Jedynie prawda jest ciekawa


Szefowa KPRP: Polskę i Izrael łączy wiele

20.01.2017

Polskę i Izrael łączy przeszłość - m.in. blisko tysiąc lat wspólnej historii i kultura, a także przyszłość - m.in. w obszarze gospodarki - powiedziała w piątek szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska.

Prezydent Andrzej Duda przebywał w tym tygodniu z kilkudniowa oficjalną wizytą w Izraelu i Palestynie. 

"Polskę i Izrael łączy bardzo dużo, m.in. blisko tysiąc lat wspólnej historii; łączy nas kultura, bo kultura żydowska była bardzo ważną i nieodłączną częścią kultury polskiej; łączy nas przeszłość, ale łączy nas także przyszłość" - powiedziała w radiowej Trójce Sadurska. 

Szefowa Kancelarii wskazała, że prezydentowi towarzyszyli przedstawiciele polskich przedsiębiorców. "Izrael jest dla nas wzorem technologicznego rozwoju i prezydent przywiózł ze sobą przedstawicieli młodych polskich firm, specjalizujących się w wysokich technologiach, po to by nawiązywali kontakty i zdobywali doświadczenia"- powiedziała. 

Dodała, że jeżeli chodzi o wizytę w Palestynie, to można powiedzieć, iż była to rewizyta, bo w ubiegłym roku prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas był w Polsce. Wskazała, że już wtedy padły ważne słowa o nawiązaniu ściślejszej współpracy gospodarczej. 

"Wizyta na Bliskim Wschodzie w wymiarze gospodarczym jest niesłychanie istotna. Pan prezydent zainicjował coś, co można nazwać dyplomacją gospodarczą i promowaniem polskich firm" - podkreśliła. 

Szefowa Kancelarii Prezydenta powiedziała, że w ub.r. zabiegi związane z dyplomacją, polityką zagraniczną Andrzeja Dudy były nastawione na efekt szczytu NATO, by był konkretny i decyzyjny. "Teraz mamy sprawy związane z dyplomacją ekonomiczną i gospodarczą, z promowaniem Polski, ale również (...) staraniami o niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019" - wskazała. 

"Głos każdego państwa w czasie głosowania nad kandydaturą Polski jest niesłychanie istotny. Stąd cały czas zabiegi pana prezydenta i rządu w sprawie niestałego członkostwa" - dodała. 

Sadurska była pytana także o ewentualne spotkanie prezydenta Dudy z Donaldem Trumpem. Przypomniała, że po wygranych przez Trumpa wyborach prezydent Duda dzwonił do prezydenta-elekta, składał gratulacje i mówił o zobowiązaniach i umowach, które są wynikiem szczytu NATO. 

Sadurska dodała, że z pewnością w trakcie kadencji obu prezydentów dojdzie do ich spotkań. 

Sadurska była też pytana m.in. o relacje zwierzchnika sił zbrojnych z ministrem obrony narodowej, w kontekście opinii wyrażonych przez byłego szefa MON Tomasza Siemoniaka na łamach "Tygodnika Powszechnego". Polityk ten ocenił m.in., że minister obrony "odcina" prezydenta od armii. 

"Nie chciałabym komentować słów pana Siemoniaka, jeśli ma takie zdanie, to trudno. Pan prezydent jako zwierzchnik sił zbrojnych jest w stałym kontakcie z panem ministrem Antonim Macierewiczem" - odpowiedziała szefowa Kancelarii. Dodała, że prezydent współpracuje z szefem MON. 

Indagowana, czy stosunki szefa MON i prezydenta są dobre odparła: "Stosunki są takie, jakie powinny być między zwierzchnikiem sił zbrojnych a ministrem obrony narodowej". 

ak/PAP 

[fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP]

Warto poczytać

 1. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 2. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 3. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 4. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 5. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

 6. Jaroslaw-Kaczynski-na-wakacjach-20082018 20.08.2018

  Jarosław Kaczyński zatroskany stanem opozycji w Polsce? Wymowne zdjęcia z wakacji prezesa PiS

  Beskid Sądecki stał się celem wakacyjnej podróży prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zdjęcia z jego wędrówek po okolicznych górach zamieścił na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński

 7. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 8. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook