Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MON: WOT bez wpływu na modernizację

14.11.2016

Pieniądze wydane na budowę Wojsk Obrony Terytorialnej w żaden sposób nie będą kolidowały z modernizacją polskiej armii - powiedział w poniedziałek minister obrony Antoni Macierewicz. Zaznaczył, że proces ten jest realizowany i niezależny od WOT .

Pieniądze wydane na budowę Wojsk Obrony Terytorialnej w żaden sposób nie będą kolidowały z modernizacją polskiej armii. Nie ma też możliwości, by środki na wojsko były wydawane na inne programy - powiedział w poniedziałek minister obrony Antoni Macierewicz. Minister odniósł się w ten sposób do opinii, że budowa WOT może ograniczyć finanse przeznaczone na modernizację wojska. "W żaden sposób te pieniądze, jakie będą wydane na WOT nie będą kolidowały z koniecznością realizowania nadal modernizacji armii polskiej, która ma swój program niezależny od WOT. On jest realizowany w tym roku i zostanie także zrealizowany w roku przyszłym" - zapewnił Macierewicz. 

Szef MON zaznaczył także, że nie ma możliwości, by pieniądze przeznaczone na modernizację armii były wydawane na inne programy, np. socjalne. "Przeciwstawianie programu 500 plus programowi wzrostu bezpieczeństwa zewnętrznego jest nieroztropne. Nie ma żadnego związku poza jednym: liczymy, że za 18 lat ten program walnie przyczyni się do wzrostu polskiego bezpieczeństwa, bo nowe pokolenia Polaków będą zasilały Polską armię" - powiedział minister. 

Jak mówił, WOT są niewątpliwie najtańszym sposobem zwiększenia armii i jej zdolności obrony kraju. Dodał, że eksperci są zgodni, iż jest to najlepszy sposób odpowiedzi na zagrożenia hybrydowe. Podkreślał, że wojska obrony terytorialnej są "odpowiedzią na powszechne dążenie zwłaszcza młodzieży, ale nie tylko, po prostu Polaków, którzy widząc zagrożenia, jakie narastały z zewnątrz kraju, uznawali, że trzeba tworzyć struktury paramilitarne". Dowódca WOT płk Wiesław Kukuła powiedział, że dowodzona przez niego formacja będzie miała charakter lekkiej piechoty. Dodał, że obecnie plany przewidują wyposażenie WOT w nowy sprzęt i uzbrojenie, które - zaznaczył pułkownik - będzie eksploatowane przez dziesięciolecia. Według Kukuły, to wyposażenie "niemal w 100 proc." będzie mogło być produkowane przez polski przemysł. 

Rząd szacuje, że koszty utworzenia, wyposażenia i funkcjonowania obrony terytorialnej do 2019 r. wyniosą ok. 3,6 mld zł. Szef MON przypomniał, że w tym tygodniu odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy, na mocy której zostaną powołane Wojska Obrony Terytorialnej. Mają one - podkreślił Macierewicz - być piątym rodzajem sił zbrojnych, obok sił lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych. Odnosząc się do zarzutów opozycji, dotyczących bezpośredniego podporządkowania WOT szefowi MON, a nie obecnym dowódcom rodzajów sił zbrojnych - generalnemu i operacyjnemu - Macierewicz powiedział, że przemawia za tym planowana liczebność WOT oraz przewidziane dla nich zadania. "Podobnie jak wszystkie rodzaje sił zbrojnych, tak samo Wojska Obrony Terytorialnej, ich dowódca mianowany przez prezydenta na wniosek ministra obrony narodowej, podlega ministrowi obrony narodowej. Chociaż ta sprawa wielokrotnie była dyskutowana w sposób świadczący o braku zrozumienia struktury wojska, chcę przypomnieć, że wszyscy żołnierze Wojska Polskiego są podlegli ministrowi obrony narodowej, nie tylko dowódcy rodzajów sił zbrojnych" - powiedział Macierewicz. 

MON planuje, że do końca roku powstaną trzy brygady WOT w Podlaskiem, Lubelskiem i Podkarpackiem oraz cztery bataliony - w Białymstoku, Siedlcach, Lublinie i Rzeszowie. Jak mówił Macierewicz, w tym roku w WOT ma być ok. 3 tys. żołnierzy, w przyszłym - 18 tys., a do 2019 r. - 53 tys. (obecnie Wojsko Polskie liczy ok. 100 tys. żołnierzy). Płk Kukuła powiedział, że żołnierze zawodowi mają stanowić 6-8 proc. liczebności WOT, w zależności od typu pododdziału. Zapowiedział, że dowództwo WOT do 31 marca 2017 r. ma osiągnąć wstępne zdolności operacyjne i nie później niż tego dnia przejmie dowodzenie nad tworzonymi brygadami. 

Zadaniem WOT będzie - jak mówił szef MON - współdziałanie z wojskami operacyjnymi, "nasycanie terenu" oraz współdziałanie ze społecznością lokalną i władzami samorządowymi. "Odpowiednie regulacje (projektu - PAP) ustawy sprawiają, że WOT będą szczególnie współdziałały ze strukturami paramilitarnymi, które wchodzą w skład odpowiednich ministerstw, jak m.in. ministerstwo infrastruktury, ale także ochrony środowiska i inne, w ramach których istnieją struktury paramilitarne" - powiedział Macierewicz. Odnosząc się do wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA, Macierewicz powiedział, że bardzo dokładnie wysłuchał relacji ze spotkania Trumpa z Polonią amerykańską przed miesiącem, w trakcie kampanii wyborczej. Przypomniał zadane wówczas Trumpowi pytanie o to, "jak wygląda jego stosunek do rozlokowania wojsk, zwłaszcza batalionowych grup bojowych, na flance wschodniej, w państwach bałtyckich, a także w Polsce". "Pan prezydent elekt, wówczas kandydat, potwierdził zdecydowanie swoją wolę podtrzymania i realizacji tego programu. Nie widzę powodu, żeby to zobowiązanie mogło być w jakikolwiek sposób naruszone" - powiedział Macierewicz. 

WOT mają uzyskać zdolności operacyjne do prowadzenia typowych działań zbrojnych lądowo-militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, a także zdolności do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych. Według rządu, będą też mogły zwalczać zagrożenia niemilitarne, prowadząc działania informacyjne i edukacyjne. 

wkt/PAP 

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 8. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook