Jedynie prawda jest ciekawa


Straż Graniczna rozbija grupę przemytników ludzi

14.12.2016

Przestępcy zajmowali się przerzutem obywateli Ukrainy do Wielkiej Brytanii.

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili grupę przestępczą zajmującą się przerzutem obywateli Ukrainy do Wielkiej Brytanii. Zarzuty usłyszało troje mieszkańców Dolnego Śląska - poinformowała PAP rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Irena Skuliniec.

O kierowanie grupą przestępczą jest podejrzana kobieta ze Zgorzelca, a dwóch mężczyzn z powiatu bolesławieckiego - o działanie w tejże grupie. Po przedstawieniu zarzutów osoby te zostały zwolnione za poręczeniem majątkowym i będą odpowiadać przed sądem z wolnej stopy.

Na trop procederu funkcjonariusze Straży Granicznej z Zielonej Góry wpadli w zeszłym roku. Dzięki ścisłej współpracy z policją brytyjską prowadzący postępowanie wykryli polskich sprawców przestępstwa i zebrali dowody umożliwiające ich zatrzymania. Te miały miejsce w zeszłym tygodniu.

"Funkcjonariusze przeszukali kilka miejsc w powiecie zgorzeleckim i bolesławieckim. Znaleźli w nich 98 polskich dowodów osobistych, a także polskie i ukraińskie paszporty, prawa jazdy (w tym jedno podrobione), oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom. Ponadto zabezpieczonych zostało kilkadziesiąt telefonów komórkowych, karty SIM i startery komórkowe oraz laptopy" - powiedziała rzeczniczka.

Podczas działań zatrzymano trzy osoby. 29 i 57-letnim mężczyznom przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującą się organizowaniem nielegalnego przerzutu obywateli Ukrainy do Wielkiej Brytanii, a 50-letniej kobiecie - zarzut kierowania grupą.

Z ustaleń śledczych wynika, że obywatele Ukrainy, korzystając z wystawionych oświadczeń o zamiarze powierzenia cudzoziemcowi wykonywania pracy w Polsce, ubiegali się o wizę w placówce dyplomatycznej na Ukrainie. Po jej otrzymaniu wjeżdżali do naszego kraju i stąd, korzystając z dostarczonych im polskich dowodów osobistych dobranych "na podobieństwo", wyjeżdżali na Wyspy Brytyjskie.

"Za zorganizowanie podróży i dokumenty umożliwiające im wjazd do Wielkiej Brytanii, Ukraińcy płacili od 400 do nawet 3000 euro. Śledczy uważają, że grupa mogła zorganizować nielegalny wjazd do Wielkiej Brytanii i Irlandii co najmniej kilkunastu obywatelom Ukrainy" - dodała Skuliniec.

Czynności w tej sprawie realizują funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zielonej Górze - Babimoście w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze. Nie są wykluczone kolejne zatrzymania.

Rzeczniczka przypomniała, że to kolejny w ostatnim czasie sukces funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w wale z przemytem ludzi. W październiku br. roku hiszpańska Policja Krajowa, współpracując z funkcjonariuszami z tego oddziału, służbami z Francji, Belgii, Portugalii i Holandii oraz pod koordynacją Europolu, rozbiły międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemycaniem obywateli Ukrainy do Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Mly/PAP

fot. [YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 2. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 3. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 4. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 5. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 6. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 7. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook