Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MON odsłonił tablicę księży niezłomnych

03.12.2016

Minister obrony Antoni Macierewicz odsłonił w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego tablicę upamiętniającą księży niezłomnych. Biskup polowy gen. bryg. Józef Guzdek podkreślał, że księża ci zapłacili najwyższą cenę głosząc Ewangelię i przestrzegając wiernych przed zwodniczą ideologią komunizmu.

W uroczystości udział wzięła grupa kapłanów, którzy w latach 1959-80 byli zmuszani do odbycia służby wojskowej w czasie studiów seminaryjnych. Po mszy św. otrzymali od ministra Macierewicza patenty oficerskie. Jednym z kapłanów zmuszonych do odbycia służby w kompanii kleryckiej był m.in. bł. ks. Jerzy Popiełuszko, którego nazwisko znalazło się na odsłoniętej tablicy. 

Na tablicy wyryte zostały słowa: "Niezłomni w Służbie Bogu i Ojczyźnie", a niżej znalazły się nazwiska oraz daty śmierci: bł. ks. Władysława Findysza (1964), bł. ks. Jerzego Popiełuszki (1984), ks. Michała Rapacza (1946), ks. Zygmunta Kaczyńskiego (1953), ks. Romana Kotlarza (1976), ks. Stefana Niedzielaka (1989), ks. Stanisława Suchowolca (1989) i ks. Sylwestra Zycha (1989). Na tablicy umieszczono także napis A.D. 2016. 

Szef MON zwracając się do księży żołnierzy powiedział, że to ich ofiara, determinacja i wiara dały siłę Polakom, by odbudować ojczyznę, państwo, armię. "Tak, broń jest konieczna dla armii, dyscyplina jest konieczna, wyszkolenie jest niezbędne, wszystko co nowoczesne jest nam absolutnie potrzebne, ale bez ducha, bez wiary, bez miłości, bez nadziei, bez tego wszystkiego co niesie chrześcijaństwo i wielka wiara katolicka nie byłoby narodu polskiego, nie byłoby wielkich polskich zwycięstw i tego cudu, bo to cud, że Polska się odradza, że polska wstaje i nie dała się zniszczyć ani przemocy tych, którzy chcieli strzałem w tył głowy zniszczyć nasz naród, ani tej przemocy, która czasami bywa trudniejsza do zniesienia, cięższa, potworniejsza. Przemocy kłamstwa, potwarzy, obmowy, odwracania wartości przeciwko narodowi" - mówił szef MON. 

Macierewicz podkreślił, że siła ducha i prawdy jest na to najlepszą odpowiedzią. "Dlatego dzisiaj to dla mnie najszczęśliwszy dzień i dumny jestem, że mogę być w tym czasie ministrem obrony narodowej, żeby złożyć wam najserdeczniejsze podziękowania w imieniu Rzeczypospolitej i Wojska Polskiego. Bo jak nikomu innemu, tak wam ten hołd w postaci patentu oficerskiego się należą. Armia, naród, państwo polskie wam, księża porucznicy dziękuje" - powiedział szef MON. 

Biskup polowy wspominał w homilii postaci księży, "męczenników komunizmu". "Ks. Michał Rapacz, proboszcz z niewielkiej parafii w Płokach koło Trzebini, w diecezji krakowskiej, w jednym z ostatnich kazań powiedział: +Choćbym miał trupem paść, nie zaprzestanę tej Ewangelii głosić i nie wyrzeknę się własnego krzyża+. W nocy z 11 na 12 maja 1946 roku został wywleczony z plebanii i bestialsko zamordowany w pobliskim lesie" - powiedział biskup polowy. 

Podkreślił, że w mrocznym czasie PRL organizowano pokazowe procesy, aby zastraszyć duchowieństwo. Wielu księży zostało uwięzionych, a nawet skazanych na karę śmierci. Wyroki wykonano. "Były też morderstwa dokonane przez tzw. nieznanych sprawców. Ks. Sylwester Zych, ks. Stanisław Suchowolec oraz ks. Stefan Niedzielak, wielki bojownik o upowszechnienie i upamiętnienie prawdy o Katyniu, zginęli w okresie przemian, w 1989 roku" - dodał. 

 Bp Guzdek przypomniał, że bł. ks. Popiełuszko odbył przymusową służbę wojskową w Bartoszycach w latach 1966-1968. "Jako kapłan służył słowem prawdy artystom, służbie zdrowia i robotnikom. Do końca pozostał wierny ewangelicznej zasadzie, aby +zło dobrem zwyciężać+. (...) To on przekonywał: +nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą+ oraz wzywał, że należy +bardziej słuchać Boga aniżeli ludzi+. Nie doczekał wolnej Polski. Były alumn-żołnierz został w bestialski sposób zamordowany 19 października 1984 roku przez funkcjonariuszy służb, których zasadniczym zadaniem była walka z Kościołem katolickim w Polsce" - mówił biskup polowy. 

Dodał, że promocja na pierwszy stopień oficerski byłych alumnów-żołnierzy "wpisuje się w logikę uszanowania i upamiętnienia tych, którzy nie dali się złamać pod ciężarem szykan totalitarnego państwa, ale dochowali wierności Bogu, Ojczyźnie i Kościołowi". 

Bp Guzdek przypomniał, że w latach 1959-1980 wbrew porozumieniom zawartym między państwem i Kościołem, do wojska przymusowo wcielono ok. 3000 kleryków. "W specjalnych jednostkach kandydaci do kapłaństwa byli na różne sposoby szykanowani: zmuszano ich do wykonywania ciężkich, często bezsensownych prac fizycznych w ramach czynów społecznych, uniemożliwiano praktyki religijne, fizycznie i psychicznie znęcano się nad nimi, a także zachęcano do porzucenia seminariów w zamian za pomoc w znalezieniu mieszkania, pracy oraz miejsca na świeckich uczelniach" - podkreślił. 

Na zakończenie homilii biskup polowy pytał: "Czy będą tacy, którzy chcąc zasłonić swój udział w walce z Kościołem, odniosą się do dzisiejszego wydarzenia z kpiną a promowanych alumnów-żołnierzy potraktują z pogardą? Tak! Zapewne odezwą się na forach internetowych. Nie pokażą swojej twarzy, ale dadzą upust agresji i nienawiści wobec wiernych synów Ojczyzny i Kościoła, apostołów prawdy oraz obrońców wiary i podstawowych praw człowieka" - mówił. 

Bp Guzdek podkreślił, że upamiętnienie kolejnych męczenników komunizmu oraz promocja byłych alumnów-żołnierzy powinny być "źródłem wstydu dla prześladowców, którzy byli posłusznym narzędziem w ręku ówczesnej władzy". "Oby dostrzegli swój grzech i skorzystali z miłosierdzia Bożego. (...). Dlatego usilnie prośmy Boga, aby tamten mroczny czas łamania podstawowych praw człowieka i prześladowania chrześcijan już nigdy się nie powtórzył w naszej ojczyźnie" - dodał.


ak/PAP

[fot. MON/mjr Robert Siemaszko]

Warto poczytać

 1. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 2. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 3. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 4. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 5. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 6. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 7. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook