Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Zły bilans Tuska

10.12.2016

Prezydencki minister podsumowuje pracę Tuska jako szefa Rady Europejskiej.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski krytycznie ocenił bilans dotychczasowego przewodnictwa Donalda Tuska w Radzie Europejskiej. W tym kontekście mówił m.in. o braku zdecydowanej reakcji ws gazociągu OPAL i wsparcia tu interesów Polski.

Donald Tusk od 2014 jest przewodniczącym Rady Europejskiej; jego kadencja kończy się z majem

przyszłego roku. Szczerski pytany w rozmowie z PAP o kwestię poparcia Tuska na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej, podkreślił, że dziś nie można zapewnić o poparciu dla kandydata tylko dlatego, że jest z naszego kraju.

"Trzeba dokonać i oceny jego dorobku i oceny sytuacji politycznej wewnątrz Unii Europejskiej, oceny jego opinii na temat Polski i tego, w jaki sposób ocenia on dziś politykę polską" – powiedział minister. To wszystko - dodał - będzie się wiązało z ostateczną decyzją Polski dotyczącą personalnych roszad w Brukseli.

"Dziś dokonujemy bilansu tego okresu przewodniczenia Radzie Europejskiej przez Donalda Tuska z punktu widzenia polskich interesów" - podkreślił. Stwierdził, że bilans dotychczasowego okresu przewodniczenia Tuska Radzie Europejskiej "jest bardzo, bardzo krytyczny".

Zdaniem prezydenckiego ministra w pytaniach o dorobek Tuska w RE mieści się m.in. sprawa gazociągu OPAL. "(Tusk) chciał być zapamiętany jako twórca unii energetycznej. Decyzje dotyczące gazociągu OPAL, dotyczące potencjalnej możliwości rozwinięcia drugiej nitki gazociągu północnego są absolutnie sprzeczne z fundamentami unii energetycznej" - powiedział Szczerski.

W odniesieniu do poparcia politycznego dla Tuska zaznaczył, że "najbardziej byśmy chcieli zobaczyć zdecydowaną, ostrą reakcję kogoś kto, chciał być uważany za twórcę pewnej solidarności energetycznej w Europie, czyli przewodniczącego RE z jego pozycji, jaką ma instytucja, którą dziś reprezentuje". Dodał, że takiej zdecydowanej reakcji i wsparcia dla interesów nie tylko Polski, ale i unii energetycznej, nie widzi.

Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu OPAL zapadła 28 października. Dzięki niej Rosjanie do 2033 roku będą mogli wykorzystywać 80 proc. przepustowości OPAL-u. Obecnie Gazprom korzysta z 50 proc. przepustowości, lecz od dawna wnioskuje, by było to blisko 100 proc. Tym samym z gazociągu Nord Stream 1 Gazprom będzie mógł wprowadzić do Niemiec o ponad 20 mld m sześc. gazu więcej, niż był w stanie zatłoczyć do tej pory.

Na początku grudnia spółka zależna PGNiG złożyła do Trybunału Sprawiedliwości UE pozew przeciwko Komisji Europejskiej ws. wyłączenia gazociągu Opal spod wymogów trzeciego pakietu energetycznego. Zdaniem PGNiG decyzja KE narusza unijne przepisy m.in. o konkurencji.

Szczerski powiedział też, że wypowiedź Tuska o Polsce jako kraju peryferyjnym nie buduje pozycji

Polski w UE. "Jeśli mówi, że współpracując z państwami naszego regionu skazujemy się na peryferia, to znaczy, że uważa, że jesteśmy peryferyjnym państwem. Tak nie powinien mówić odpowiedzialny polityk, przewodniczący Rady Europejskiej" - powiedział Szczerski.

Tusk w jednym z ostatnich wywiadów skrytykował politykę zagraniczną prowadzoną przez rząd w Warszawie, oceniając, że prowadzi ona do dryfowania Polski w stronę peryferii. Jego zdaniem lansowana przez PiS idea "międzymorza" wynika ze złej oceny możliwości kraju. "To, co najważniejsze i co mnie najbardziej niepokoi, to dryfowanie Polski w tym układzie geopolitycznym znowu w stronę peryferii, w stronę samotności" - powiedział Tusk w wywiadzie dla portalu Onet.pl.

Prezydencki minister podkreślił, że w Unii Europejskiej są równe sobie państwa członkowskie. "Nie ma dziś nowych i starych krajów członkowskich, są bogatsze i biedniejsze może. Ale to, że ktoś jest biedniejszy nie musi oznaczać skazania na bycie na peryferiach" - zaznaczył Szczerski.

Mówił, że to ważne, aby politycy brukselscy dostrzegali całość bogactwa unijnego. Zaznaczył, że to w naszej części Europy jest wciąż duży poziom zaufania do UE. "W gronie stolic krajów największych Polska zyskuje wtedy, gdy może powiedzieć, że mówi także głosem regionu, który działa wspólne, ma wspólne pomysły, wspólne idee" - dodał.

Zaznaczył, że współpraca trójmorza (państw Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego - PAP) to propozycja na rzecz integracji europejskiej, a nie przeciwko niej. "Im więcej będzie projektów wspólnych w tejczęści Europy, tym bardziej skorzysta na tym Unia Europejska" - zaznaczył Szczerski.

Katarzyna Nocuń, Marzena Kozłowska.

Mly/PAP

fot. [wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 2. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 3. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 4. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 5. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 6. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 7. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 8. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook