Jedynie prawda jest ciekawa


Szokujące ustalenia Komisji Śledczej ds. Amber Gold

07.03.2017

Podczas posiedzenia komisji śledczej przesłuchującej Jarosława Mąkę, b. dyrektora Departamentu Handlu i Usług Ministerstwa Gospodarki, przewodnicząca Małgorzata Wassermann ujawniła, że Mąka już na początku 2010 r. spotkał się z funkcjonariuszem ABW informując o swoich wątpliwościach do do Amber Gold.

Nie w 2012, a dwa lata wcześniej - już w styczniu 2010 r. Ministerstwo Gospodarki wiedziało, że działalność Amber Gold budzi podejrzenia. Co więcej - poinformowało o tym Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Podczas posiedzenia komisji śledczej przesłuchującej Jarosława Mąkę, b. dyrektora Departamentu Handlu i Usług Ministerstwa Gospodarki, przewodnicząca Małgorzata Wassermann ujawniła, że Mąka już na początku 2010 r. spotkał się z funkcjonariuszem ABW, w czasie którego miał poinformować o swoich wątpliwościach co do Amber Gold, którymi powinny zainteresować się służby.

Pytany o to Mąka nie potrafił przypomnieć sobie, kiedy dokładnie to spotkanie miało miejsce. "Minęło już siedem lat…" - powiedział

"Chodzi o styczeń, czy luty 2010? O czym poinformował pan funkcjonariusza?" - dopytywała Wassermann.

"Poinformowałem, ze jest zaskakujący wniosek, w którym na skład chcą przyjmować metale szlachetne i jako ministerstwo właściwe ds gospodarki, nie mamy możliwości niezarejestrowania, natomiast naszym zdaniem wymagało to oceny ze strony służb (…). Przekazałem kserokopie dokumentów. Nie potrafię sobie przypomnieć, ale funkcjonariusz poinformował mnie, że przekaże odpowiednim komórkom u siebie" – odpowiedział Mąka.

Powyższe ustalenia dlatego należy uznać za sensacyjne, że kompletnie przeczą twierdzeniu Donalda Tuska, iż dowiedział się o piramidzie finansowej dopiero wiosną 2012 r.

Przypomnijmy - od 2008 r. to ówczesny premier osobiście nadzorował służby specjalne, w tym ABW. Gdyby Agencja należycie zareagowała już w 2010 r., można było zapobiec zbudowaniu największej piramidy finansowej w III RP.

[fot.PAP/Jacek Turczyk]
znp, WB, maf

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 8. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook