Jedynie prawda jest ciekawa


Szef BBN: Reakcja Rosji jest niezmienna

24.01.2017

Reakcja Rosji na obecność wojsk amerykańskich w Polsce jest niezmienna; krytyczne wypowiedzi, ćwiczenia wojskowe - to standardowa postawa; trudno oczekiwać innej - powiedział we wtorek szef BBN Paweł Soloch.

Soloch był pytany we wtorek w Radiu Plus, czy w związku ze zwiększoną obecnością wojsk amerykańskich w Polsce, spodziewa się jakiejś reakcji ze strony Rosji. "Nie, myślę, że nie. Trudno oczekiwać w najbliższym czasie innej reakcji Rosji niż ta, którą mieliśmy dotychczas. To są krytyczne wypowiedzi pod adresem obecności wojsk amerykańskich na terenie Polski i tzw. wschodniej flanki NATO. W wymiarze strategicznym odpowiedzią Rosji są oczywiście ćwiczenia wojskowe, które Rosja przeprowadza" - mówił. W jego ocenie postawa Rosji jest "niezmienna" i "standardowa" 

Dopytany czy może dojść od zaostrzenia wojny informacyjnej, odparł, że "niczego nie można wykluczyć". "Należy być przygotowanym na każdą możliwość" - podkreślił Soloch Dodał, że obecnie trwa "okres wyczekiwania" związany ze zmianą administracji w Stanach Zjednoczonych. 

Szef BBN został również spytany o to, jakie ma oczekiwania wobec prezydentury Donalda Trumpa. "Staram się być realistą i patrzeć na fakty" - powiedział i dodał, że "zaangażowanie Amerykanów w kwestie bezpieczeństwa w ogóle, a zawłaszcza Europy Wschodniej, tempo działań, które zostały zadecydowane na szczycie w Warszawie, nie uległy zmianie". 

Zdaniem Solocha nominacje Trumpa wskazują na to, że zostanie dokonana "korekta polityki amerykańskiej". "Nie ulega wątpliwości, że Amerykanie nie zrezygnują z udziału w zapewnieniu bezpieczeństwa globalnego. Należy oczekiwać, że pojawią się nowe warunki, oczekiwania wobec Europejczyków. Na jakich warunkach będzie ta obecność to się okaże" - powiedział. 

W opinii szefa BBN "powrót do izolacjonizmu amerykańskiego jest niewyobrażalny". 


ak/PAP 

[fot. YouTube/TV Republika]

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 7. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook