Jedynie prawda jest ciekawa


Szef policji chwali funkcjonariuszy

19.12.2016

Jarosław Szymczyk odnosi się do działań policji przed Sejmem.

Stołeczni policjanci podczas zabezpieczenia piątkowej manifestacji przed Sejmem działali profesjonalnie i skutecznie; zastosowane przez nich środki, m.in. wobec osób blokujących wyjeżdżające samochody, były adekwatne do sytuacji - ocenił szef policji nadinsp. Jarosław Szymczyk.

W rozmowie z PAP podkreślił, że blokowanie przez manifestujących wyjeżdżających z Sejmu aut stanowiło "realne zagrożenie dla ich życia i zdrowia oraz innych osób". "Nie wiemy przecież, jak może zareagować kierowca. W takiej sytuacji policjanci muszą reagować. Najpierw wzywali osoby pozostające na jezdni do ustąpienia. Dopiero kiedy nie zareagowały, funkcjonariusze zastosowali chwyty transportowe i obezwładniające. To najmniej dolegliwy środek. Interwencja policji ograniczyła się do przeniesienia demonstrujących na chodnik i umożliwienia przejazdu samochodom" - podkreślił.

"Funkcjonariusze przez cały czas towarzyszyli uczestnikom zgromadzenia. Zachowywali spokój. Zareagowali dopiero wtedy, gdy demonstranci, mimo próśb o zachowanie zgodne z prawem, zaczęli wbiegać i kłaść się bezpośrednio przed nadjeżdżającymi pojazdami" - dodał.

Zaznaczył, że był w kontakcie z komendantem stołecznym policji. "Zabezpieczyliśmy nagrania pochodzące z różnych źródeł. Każdy, kto łamie prawo musi liczyć się z konsekwencjami i nie ma tu żadnej taryfy ulgowej, tak jak i nie ma, i nie będzie przyzwolenia na ataki kierowane w stosunku do policjantów, którzy tylko i wyłącznie dobrze wykonują swoje obowiązki ochraniając uczestników różnych zgromadzeń" - podkreślił.

Dodał, że jest za wcześnie, by definitywnie oceniać to, co zostało zarejestrowane. "Analizujemy materiały. Jeżeli doszło do złamania prawa, będziemy podejmować stosowne kroki. Jesteśmy w stałym kontakcie z prokuraturą i to prokuratorzy dokonują ostatecznie oceny prawno-karnej. To dobry model współpracy. Do tej chwili nikt nie został zatrzymany, nikomu nie przedstawiono żadnych zarzutów" - poinformował.

Wskazał, że materiały są analizowane także pod kątem działań policji. "Każde zabezpieczenie, każda interwencja może być materiałem szkoleniowym. Możemy zobaczyć z boku, jak wszystko wyglądało. Utrwalamy to, co było dobre i poprawiamy to, co korekty wymaga. Nieustannie się szkolimy" – zaznaczył.

"Policjanci działali profesjonalnie i spokojnie, z zachowaniem szacunku do każdego z uczestników tych wydarzeń" - dodał odnosząc się do piątkowego zabezpieczenia.

Pytany z kolei, z czego wynikała decyzja o ściągnięciu na weekend do Warszawy dodatkowych sił policyjnych, komendant odpowiedział, że był to efekt "obciążenia warszawskich policjantów". "W Warszawie na weekend zaplanowanych było wcześniej kilkanaście innych zabezpieczeń, w tym mecz Legii. Wszystkie te wydarzenia, które niespodziewanie się skumulowały, sprawiły, że sięgnęliśmy po wsparcie z innych województw. Ale to też nie jest sytuacja wyjątkowa. Kiedy w jakimś mieście dzieje się coś, co albo w sposób planowany, albo - jak miało to miejsce - w sposób nagły, wymaga zwiększonych sił, komendanci wojewódzcy wspierają się nawzajem. Tak było i tym razem. Sytuacja miała charakter nagły i dynamiczny" - powiedział.

W piątek w Sejmie posłowie opozycji zablokowali mównicę sejmową. Była to reakcja na planowane zmiany w zasadach pracy dziennikarzy w parlamencie oraz na wykluczenie z obrad jednego z posłów PO. Potem Sejm, głosami głównie posłów PiS, uchwalił m.in. przyszłoroczną ustawę budżetową – wobec blokady mównicy obrady odbyły się nie na sali plenarnej, lecz w sali kolumnowej. Przed Sejmem odbyła się zaś manifestacja, podczas której wyrażano poparcie dla pełnej obecności mediów w Sejmie i dla polityków blokujących mównicę. W nocy demonstranci próbowali blokować wyjeżdżających z Sejmu przedstawicieli rządu i PiS.

Materiały z wydarzeń przed Sejmem policja przekazała warszawskiej prokuraturze okręgowej.

Patrycja Rojek-Socha

mly/PAP

fot. [PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 7. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 8. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook