Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: Problemem jest rząd Tuska

25.06.2014

W Sejmie trwa ostra debata przed głosowaniem nad wotum zaufania dla rządu PO-PSL. Wniosek o wotum złożył premier Donald Tusk. - Nie znosicie Polaków, nie szanujecie Polaków. Jesteście tutaj obcy! - mówił prof. Krzysztof Szczerski.

- Jeśli Polska ma wielki problem, to jest nim rząd Donalda Tuska. Zrobimy wszystko, by jego dni były policzone - mówił Jarosław Kaczyński w krótkim oświadczeniu w trakcie debaty.

- Przemówienie Tuska nie odniosło się do meritum – do tej ogromnej patologii władzy, jaka została ujawniona. Z tego punktu widzenia było całkowicie puste, został zastosowany prosty chwyt, który sugerował Leszek Miller - zaznaczył prezes PiS, odnosząc się do przemówienia Donalda Tuska.

Kaczyński zapewnił, że PiS zrobi wszystko, by odwołać rząd Tuska. - Sprawa pozostaje otwarta – złożymy wniosek o wotum nieufności. Ta sprawa wymaga poważnej dyskusji, a nie 10-minutowych oświadczeń. Będziemy robili wszystkie akcje społeczne, zwracali się do prokuratury o to, by wszystko zostało wyjaśnione, a dni tego rządu były policzony -  tłumaczył.

- Jeśli Polska ma wielki problem,  to tym problemem jest rząd Donalda Tuska – zakończył Kaczyński.

Debatę rozpoczęło wystąpienie Rafała Grupińskiego, szefa klubu Platformy Obywatelskiej.


- To wyzwanie dla instytucji państwa, któremu trzeba na oczach opinii publicznej sprostać. Tego wymaga poczucie odpowiedzialności. (…) To problem całej klasy politycznej - nie ma na tej sali żadnej partii, która nie miałaby w przeszłości problemów z nagraniami - mówił polityk PO.

A później… straszył powrotem PiS do władzy. - Jestem z pokolenia, które marzyło, by w wolnej Polsce uprawiać politykę. Myśleliśmy o niej jako czymś, co nie było gorszące i oceniane jako jeden z najgorszych zawodów świata. Ale zdawaliśmy sobie sprawę z naszej słabości, z tego, że polityka może prowadzić na manowce niektórych z nas. (…) To wyście zbudowali atmosferę podsłuchów, gdy ludzie wynosili telefony z pokojów i wyjmowali baterie z telefonów! -  podkreślał Grupiński.

Po Grupińskim głos zabrał Krzysztof Szczerski. - Posłuchajcie głosu obywatela zatroskanego o Rzeczpospolitą. Polska przechodzi przez moment próby – to czas, gdy zło trzeba nazwać złem. Gdy trzeba wskazać tych, którzy działają na szkodę Rzeczpospolitej. To czas na dymisję rządu Donalda Tuska - mówił polityk PiS.

I dodawał, odnosząc się do Donalda Tuska. - Premier pyta, gdzie jest ta grupa: niech pan spojrzy w lustro, na kolegów z Platformy. To wy jesteście tymi, którzy rozmontowują Polskę,żerują na polskim majątku i pracy. Zamieniacie Polskę w kupę kamieni, czyli gruzowisko. Jesteście jak ten obcy, który przyssał się do Polski i żyje jej kosztem! - mówił Szczerski.

Kontynuując, wytykał kolejne błędy Donalda Tuska, posługując się przy okazji cytatami z afery taśmowej.

- Nie mamy dla was współczucia, dlatego, że gardzicie Polaków. Nie znosicie Polaków i Polski, nie szanujecie. Jesteście tutaj obcy! Niech pan sam sobie płaci 7 złotych za benzynę, niech sam szuka murzyńskości, niech pan prywatne obiady je za prywatne pieniądze. Polaków zostawcie w spokoju. To nie nagrania są powodem, że domagamy się dymisji rządu – to prawda jest powodem do dymisji rządu, niezależnie kto stoi za nagraniami. W waszym upadku istotne są trzy rzeczy: słabość państwa i nędza finansów publicznych. Jak to jest możliwe, że od kilku lat nagrywała was nieznana grupa osób i nie została wykryta przez służby? Dowiedzieliście się o niej, gdy sama się ujawniła - wyliczał Szczerski.

Były wiceszef MSZ dodawał: - Nikt nie powinien mieć możliwości - to strach przed odpowiedzialnością powoduje, że waszym jedynym celem jest uniemożliwienie demokratycznej zmiany władzy. A cel ten - waszym zdaniem - uświęca środki, włącznie z namawianiem do złamania prawa.

Komentował też politykę Platformy Obywatelskiej.

- Boicie się mediów, nienawidzicie opozycji. Skąd w was tyle agresji, złych uczuć? O kimkolwiek nie mówicie - to zawsze źle, zawsze mową nienawiści. Skąd to się bierze, że macie tak ponury obraz kraju, którym przyszło wam rządzić? Kto się nie napatoczy - dla każdego macie złe słowo. Od Camerona, przez starą komuszkę Huebner, po Polskę Wschodnią. Nic wam się nie podoba! W państwie Platformy tracą wszyscy. Gdybyście byli uczciwi wobec Polaków, nie mielibyście problemów z podsłuchami. Z nagrań wyłania się obraz manipulacji, zakłamania i cynizmu. Interes waszej kliki jest ponad interesem publicznym - mówił.

Na koniec wezwał polityków w Sejmie do tego, by zagłosowali przeciw wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. - Polska ucierpi, ale was przetrwa. Wierzymy w Polskę i ufamy Polakom - po waszym odejściu nadejdą lepsze dni. Im szybciej odejdziecie, tym lepiej. Nie trwajcie w ostatnim bunkrze, zdani na łaskę i niełaskę kapryśnego kierownika - zakończył Szczerski.


- Nie interesuje nas, kto jakiego używa języka – kto jest starą komuszką, kto tu stawiam kropki… Nie obchodzi nas, kto jest nadętym babskiem, kto należy do żulii lwowskiej, kto opowiada najlepsze dowcipy o Żydach, a kto o domach publicznych - mówił szef SLD Leszek Miller.

Miller sporo wyzłośliwiał się nad polityką Platformy. - Nie interesuje nas, kto nie może uzyskać alkoholu dla szefa i że cygara nie przypadną do gustu zwierzchnikowi. Interesuje nas, jak to jest, że minister spraw zagranicznych nie zgadza się z prowadzoną przez siebie polityką, a minister służb przekonuje, że państwo Tuska istnieje tylko w teorii - wyliczał szef SLD.

Były premier mówił dużo o standardach, jakie panują w Platformie. - To okręt, który – jak słyszymy – spoczywa na kupie kamieni i jeszcze paru innych elastycznych wspornikach. Interesuje nas, jak są dotowane „pod stołem” lotniska i zagraniczne spółki lotnicze, kiedy dotowane nad stołem LOT może upaść, bo istnieje domniemanie niedozwolonej pomocy publicznej. Interesuje nas, na czym polega wojna rządu z Jakubasem i jego spółkami. Co ma na myśli minister Sienkiewicz, że trzeba bardziej okraść Zbigniewa Jakubasa? Będziemy kierować odpowiednie wnioski i zapytania do instytucji i organów państwa. Wszystkie ujawnione patologie muszą być wyjaśnione - tłumaczył.

Zapowiedział przy tym wnioski do NIK i prokuratury. - Informacje, które spomiędzy talerzy i kieliszków wynikły, nie znikną, gdy premier otrzyma wotum zaufania albo zmieni ministrów. Nie zmieni się obraz rządu, gdzie dominuje odstręczający język, pycha i arogancja. Nie zmieni się ponury obraz prywatnych libacji na koszt podatników. Pan premier chce wyjaśnienia, kto i dlaczego nagrywał – słusznie wstydzi się za podsłuchiwanych, ale jedynie z powodu formy ich rozmów. Gdyby bohaterowie nagrań nie posługiwali się wulgarnym językiem, wszystko byłoby w porządku. To jest w tym wszystkim najgorsze. Ważne kto i po co nagrał, ale jeszcze ważniejsze co nagrali. Koalicja uważa, że ważniejsze jest pytanie, kto nagrał niż co jest nagrane. Nie wykluczam, że na tych nagraniach są ludzie SLD – ale to nie zmienia mojego poglądu, że ważniejsza jest treść nagrań -  mówił Miller.

Przypominał, że nagrania dotknęły w swoim czasie także jego ugrupowania i rządu: - Do głowy by nam przyszło uważać, że Adam Michnik był inspirowany z zagranicy. To samo dotyczyło Józefa Oleksego. Szukaliśmy źródeł tu: w słabości ludzkiej i w niedoskonałości polityków - dodawał.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Svl/jub

 [fot. PAP/Radek Pietruszka]


Warto poczytać

 1. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 2. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 3. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 4. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 5. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 6. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 7. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 8. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook