Jedynie prawda jest ciekawa


Trwa protest na Uniwersytecie Warszawskim. Studenci okupują uczelnię

05.06.2018
strajk-UW
Trwa protest na Uniwersytecie Warszawskim. Studenci okupują uczelnię

Niezadowoleni z powodu tzw. "ustawy Gowina" studenci Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęli strajk okupacyjny pod rektoratem uczelni.

Manifestacja rozpoczęła się ok. godziny 9:30, kiedy grupa studentów, doktorantów oraz pracowników uczelnianych wdarła się do Pałacu Kazimierzowskiego. W siedzibie rektoratu uczelni doszło do przepychanek pomiędzy strajkującymi i Strażą Uniwersytecką, której interwencja okazała się nieskuteczna. Ostatecznie grupa ok. 40 osób dotarła na balkon pałacu, na którym wywiesiła kilka transparentów o treści „żądamy demokratycznych uniwersytetów” oraz „samorządność naszą bronią”.

Prof. Marcin Pałys, pełniący funkcję rektora UW, natychmiast zareagował na całe zajście. Zachęcał protestujących do zawieszenia strajku oraz podjęcia rozmów. Uczestnicy strajku nie przystali na propozycję zawieszenia manifestacji, jednakże zgodzili się na podjęcie negocjacji z władzami uniwersytetu. W tym celu wybrali 4-osobową delegację. Strajkujący wciąż liczą na poparcie związku „Solidarności” UW, którego delegat znalazł się wśród uczestników strajku. 

Głównym powodem protestu jest tzw. "ustawa Gowina", która zdaniem strajkujących pozbawi pracowników oraz studentów prawa do decydowania o losach uczelni, zwiększając tylko naciski polityczne na działalność polskich uczelni.

Swoje żądania strajkujący zawarli w 11 punktach, gdzie postulowali o:

• demokratyzację uczelni

• autonomii uczelni

• utrzymania struktury wydziałowej

• uczelni bez polityków

• gwarancji transparentności 

• zwiększenie finansowania 

• wzmocnienie prawa pracowników

• zapewnienie godnych warunków socjalnych

• przeciwdziałanie centralizacji

• gwarancji publikowania w języku polskim

• złagodzenie warunków wygaśnięcia umowy pomiędzy uczelnią, a pracownikiem akademickim


JD/ dorzeczy.pl
fot. PAP/Adam Guz

Warto poczytać

 1. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 2. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 3. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 4. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 5. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 6. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook