Jedynie prawda jest ciekawa


Szef BOR uniknie odpowiedzialności?

25.10.2011

Prokuratura bada, czy BOR mógł nie dopełnić obowiązków związanych z przygotowaniami wizyty Lecha Kaczyńskiego i – wcześniej – Donalda Tuska w Katyniu. Jak informuje prokuratura, premier jest w tym śledztwie osobą pokrzywdzoną. Dla wielu zaskoczeniem może być fakt, że szef rządu ws. Smoleńska otrzymał taki status.

- To nic dziwnego. Mnie to nie uderza. Co więcej, nadanie premierowi tego statusu wydaje się naturalne – komentuje dla portalu Stefczyk.info Piotr Gociek z „Rzeczpospolitej”.

Dziennikarz przypomina, że prokuratura bada sposób organizacji wizyty premiera oraz pary prezydenckiej w Katyniu. – Jeśli takie śledztwo jest prowadzone, to trudno, żeby premier oraz śp. Lech i Maria Kaczyńscy nie otrzymali takich statusów. To oczywiste, skoro były jakieś nieprawidłowości przy organizacji wylotów – zaznaczy Gociek. Nasz rozmówca zaznacza, że wizyta premiera Tuska oraz śp. prezydenta Kaczyńskiego zakończyły się inaczej, ale „to nie powód, by ewentualne zaniedbania miałyby być inaczej traktowane”.

Piotr Gociek zaznacza, że to nie kwestia statusu bulwersuje w tej sprawie.

Bulwersujące jest, że prokuratura, która w tej chwili mówi o możliwych nieprawidłowościach w BOR, kilka tygodni temu przesłuchała szefa Biura, gen. Janickiego w charakterze świadka – przypomina dziennikarz. Jak zaznacza „obecnie będzie przesłuchiwała funkcjonariuszy w charakterze podejrzanych”. – To jakby założono sobie, że Janicki na pewno jest niewinny. To jego podwładnych traktuje się jako potencjalnych sprawców zaniedbań. Jednak za zaniedbania w służbie odpowiada przecież osoba, która nią kieruje – mówi Gociek. Zaznacza, że trudno w tej sprawie nie doszukiwać się założeń przyjętych z góry, że niektórych trzeba będzie wybielić, a winą obarczyć kozły ofiarne.

saż
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook