Jedynie prawda jest ciekawa


Sytuacja na rzekach powoli się stabilizuje

22.05.2014

Sytuacja na powodziowa na rzekach w całej Polsce powoli staje się stabilna. MAC powinrmowało, że kumulacja fali wezbraniowej na Wiśle znajduje się w Wyszogrodzie, a na Odrze w rejonie Głogowa.

Według stanu z godz. 8 obowiązuje jedno ostrzeżenie hydrologiczne 2-go stopnia dotyczące wzrostu stanu wody powyżej stanów ostrzegawczych wywołanych przemieszczaniem się fali wezbraniowej na Wiśle w woj. kujawsko-pomorskim.

Ministerstwo informuje, że zapowiadane są długotrwałe intensywne opady deszczu na południu i w centrum, które mogą powodować lokalne podtopienia. Na zachodzie, północy i południu silne burze mogą spowodować uszkodzenia sieci energetycznych.

Jak podało MAC, w czwartek o godz. 5 zanotowano przekroczenie stanu alarmowego na 9 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 2 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry, oraz przekroczenie stanu ostrzegawczego na 20 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 3 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Obecnie kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle znajduje się w Wyszogrodzie. Dane wskazują, że wezbranie dociera do Kępy Polskiej, osiągając 642 cm (czyli około 100 cm mniej niż w 2010 roku).

Z kolei na Odrze sytuacja jest stabilna. Fala wezbraniowa znajduje się w rejonie Głogowa (Dolnośląskie), a stan alarmowy przekroczony jest o 31 cm.

Łączna aktualna pojemność powodziowa na zbiornikach znaczących dla ochrony przeciwpowodziowej wynosi 952,4 mln m3, natomiast średnia aktualna rezerwa powodziowa do wykorzystania wynosi 146 proc. wymaganej rezerwy powodziowej.

W województwie mazowieckim w środę wojewoda zwrócił się do ministra ON o skierowanie sił i środków do Wyszogrodu w celu udzielenia pomocy przy ewakuacji ludzi i zwierząt. Wsparcia udzieli konwój: 10 żołnierzy, dwa zestawy niskopodwoziowe, dwa pływające transportery samobieżne. Trwa wzmacnianie wałów w Płocku (osiedle Borowiczki na odcinku od pompowni do granic miasta). Na ul. Gmury i Nadwiślańskiej układano worki z piaskiem.

Wyprzedzająco obniżono poziom wody na zbiorniku we Włocławku. Ze względu na obniżenie poziomów wody zmniejszyła się powierzchnia podtopień użytków na terenie pow. radomskiego (około 60 ha na terenie m. Mniszek, Wymysłów, Podulek i Ryków).

Lokalne podtopienia występują na terenie pow. zwoleńskiego (m. Lucimia i Borowiec) i lipskiego (gm. Chotcza, Solec n. Wisłą). Woda zalała pomieszczenia Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie. Obiekt zabezpieczony został folią i workami z piaskiem. Stwierdzono przesiąkanie śluzy w Porcie Czerniakowskim (sytuacja nie stwarza zagrożenia, miejsce pod stałym nadzorem).

W woj. kujawsko-pomorskim wojewoda przesłał do gmin i powiatów zalecenia dotyczące uruchomienia całodobowych dyżurów, dyspozycyjności osób funkcyjnych, sprawdzenia magazynów powodziowych oraz informowania ludności o ewentualnym zagrożeniu. Na terenie województwa zidentyfikowano najbardziej zagrożone miejscowości i odcinki obwałowań.

W woj. lubuskim, w ocenie WCZK fala kulminacyjna nie będzie zagrażała mieszkańcom. Mogą wystąpić lokalne podtopienia łąk, pól i nieużytków rolnych.

W Lubelskiem odwołano ewakuację ludności i mienia z części obszaru gm. Łaziska i Wilków. Na terenie Krasnegostawu, gm. Stężyca, Rudnik, Żółkiewka, Izbica i Łopiennik Górny oraz pow. ryckiego i świdnickiego występują lokalne podtopienia.

W woj. świętokrzyskim odwołano wszystkie alarmy powodziowe, ale nadal prowadzony jest monitoring i trwa akcja szacowania strat.

W Małopolsce trwa usuwanie skutków sytuacji pogodowej m.in. na terenie m. Nowy Sącz trwa odbudowa wyrwy na uszkodzonym wale Dunajca. Na terenie województwa nadal ewakuowanych pozostaje 38 osób.

PAP, lz

[fot: PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 2. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 3. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 7. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook