Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSZ ws. imigrantów: Politycy niemieccy popełnili błędy

17.11.2015

Witold Waszczykowski, nowy minister spraw zagranicznych podkreśla, że po wydarzeniach w Paryżu, nie możemy się uspokajać, że Polska nie jest na głównym froncie walki z terroryzmem. „Przywódcy terrorystów mogą wziąć pod uwagę, że właśnie z tego powodu najmniej się spodziewamy ataku i jesteśmy słabym ogniwem” - podkreśla.

Na łamach „Dziennik Gazety Prawnej” szef dyplomacji podkreślił, że po wydarzeniach w Paryżu, Polska musi uruchomić procedury ostrożnościowe.

"Nie możemy się uspokajać, że Polska nie jest na głównym froncie walki z terroryzmem. Przywódcy terrorystów mogą wziąć pod uwagę, że właśnie z tego powodu najmniej się spodziewamy ataku i jesteśmy słabym ogniwem. W ich rozumieniu uderzenie na któryś z krajów naszego regionu, który żyje w iluzji, że nasza chata z kraja, bo nie mamy mniejszości, problemów z ludnością, może okazać się łatwiejsze. To także spełni cele, bo jesteśmy częścią Zachodu, a atak wywoła strach" - wyjaśnił i dodał, że dlatego potrzebna jest czujność.

Nowy szef dyplomacji podkreślił także, że wydarzenia w Paryżu zmuszają do refleksji nad ustaleniami dotyczącymi polityki migracyjnej i przyjmowaniem imigrantów.

"Europa zachowała się nieroztropnie, że przyjmuje ich w takiej skali w sposób niekontrolowany. Błędy popełnili politycy niemieccy, którzy ich zachęcali" - dodał.

Minister Waszczykowski wyjaśnił także, że konieczne są działania by zatrzymać falę uchodźców.

Jednocześnie na łamach „Naszego Dziennika” minister wyjaśnia, że rosyjskie zaangażowanie w walkę z Państwem Islamskim w Syrii może mieć wpływ na sytuację w Europie.

"Rosja podjęła interwencję w Syrii ze świadomością, że będzie tam robić tyle bałaganu, że będzie się on przekładać i na Europę. Rosja liczy, że w pewnym momencie kraje zachodnie zwrócą się do Rosji o pomoc, żeby ten bałagan teraz wspólnie posprzątać. Wydarzenia w Paryżu sprzyjają takiemu rozwojowi sytuacji" - ocenił szef MSZ.

Nowy minister odniósł się także do sprawy katastrofy smoleńskiej mówiąc, że rosyjskie śledztwo jest prowadzone w sposób przewlekły i tendencyjny.

"Doszło do zaboru polskiego mienia i trwa to już szósty rok, nie wiadomo dlaczego, bo przecież Rosjanie nie prezentują żadnych wyników swojego śledztwa. Trzeba to wszystko Rosjanom jasno wyłożyć. I albo podejmą jakąś współpracę i rozwiążą tę sprawę polubownie, albo trzeba będzie to oddać do międzynarodowych trybunałów" - wyjaśnił i dodał, że należy zwrócić się także do NATO.

mmil/ Dziennik Gazeta Prawna / Nasz Dziennik

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 7. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 8. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook