Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: To było mocne wystąpienie

07.07.2017

Byliśmy konsultowani, pytano czego strona Polska by oczekiwała i co naszym zdaniem powinno znaleźć się w tym wystąpieniu - oświadczył w Salonie Politycznym Trójki szef gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski

Prezydencki minister odpowiadając na pytania dotyczące Trójmorza, zaznaczył że nie jest to alternatywa dla UE, ale że jest to grupa państw, które mają wspólne cele w ramach UE. - Ta grupa ma wspólne potrzeby, zwłaszcza w zakresie energetyki i transportu - oświadczył minister.

Odnosząc się do energetyki, Szczerski zaznaczył że bezpieczeństwo w naszym regionie oznacza dywersyfikację – a więc to, żeby gaz popłynął do nas z różnych źródeł. Wskazał że w tej koncepcji Polska byłaby hubem gazowym – państwem które mogłoby do siebie przyjmować gaz z różnych kierunków i później rozprowadzać go na cały region. Zapytany o kwestię polityki gazowej Węgier, podpisujących nową umowę z Gazpromem, oświadczył że jest to kwestia polityki wewnętrznej Węgier.

Odpowiadając na pytanie o to, czy wczorajsze przemówienie Prezydenta USA Donalda Trumpa nie było nacechowane eurosceptycznie, Szczerski zauważył, że Trump niczego takiego nie proponował, mówił odwrotnie że potrzebna jest silna Europa - Rozczarowanie niektórymi działaniami UE było widoczne o tyle że Trump apelował do Europy aby stała się Europą cywilizacyjną, Europą wartości. - przypomniał Szczerski, dodając, że gdyby były to wyłącznie słowa, to pewnie czytalibyśmy opinie o tym że nie było konkretu tylko same czułe słówka. - To nie były czułe słówka, to były też wielkie interesy. To przywódca który zadaje bardzo dużo pytań, zwłaszcza o kwestie bezpieczeństwa, kwestie gospodarcze, o to jak widzimy Rosję i Unię Europejską – dodał.

Odnosząc się do pytania na konferencji prasowej, czy podczas rozmów padły jakieś konkretne gwarancje dotyczące obecności polskich wojsk w Polsce, prezydencki minister zauważył, że jak można zrozumieć z całości wypowiedzi, Trump mówił o traktacie, umocowaniu dokumentowym, natomiast podkreślił że te wojska w Polsce są i że to będzie kontynuowane. - Pamiętajmy że wojska amerykańskie w Polsce są pod dwiema flagami – USA i NATO – przekonywał.

Na zakończenie minister odniósł się do planowanej wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. - Mamy dwie możliwości – jedna to początek roku, druga to święta polonijne bo Prezydent bardzo chciałby się spotkać z rodakami w setną rocznicę odzyskania niepodległości – przekonywał Szczerski.


K.H. /fot. PAP/Jacek Turczyk

Warto poczytać

 1. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 2. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 3. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 4. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 5. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 6. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 7. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 8. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook