Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: emerytura dla matek, które urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci

09.06.2018
1270bettyszydlo
Szydło: emerytura dla matek, które urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci

Razem z premierem Mateuszem Morawieckim przygotowujemy projekt emerytury dla matek, który urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci - zapowiedziała w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Skarżyska-Kamiennej (Świętokrzyskie) wicepremier Beata Szydło.

Wizyta wicepremier polskiego rządu w regionie świętokrzyskim odbyła się w ramach kampanii Prawa i Sprawiedliwości "Polska jest jedna".

Przemawiając do mieszkańców Skarżyska-Kamiennej Szydło zaznaczyła, że realizowany obecnie program Prawa i Sprawiedliwości powstał podczas rozmów z Polakami na spotkaniach przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. "Po tych dwóch i pół roku ciężkiej pracy mogę powiedzieć, że dużo udało się w tym czasie zrobić, oczywiście nie cały program został zrealizowany, ale przed nami jeszcze kilkanaście miesięcy do końca kadencji" - powiedziała wicepremier. Dodała, że szczególnie dużo zostało zrobione, jeśli chodzi o politykę społeczną. 

"Te najważniejsze reformy, które wprowadziliśmy dotyczą obszaru, który w naszej ocenie wtedy w 2015 roku, ale również i dzisiaj był najistotniejszy. Co zrobić, aby stworzyć równą szansę rozwoju dla każdego, bez względu na to, gdzie mieszka, czy w dużych ośrodkach, czy w małych?" - stwierdziła.

Szydło podkreśliła, że "poprzedni rząd prowadził politykę, która miała opierać się wyłącznie na promowaniu dużych ośrodków, a skutek tego był taki, że te małe ośrodki się wyludniały, nie było pracy i upadały zakłady pracy".

"Przykładem tego jest Skarżysko, gdzie z trzech dużych zakładów: Mesko, węzeł kolejowy i odlewni, zostało tylko Mesko. Na szczęście w ciągu tych dwóch lat udało się nieco poprawić kondycję zakładu, dzięki offsetowi. Mamy wszyscy nadzieję, że sytuacja będzie szła w dobrym kierunku. Ale ciągle bezrobocie w tym regionie jest bardzo wysokie, mimo że w ostatnim czasie wyraźnie spadło. To pokazuje, że ciągle w Polsce są takie miejsca, punkty, które muszą być przez cały czas przez rząd wspierane" - powiedziała Szydło. 

Dodała, że mimo tych problemów Skarżysko się rozwija, czego przykładem jest budowa obwodnicy, zostały podjęte decyzje jeśli chodzi o dworzec, będą realizowane też inwestycje w zakresie infrastruktury sportowej.

"To pokazuje, że przy mądrej polityce rządu, przy determinacji władz samorządowych  i lokalnej społeczności dużo można zrobić" - zaznaczyła. 

Dodała, że największym wyzwaniem dla rządu są kwestie demograficzne. Poinformowała, że według prognoz w ciągu kilkunastu lat, jeśli tendencja się nie zmieni, to liczba mieszkańców Polski zmniejszy się o jeden milion.

"To mniej więcej tak, jakby z mapy zniknęło województwo świętokrzyskie. Musimy wspierać politykę prodemograficzną, prorodzinną. Temu służą te projekty, które zostały już wprowadzone w życie, m.in. 500+. W jego wyniku poprawiła się sytuacja polskich rodzin, wyeliminowaliśmy praktycznie ubóstwo wśród dzieci. Ale 500+ plus z założenia był również programem prodemograficznym. Mamy tutaj pozytywne sygnały, że to się powiodło, bo zaczęło się w Polsce rodzić więcej dzieci, niż początkowo zakładano" - poinformowała.

Przypomniała też kolejne programy prospołeczne wprowadzone przez rząd - podniesienie minimalnego wynagrodzenia, stawki godzinnej i minimalnej emerytury. "Dzisiaj ta minimalna gwarantowana emerytura wynosi 1000 złotych, a po waloryzacji  1029 złotych. Wiem, że to jest bardzo mało. Ale cały czas pracujemy nad tym, aby i tutaj sytuacja uległa poprawie. Niebawem przestawimy kolejne propozycje w tej sprawie" - zapewniła.

Podkreśliła, że rząd przeprowadził też reformę edukacji, zdrowia, sądownictwa, programy wsparcia dla przedsiębiorców i obniżył wiek emerytalny, podwyższony przez poprzedni rząd. 

"Dotrzymujemy słowa. Nasze obietnice realizujemy i konsekwentnie idziemy do przodu. Część naszego programu jeszcze nie zrealizowaliśmy, ale do końca kadencji pozostało jeszcze kilkanaście miesięcy" - przypomniała premier.

Poinformowała też o programie, nad którym pracuje razem z premierem Mateuszem Morawieckim - emeryturą dla mam, które urodziły co najmniej czworo dzieci. "Jeśli wychowując dzieci nie były w stanie wypracować sobie emerytury, będą miały gwarantowaną najniższą emeryturę. Jeśli pracowały, to będą miały ją uzupełnioną. Prace nad tym projektem trwają, on zostanie przygotowany do końca wakacji, a później zostanie przedstawiony do debaty parlamentarnej" - obiecała.

Premier mówiła także o przygotowywanych programach wspierających rodziny studenckie - pakiet dla młodych rodziców, którzy studiują i wychowują dzieci oraz projekcie wspierania kultury ludowej i regionalnych artystów. Pierwszy z nich będzie realizowany od przyszłego roku, a drugi ruszy już jesienią. 

"Do końca kadencji zrealizujemy te projekty o których mówiliśmy w 2015 roku" - podsumowała Beata Szydło.

14 kwietnia podczas konwencji PiS "Polska jest jedna" premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kilka działań, w tym mniejszy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc., wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów Dostępność+, przeznaczenie 5 mld zł na stworzenie funduszu dróg lokalnych. Wicepremier Beata Szydło anonsowała premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka i wsparcie kulturalnej aktywności seniorów w mniejszych ośrodkach przed każdym rokiem szkolnym. 

W ramach kampanii "Polska jest jedna" w woj. świętokrzyskim ma się odbyć 25 spotkań z politykami PiS. W maju region odwiedził premier Mateusz Morawiecki.

(PAP)

autor: Janusz Majewski

fot. PAP/Piotr Polak

Warto poczytać

 1. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 2. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 3. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 4. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 5. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 6. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 7. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook