówiła. Dodała też, że poprzednia koalicja nie zostawiła w samorządach planów inwestycyjnych , które trzeba było dopiero przygotować. Stąd pewien zastój w tej dziedzinie.


„Jestem ostatnią osobą , która szukałaby kozła ofiarnego. Ale mówię o faktach. Nie było projektów nie mogliśmy ich wdrażać” – powiedziała.


Na pytanie czy wyobraża sobie, że jednolity podatek może jednak nie zostać wprowadzony – premier odpowiedziała:


„Wyobrażam sobie. Jeszcze trwają ostatnie analizy. Przygotowuje je Komitet Ekonomiczny”


Jak tłumaczyła, jeśli nie spełnią one wcześniejszych założeń – nie zostaną przyjęte,


„Nie wprowadzimy podatków , które miałyby utrudnić życie przedsiębiorców” –- zadeklarowała Beata Szydło.


Na pytanie, kiedy poznamy wyniki audytu CBA w spółkach skarbu państwa – Beata szydło odpowiedziała:


„Kontrole cały czas trwają, Będą jeszcze kontynuowane. Będziemy mówić, gdy będzie dość materiałów. Trzeba uporządkować sytuację i to mówimy. Tych materiałów będzie sporo do analizy”.


Premier zapowiedziała też, że zmiany w spółkach nie ograniczą się do szefa Grupy Lotos.


„Będą zmiany w kolejnych spółkach” – zadeklarowała. Zasygnalizowała też utworzenie specjalnej „komórki” przy rządzie, która będzie koordynować kolejne nominacje w tych spółkach. Na jej czele stanie najprawdopodobniej minister Henryk Kowalczyk.


Premier powiedziała też, że jeśli rząd nie zdecyduje się na wprowadzenie jednolitej daniny, która skonsumowałaby zarazem obietnice podniesienia kwoty wolnej od podatku – wprowadzi inne rozwiązania w tej kwestii.


„Wtedy zaproponujemy rozwiązania, zaproponujemy stopniowe podwyższanie tej kwoty. Może nie od razu do tej wysokości, jaką deklarował prezydent, ale stopnowo będziemy do niej dochodzić” — tłumaczyła.


Premier wyraziła nadzieję na rychłe zakończenie konflitku wokół Trybunału Konstytucyjnego.


„Mamy potrzebę uporządkowania sytuacji w TK. TK został wciągnięty w politykę przez opozycję jako ostatni bastion obrony jej interesów. Niestety profesor Rzepliński dał się w to wciągnąć. Stał się politykiem Jeśli TK będzie miał nowego szefa - sytuacja się uporządkuje” — powiedziała Beata Szydło. Na koniec zapewniła, że jej relacje z premierem Jarosławem Kaczyńskim są doskonałe.


„Jest architektem tego sukcesu” — oświadczyła Beata Szydło.


Mly/wPolityce.pl


fot. [PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 2. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 3. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 4. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 5. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook