Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski o Smoleńsku: Głebokie zaniedbania

11.12.2016

Prezydencki minister wzywa do milczenia winnych zaniedbań ws. 10/04.

Zaniedbania, które były poczynione zaraz po tragedii smoleńskiej, są tak głęboko raniące wszystkich tych, których najbliżsi zginęli, że ci, którzy wtedy za nie odpowiadali, powinni dzisiaj milczeć - powiedział PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

PAP poprosiła prezydenckiego ministra o komentarz dotyczący wypowiedzi byłego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o tym, że bezpośrednio po katastrofie smoleńskiej na wniosek strony polskiej w Rosji zostały przeprowadzone sekcje zwłok wszystkich ofiar, tylko że zrobiono je "niezbyt skrupulatnie".

„Chciałbym po pierwsze prosić wszystkich o szanowanie rodzin i ich tragedii, która się odbywa i która z każdym kolejnym zamienionym ciałem się pogłębia” -- powiedział Szczerski. Według niego dyskusja polityków na temat ekshumacji, "a zwłaszcza powtarzanie dzisiaj głosów o tym, że jest to wykorzystywanie polityczne śmierci, jest bardzo nie na miejscu".

„Zaniedbania, które były poczynione zaraz po tragedii smoleńskiej, są tak głęboko raniące wszystkich tych, których najbliżsi zginęli, że wszyscy ci, którzy wtedy za nie odpowiadali, powinni dzisiaj naprawdę milczeć, bo każde ich słowo tylko pogłębia tragedię tych ludzi, za którą częściowo oni są odpowiedzialni” - powiedział Szczerski.

„Prosiłbym o szacunek - przede wszystkim polityków z tamtych lat - do tragedii ludzi, których trauma dzisiaj się tylko pogłębia poprzez fakt zaniedbań z tamtego okresu” - dodał.

W czwartek Prokuratura Krajowa podała, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż w grobie jednej z ekshumowanych w ostatnim czasie osób znajduje się ciało innej ofiary katastrofy smoleńskiej. Na możliwą zamianę ciał wskazywać miały wyniki czynności procesowych.

„Okoliczność ta zostanie rozstrzygnięta ostatecznie wynikami badań genetycznych. Zostali o tym poinformowani członkowie rodzin ofiar” - podkreśliła PK.

PAP potwierdziła wówczas - w źródłach zbliżonych do Polskiego Komitetu Olimpijskiego, że chodzi o Piotra Nurowskiego, b. prezesa PKOl. Ekshumacja z rodzinnego grobu Nurowskiego na Powązkach Wojskowych odbyła się we wtorek.

W piątek portal wPolityce.pl podał, że w grobie Nurowskiego pochowany został Mariusz Handzlik - podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W źródłach zbliżonych do sprawy PAP potwierdziła, że chodzi o Handzlika. Jego grób znajduje się w kwaterze ofiar katastrofy smoleńskiej na Powązkach Wojskowych.

Po przejęciu śledztwa smoleńskiego Prokuratura Krajowa zdecydowała, że należy ekshumować 83 ciała ofiar, czyli wszystkie te, które do tej pory nie były ekshumowane w Polsce, ani nie zostały

spopielone przed pogrzebem. Jednym z głównych powodów są błędy w dokumentacji medycznej – medycy sądowi stwierdzili błędy w 90 proc. dokumentów nadesłanych z Rosji. Śledczy podkreślali, że chodzi m.in. o możliwą zamianę szczątków ofiar i nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji sporządzonej przez stronę rosyjską.

W tym roku przeprowadzono ekshumacje 10 osób, które zginęły pod Smoleńskiem. Trzy tygodnie temu wyjęto z grobu ciała pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, następnie Stefana Melaka i Tomasza Merty. Ekshumowano też według nieoficjalnych informacji: Aleksandra Szczygłę, Piotra

Nurowskiego, Edwarda Duchnowskiego, Janinę Natusiewicz-Mirer, a w czwartek - Ewę Bąkowską i mjr Dariusza Michałowskiego.

Według nieoficjalnych informacji, poza parą prezydencką nie pochowano do tej pory ponownie żadnej z ekshumowanych osób; nadal trwają badania.

Marzena Kozłowska, Katarzyna Nocuń

mly/PAP

fot. [wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 7. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 8. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook