Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: przewodnictwo Polski w RB ONZ może przypaść w historycznym momencie

30.04.2018
1270uninations
Szczerski: przewodnictwo Polski w RB ONZ może przypaść w historycznym momencie

Przewodnictwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przypada w intensywnym okresie dla relacji międzynarodowych, ten maj może być historyczny m.in. ze względu na kwestię Korei Płn. czy porozumienia nuklearnego z Iranem - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. We wtorek, 1 maja, rozpocznie się okres rotacyjnego przewodnictwa Polski w RB ONZ. Po raz drugi Polska obejmie przewodnictwo w Radzie prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku.

Szczerski poinformował, że w ramach polskiego przewodnictwa 17 maja planowana jest otwarta debata RB ONZ, której będzie przewodniczył prezydent Andrzej Duda. Będzie ona poświęcona kwestiom przestrzegania prawa międzynarodowego jako instrumentu rozwiązywania konfliktów na świecie - dodał minister. Druga z debat - tym razem pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza - zaplanowana jest na 22 maja i będzie dotyczyć znaczenia prawa humanitarnego i ochrony cywilów w konfliktach.

"Równocześnie to jest szczególny moment, ponieważ ten maj może być bardzo ważny dla relacji na świecie m.in. ze względu na rozwijającą się kwestię relacji Korei Północnej i Korei Południowej" - zauważył szef gabinetu prezydenta.

Szczerski przypomniał, że na 12 maja prezydent USA Donald Trump zapowiedział podjęcie decyzji dot. porozumienia nuklearnego z Iranem, a na 15 maja ewentualne przeniesienie ambasady amerykańskiej w Izraelu do Jerozolimy. "Jeśli te wszystkie wydarzenia będą miały miejsce to pewnie w tej, czy innej formie, będą przedmiotem prac RB ONZ" - podkreślił prezydencki minister.

"To nasze przewodnictwo przypada w bardzo intensywnym okresie dla relacji międzynarodowych, polityki międzynarodowej. Ten maj może być historyczny, jeśli wszystkie zapowiadane kwestie zostałyby zrealizowane, wiec ta odpowiedzialność Polski jest rzeczywiście ogromna" - dodał Szczerski.

Szczerski pytany przez PAP o główne priorytety Polski w okresie przewodnictwa Radzie podkreślił, że tematem przewodnim będzie właśnie kwestia prawa międzynarodowego. Jak ocenił temat ten został przyjęty z bardzo dużym zainteresowaniem przez państwa zasiadające w RB ONZ m.in. podczas jego spotkania z ambasadorami państw członkowskich w Nowym Jorku.

"Z jednej strony chcemy opowiedzieć o dobrych przykładach, o tym, jak prawo międzynarodowe służyło rozwiązywaniu konfliktów i działaniu na rzecz sprawiedliwości międzynarodowej, ale też o tych przykładach, w których prawo międzynarodowe jest naruszane, jakie są dzisiaj różne nowe formy braku przestrzegania tego prawa" - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Jako przykład nieprzestrzegania prawa międzynarodowego wymienił użycie broni chemicznej w Syrii, o co oskarżany jest przez część społeczności międzynarodowej, prezydent Baszar el-Asad.

Jako drugi priorytet prezydencki minister wymienił reprezentowanie interesów całego regionu. "W RB ONZ będziemy też zwracać uwagę na te zagrożenia, które są w naszym regionie - optyka regionalna jest naszym obowiązkiem" - powiedział.

Szczerski poinformował, że na debatę, która odbędzie się 17 maja został zaproszony przedstawiciel Ukrainy. "Jesteśmy reprezentantem całego naszego regionu - to jest jeden głos, który jest głosem Europy Środkowo-Wschodniej. Myślę, że przedstawiciel Ukrainy będzie obecny jako gość, bo kwestia Ukrainy jest kwestią dot. prawa międzynarodowego, która rozgrywa się w naszym sąsiedztwie" - dodał.

Trzeci priorytet to spojrzenie na politykę międzynarodową jako na kwestię "szeroko rozumianego bezpieczeństwa" - podkreślił Szczerski. "To jest tak, że bezpieczeństwo jest związane wyłącznie ze sprawami militarnymi, ale również z bezpieczeństwem środowiskowym czy ekonomicznym, co wiąże się z takimi kwestiami jak m.in. migracja" - zaznaczył.

"To jest też ważne, bo to umożliwia to nam budowanie nowych sojuszy w różnych częściach świata, dlatego, że kraj, który jest członkiem RB ONZ i przewodniczy pracom Rady zyskuje na prestiżu w relacjach międzynarodowych" - dodał Szczerski.

Rada Bezpieczeństwa ONZ składa się z 15 państw. Jej stałymi członkami, którzy posiadają prawo weta są Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja. Pozostałych 10 członków RB Zgromadzenie Ogólne wyłania w głosowaniu na dwuletnie kadencje. Obowiązuje tzw. klucz regionalny.

Polska zasiada w RB ONZ po raz szósty. Pierwszy raz miało to miejsce w latach 1946-1947, a później kolejno w 1960 roku (kadencja dzielona z Turcją), w latach 1970-71 i 1982-83. Jako wolny kraj Polska zyskała niestałe członkostwo w RB w latach 1996-97. 

(PAP)

autor: Mateusz Roszak

fot. CC2.0/Flickr/Falcon Photography

Warto poczytać

 1. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 2. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 3. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 4. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 5. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 6. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 7. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 8. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook