Jedynie prawda jest ciekawa


Szybka reakcja zakonu! Jest decyzja w sprawie ks. Bonieckiego

18.11.2017
Bonieckiwiki
Szybka reakcja zakonu! Jest decyzja w sprawie ks. Bonieckiego

- W porozumieniu z ks. A. Bonieckim przełożony prowincji wycofał zainteresowanemu przywilej swobodnego wypowiadania się w mediach, pozostawiając jedynie możliwość współpracy z redakcją Tygodnika Powszechnego - czytamy w komunikacie sekretarza prowincji polskiej Zgromadzenia Księży Marianów.

Jak poinformowało zgromadzenie, decyzja ta została podjęta w trosce o dobro duchowe wiernych i w poczuciu odpowiedzialności za wypowiadane słowa, które w określonych kontekstach medialnych tworzą dezinformację. Chodzi tu przede wszystkim o dwie głośne ostatnio sprawy z udziałem księdza Bonieckiego - o wypowiedzi co do nauczania Kościoła odnośnie moralnej oceny samobójstwa, oraz o zdjęcie księdza z planszą przedstawiającą poparcie dla ruchu LGBT.  

Organizacja FLGBT - Forum LGBT, która umieściła zdjęcie z księdzem, odniosła się już do decyzji zgromadzenia. - Kapłani Boga jedynego, Jezusa Chrystusa przybili do krzyża, by już więcej nie drażnił ich swoimi słowami. Sławka Kuletę okłamywali kapłani kat. rodem z UKSW, bo bali się że zostanie doktorem nauk teologicznych, a ks. Bonieckiemu odebrali możliwości swobodnej wypowiedzi do mediów - napisali na swoim fanpage.

- Odpowiednie kroki odnośnie karności i dyscypliny mające na celu naprawę tej sytuacji zostały podjęte zgodnie z obowiązującym prawem, przedstawione zainteresowanemu i przez niego przyjęte - napisano w komunikacie Zgromadzenia Księży Marianów. 

Wcześniej, 9 listopada, ksiądz Boniecki został upomniany przez przewodniczącego prowincji księży marianów za "różne wypowiedzi". Jedną z nich mógłbyś wywiad udzielony "Gazecie Wyborczej" na temat samobójstwa Piotra S. przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, drugą zaś tekst księdza dla "Tygodnika Powszechnego", w którym napisał że "Dawno minęły czasy, w których Kościół jednoznacznie potępiał każde odebranie sobie życia. Rozwój wiedzy o człowieku sprawił, że do tragedii samobójstwa Kościół dziś podchodzi z wielką ostrożnością".

Poprzedni zakaz wypowiedzi w mediach z wyjątkiem "Tygodnika Powszechnego" został nałożony na księdza Bonieckiego w 2011 roku. Cofnięty został w lipcu.

kh
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 2. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 3. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 4. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 5. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 6. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 7. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 8. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook