Jedynie prawda jest ciekawa


Stosunki Polski z USA nadal dobre

16.03.2016

„Dementuję informacje, że są jakieś naciski ze strony USA na Polskę, polski rząd i władzę” — mówił poseł Prawa i Sprawiedliwość Jacek Sasin w rozmowie z radiową Trójką.

Poseł odmówił skomentowania informacji „Gazety Wyborczej”, według której prezes Jarosław Kaczyński miał się spotkać z ambasadorem USA. 

„Nawet jeśli mamy różnicę poglądów, to nie ma to żadnego znaczenia ws. bezpieczeństwa, szczytu NATO” — zapewnił Sasin. 

Zdaniem Sasina w rozmowach z Amerykanami należy przywoływać przykłady bliskie ich stanowisku i państwu. 

„Kiedy pokaże się, ze spór w Polsce toczy się o kształt, w jakim ma orzekać Trybunał Konstytucyjny, to jest to standard, który w USA jest czymś oczywistym. Tam nikt nie dopuszcza na myśl faktu, by Sąd Najwyższy orzekał w składzie 20 procent” — zaznaczył Sasin. 

I dodawał: „Nie są tajemnicą wpływy w amerykańskich kręgach polityków formacji, która przegrała wybory. Bezpośrednie kontakty są niezwykle ważne - dzisiaj jest to kanał, którym politycy PO budują fałszywy obraz tego, co się w Polsce dzieje” — podkreślił. 

O dobrych relacjach Polski z USA, zapewniał także szef MSZ Witold Waszczykowski. Tym samym uciął on spekulacje, dotyczące słów szefa MON. Antoni Macierewicz zdaniem opozycji i części mediów zaognił stosunki Polski i USA.  Szef MON podczas sobotniego wykładu na toruńskiej uczelni komentując krytyczne oceny na temat przestrzegania w Polsce procedur demokratycznych, powiedział:  

"Ludzie, którzy budowali swoje państwo dopiero w XVIII wieku, będą mówili nam, co to jest demokracja."

Szef polskiej dyplomacji bronił Macierewicza mówiąc, że: „Macierewicz nie odniósł się do konkretnego państwa”. Dodał, że nazwa USA nie padła, w związku z tym spekulacje są nieuprawnione.

Bogdan Rymanowski przypomniał jednak inne słowa ministra Macierewicza. W czasie wtorkowego posiedzenia rządu szef MON mówił: „Państwom, które powstawały w XVIII wieku, a dzisiaj nas pouczają, czym jest demokracja warto przypomnieć, że Polska podstawowe zasady demokracji tworzyła w XVI i XV wieku i ma za sobą troszeczkę…i może by oni się zrobili lepszymi (…) co do demokracji. I „oni” to z pewnością dotyczy Stanów Zjednoczonych, ale Grecja to samo, Belgia, w ogóle wiele krajów” — dodał. 

Odnosząc się do tych słów Waszczykowski powiedział, że minister Macierewicz mówił o USA jako o młodym kraju demokratycznym, a nie o tym, że USA mają nas nie pouczać. Waszczykowski pytany czy Amerykanie nas pouczają odparł, że w ostatnich miesiącach widział się z kilkoma amerykańskimi politykami m.in. dwukrotnie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, sekretarz stanu USA ds. Europy Victorią Nuland. 

„Nie uzyskałem żadnych pouczeń, rozmowy były zawsze przyjacielskie, otwarte” — podkreślił szef MSZ. 

Zaznaczył, że Amerykanie nie naciskają na polski rząd ws. Trybunału Konstytucyjnego. Stany Zjednoczone „wyrażają troskę, interesują się, zadają pytania”. 

„W czasie mojej ostatniej rozmowy z ambasadorem amerykańskim informowałem go o tym, że zamierzamy podjąć wnioski Komisji Weneckiej (…) Uprzedziłem go, że będziemy proponować, żeby parlament stworzył specjalną komisję, która wnioski Komisji Weneckiej będzie próbowała analizować i na drodze konsensu politycznego wspólnie z opozycją rozstrzygnąć. To zostało przyjęte z zadowoleniem” — dodał Waszczykowski. 

Pytany o to, kto jest dla Polski obecnie największym sojusznikiem szef MSZ wskazał, że Polska jest członkiem NATO i Unii Europejskiej i oczekuje, że tam są nasi najwięksi sojusznicy. 

„Oczywiście największym sojusznikiem w ramach NATO jest są Stany Zjednoczone, potem kraje najbliżej położone” — zaznaczył. 

I zapewnił, że nie ma żadnych powodów, by poddawać w wątpliwość organizację Szczytu NATO w Warszawie. W jego ocenie prezydent Obama będzie obecny w Polsce. 

„Decyzje o szczycie zapadły już dwa lata temu. jest to szczyt, który nie tylko dotyczy Warszawy, Polski, ale dotyczy całej flanki wschodniej. To jest w interesie NATO aby zabezpieczyć flankę wschodnią, a nie tylko zrobić dobrze Warszawie” — zaznaczył. 

„Nie obawiam się takiej sytuacji, żeby prezydent Obama nie pojawił się w Warszawie” — dodał. 

Pytany czy Obama spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą w czasie Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie powiedział, że zwykle w czasie takich szczytów dłuższych rozmów bilateralnych nie ma, dlatego, że przyjeżdża kilkudziesięciu przywódców państw, w związku z tym nie ma możliwości, żeby z każdym z nich prezydent USA się spotkał. Dodał, że zwyczajowo jest to możliwości kurtuazyjnego uścisku ręki, wymiany kilku zdań. 

„Mam nadzieję, że do tego dojdzie” — zakończył Waszczykowski.

kk/PAP

[fot.Fratria]

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 6. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook