Jedynie prawda jest ciekawa


Stracił partię, ale wciąż kochają go tysiące Polaków. Ryszard Petru ma już nowy plan

01.12.2017

- Były lider Nowoczesnej Ryszard Petru przed Świętami ogłosi decyzję w sprawie swojej politycznej przyszłości; w nadchodzącym tygodniu na ten temat będzie rozmawiał z nową liderką ugrupowania Katarzyną Lubnauer. Według informacji PAP, 16 grudnia Rada Krajowa wybierze zarząd partii.

W sobotę Lubnauer została wybrana nową przewodniczącą Nowoczesnej. Zadeklarowała wówczas chęć rozmowy z dotychczasowym szefem ugrupowania - Ryszardem Petru, w celu "wspólnego poszukiwania formuły, w której chciałby funkcjonować w Nowoczesnej". Także Petru, który po przegranej w wyborach, powiedział że nie odejdzie z partii, zadeklarował, że będzie rozmawiał z Lubnauer o dalszej współpracy.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w ciągu najbliższych tygodni, Petru ogłosi decyzję w sprawie swojej politycznej przyszłości.

W nieoficjalnej rozmowie z PAP stronnik Petru zapewnił, że nie ma groźby, iż były lider odejdzie z Nowoczesnej. Przekonywał jednocześnie, że wielu członków Nowoczesnej jest w partii m.in. dlatego, że jest w niej Petru.

Według Lubnauer, Petru mógłby zasiadać w tzw. Radzie Mędrców, czyli w gremium, które miałoby wypracowywać rozwiązania programowe dla Nowoczesnej. Szefowa Nowoczesnej zaproponowała też Petru objęcie stanowiska wiceprzewodniczącego partii.

Członek zarządu partii Paweł Rabiej ocenił, że Ryszard Petru jest bardzo dużym atutem Nowoczesnej i nowa przewodnicząca powinna zawrzeć z nim pewien rodzaj strategicznego sojuszu. "Ryszard Petru jest współzałożycielem Nowoczesnej, wprowadził ją do parlamentu, jest osobą rozpoznawalną w polityce, która ma swoje znaczenie, dobrze zna się na sprawach gospodarczych i europejskich. To jest taki zasób, który trzeba wykorzystać" - przekonywał.

Lubnauer spotka się z Petru najprawdopodobniej w następnym tygodniu; termin rozmowy politycy mają ustalić po powrocie Petru z kongresu europejskiej partii ALDE. W ten weekend w Amsterdamie europejska Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) wybierze nowe władze: przewodniczącego i sześcioro wiceprzewodniczących partii. Nowoczesną podczas kongresu reprezentować będzie Petru, który będąc jeszcze liderem Nowoczesnej, rekomendował posłankę Joannę Schmidt na wiceprzewodniczącą ALDE.

Nowoczesna od czerwca 2016 roku należy do Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.

W liście do delegatów, opublikowanym na internetowej stronie ALDE, Petru napisał, że wybór Joanny Schmidt na wiceszefową europejskiej partii "wzmocni biuro ALDE, które zyska efektywnego polityka gotowego poświęcić się problemom Europy i współpracować z partiami członkowskimi". "Joanna uosabia nadzieję regionu na zmiany w duchu prawdziwej demokracji, wolności i głębokiej integracji" - dodał.

Nowoczesną czeka jeszcze wybór zarządu partii. Według informacji PAP, Rada Krajowa zbierze się 16 grudnia i to właśnie wtedy zostanie wybrany zarząd partii. Statut Nowoczesnej zakłada, że w skład zarządu wchodzi przewodniczący partii i od 5 do 15 członków; wśród nich jest sekretarz generalny, skarbnik partii oraz od 3 do 5 wiceprzewodniczących.

Nowa przewodnicząca chce by zarząd partii złożony był z reprezentantów wszystkich środowisk Nowoczesnej - nie tylko posłów, ale również członków struktur regionalnych.

PAP

autor: Aleksandra Rebelińska

reb/ mrr/
 

Warto poczytać

 1. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 2. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 3. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby donosić na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 4. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 5. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 6. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 7. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 8. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook