Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MON: ws. Caracali nie było gwarancji 6 tys. miejsc pracy

20.10.2016

„Jestem posłem od 1991 roku. Widziałem wiele skandalicznych zachowań w tej Izbie, ale nigdy jeszcze nie widziałem takiej sytuacji w której grupa posłów w pełni świadomie, cynicznie i bezwstydnie działa przeciwko państwu polskiemu na rzecz międzynarodowych koncernów, nawet nie ukrywając, że chodzi o to, by 13,5 mld złotych, zamiast zasilić polski przemysł stało się fundamentem rozwoju przemysłu innego państwa.To niebywała historia”— podkreślił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w swoim sejmym wystąpieniu na temat przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii.

Szef MON zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość spełnia swoje obietnice wyborcze. „Prawo i Sprawiedliwość będzie rozwijało polski przemysł obronny. Prawo i Sprawiedliwość będzie dążyło do tego, żeby to polski przemysł obronny był fundamentem bezpieczeństwa narodowego Polski. PiS będzie dążyło do tego, żeby polski przemysł obronny stał się kołem zamachowym rozbudowy i odbudowy polskiego bezpieczeństwa i polskiej pomyślności. PiS dba o polskich robotników i polskich inżynierów. Prawo i Sprawiedliwość dba polskie konstrukcje militarne. Prawo i Sprawiedliwość robiło to i będzie to robiło bez względu na wasze próby przeszkodzenia temu”— mówił w Sejmie minister Macierewicz i dodał, że „mamy do czynienia z recydywą”.

„Ci sami ludzie, którzy dzisiaj występują przeciwko Polsce, w imieniu innego koncernu występowali przeciwko Polsce na rzecz Federacji Rosyjskiej wtedy, kiedy zginęła polska elita polityczna. Ci sami ludzie występowali przeciwko Polsce na rzecz innych państw wtedy, gdy chodziło o to, żeby imigranci zasiedlali i podważali bezpieczeństwo Polski. Ba, ci sami ludzie byli za tym, żeby Polska płaciła kary za to, że chce chronić bezpieczeństwo własnego narodu i własnych obywateli. A teraz z premedytacją występują przeciwko państwu polskiemu na rzecz obcych insertów. To niebywała historia”— powiedział Antoni Macierewicz.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej odniósł się również do kwestii miejsc pracy. „W żadnym z dokumentów, a zapoznałem się z nimi bardzo dokładnie, teraz będzie się z nimi zapoznawało Centralne Biuro Antykorupcyjne, nie ma gwarancji sześciu tysięcy miejsc pracy dla Polski w wyniku przekazania obcemu koncernowi 13,5 mld złotych. To jest systematycznie powtarzana nieprawda. Podobnie, jak systematycznie okłamuje się pracowników Łodzi i innych miast, jakoby tysiące miejsc pracy miały być związane z tym kontraktem. Ten kontrakt, w wymiarze jakim zawarł go pan minister Mroczek, dzisiejszy poseł PO, w najlepszym wypadku zakładał, że w montowni, nie w fabryce, ale w montowni, która miała składać co najwyżej za kilka lat 25 helikopterów Caracal, że w tej montowni zatrudnionych zostanie do 200 osób. Taki był szczyt możliwości, jaki zakładano dla Łodzi”— mówił minister obrony.

Dodał, że pierwsze 25 śmigłowców miało przylecieć już zmontowanych. Co najwyżej polscy pracownicy mogli domalować na nich szachownicę. Szef MON podkreślił także, że nigdy nie ukrywał swojego poglądu na temat tego kontraktu.

„Jest prawdą, że jako poseł Komisji Obrony Narodowej, wtedy, kiedy kontrakt był zawierany, robiłem wszystko, żeby pokazać opinii publicznej cały kształt tego kontraktu, żeby mogła się dowiedzieć, czy jest to działanie na korzyść Polski czy niekorzyść. Czy powinny te pieniądze pójść do polskich wykonawców, polskich inżynierów i do sprzętu produkowanego w Polsce. Byłem za takim właśnie rozwiązaniem”— dodał szef MON i podkreślił, że tych negocjacji nie prowadziło Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzone przez niego, tylko Ministerstwo Rozwoju.

„Ono zgodnie z prawem przejęło te obowiązki. Ministerstwo Obrony Narodowej w żaden sposób nie interweniowało w te negocjacje. We wszystkich rozmowach międzynarodowych, które prowadziłem, byłem pytany o ten kontrakt. Zawsze odpowiadałem, że Polska dotrzymuje zobowiązań, nawet jeżeli są dla Polski niekorzystne. Ale to, czy ten kontrakt zostanie zawarty czy nie, zależy od negocjacji offsetowych, czyli od tego, w jakim wymiarze zostanie dotrzymane zobowiązanie, że Polska na tym nie straci, że dopłyną tu technologie i możliwości produkcyjne, że Polska na tym skorzysta. Te negocjacje zakończyły się rezygnacją firmy międzynarodowej, która miała dostarczyć te helikoptery, ze względu na to, że nie zostały przez nią spełnione warunki, jakie stawiała strona Polska. A państwo wiecie dobrze, albo powinniście wiedzieć, że to ten, kto jest offsetobiorcą, to państwo Polskie, wyznacza warunki offsetu, czy dany kontrakt się opłaca czy nie”— przypominał zebranym w Sejmie Antoni Macierewicz.

Ryb, wkt

Fot. [PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 2. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

 3. grunwaldzka597 18.09.2018

  Poważne zarzuty prokuratorskie dla urzędniczki prezydenta Adamowicza. Kamienica „o wartościach kulturowych” oddana za bezcen

  Zakończyło się właśnie postępowanie prowadzone przez delegaturę CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, która zdecydowała o postawieniu zarzutów niedopełnienia obowiązków dla funkcjonariusza publicznego.

 4. gazeta25062018 18.09.2018

  „Wyborcza” się ugięła. Niedawno bezpodstawnie oskarżyła posła PiS, teraz zamieściła sprostowanie

  Wojciech Czuchnowski oraz Mariusz Gierszewski z Radia Zet kilka tygodni temu na łamach „Gazety Wyborczej” rozpisywali się o zjawisku nazywanym przez nich „układem radomskim” polityków PiS-u. Po interwencji jednego z nich na stronach „GW” pojawiło się sprostowanie

 5. firma17092018 17.09.2018

  93% firm w Polsce chce zatrudniać cudzoziemców. Przedsiębiorcy apelują o ułatwienie procedur

  93 proc. pracodawców jest zainteresowanych zatrudnianiem cudzoziemców na okres powyżej 9 miesięcy, ale 83 proc. zwraca uwagę na skomplikowane procedury ich zatrudniania - wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).

 6. korwin17082018 17.09.2018

  Precedensowy wyrok w sprawie pedofilii w Kościele. Kontrowersyjny komentarz JKM

  Milion złoty odszkodowania oraz dożywotnia renta – taką karę orzekł poznański sąd w sprawie kobiety, która ponad dekadę temu została ofiarą molestowania ze strony księdza Romana B.

 7. komisjawer17092018 17.09.2018

  „Nieruchomości wydane na 150-letnie duchy”. Komisja Weryfikacyjna uchyla kolejne decyzje ws. reprywatyzacji

  Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję o zwrocie warszawskiej nieruchomości przy ul. Skolimowskiej 3 i uznała za nieważne - jako wydane z rażącym naruszeniem prawa - decyzje w sprawie ul. Smolnej 32. Zawiadomienia o nieprawidłowościach w tych sprawach trafią do prokuratury.

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook