Jedynie prawda jest ciekawa


Stany alarmowe na rzekach

13.04.2013

Po roztopach w dolnośląskich rzekach utrzymuje się wysoki stan wód. Na sześciu wodowskazach w regionie zostały przekroczone stany alarmowe, zaś na 13 ostrzegawcze. W trzech miejscach wprowadzano pogotowia przeciwpowodziowe.

Jak powiedział w sobotę dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu, największe przekroczenie stanu alarmowego odnotowano na rzece Orla w Korzeńsku.

Tam woda wzrosła 59 cm powyżej stanu alarmowego - powiedział dyżurny.

Przekroczenie stanów alarmowych zanotowano również na Odrze w Ścinawie, na Widawie w Zbytowej, na Sąsiecznicy w Kanclerzowicach oraz na rzekach Bóbr i Barycz. Z kolei stany ostrzegawcze zostały przekroczone na 13 wodowskazach w regionie.
Dyżurny poinformował również, że w trzech miejscach na Dolnym Śląsku obowiązują pogotowia przeciwpowodziowe. We Wrocławiu dla rzeki Widawa oraz w gminie Żmigród dla rzeki Orla i gminie Milicz dla Baryczy.

Do tej pory w regionie nie odnotowaliśmy żadnych podtopień - dodał dyżurny.

Zdaniem Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu obecnie na Dolnym Śląsku nie ma zagrożenia powodzią.

"W ciągu ostatniej doby obserwujemy wzrost wody w rzekach, ale nie są to gwałtowne przybory. Są również rzeki, w których woda opada" - wyjaśnił dyżurny.

W związku z przyborem Wisły w siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego wprowadzono pogotowie ostrzegawcze - poinformowała z kolei rzeczniczka starostwa płockiego Dagmara Kobla-Antczak.

W sobotę rano poziom Wisły w Kępie Polskiej osiągnął 459 cm, czyli o 9 cm powyżej stanu alarmowego, a w Wyszogrodzie 512 cm, czyli o 12 cm powyżej stanu ostrzegawczego. 
Pogotowie ostrzegawcze obowiązuje do odwołania w gminach: Wyszogród, Gąbin, Słupno, Słubice, Bodzanów, Nowy Duninów i Mała Wieś. Kobla-Antczak podkreśliła, że tempo przyboru poziomu Wisły jest wolne.
Wczoraj Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zapewniało, że w Polsce nie występuje zagrożenie powodziowe. Chociaż stany alarmowe zostały przekroczone na 13 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na siedmiu w dorzeczu Odry, sytuacja jest stabilna - zapewniło w piątek MAC.
Zgodnie z komunikatem MAC stany alarmowe na rzekach zostały przekroczone w ośmiu województwach.
W woj. dolnośląskim - na rzece Barycz w miejscowości Łąki, na rzece Sąsiecznica w Kanclerzowicach,na rzece Orla w Korzensku oraz na rzece Widawa w miejscowości Zbytowa. Wysoka woda utrzymuje siętakże w woj. lubelskim: na rzece Bug w Kryłowie, Strzyżowie, Dorohusku i Włodawie oraz na Wieprzu wKrasnymstawie i na rzece Krzna w Malowej Górze oraz w woj. lubuskim - na rzece Czerna Wielka w Żaganiu.

Stany alarmowe odnotowano także: w woj. łódzkim na rzece Luciąży w Kłudzicach, w woj. mazowieckim na Wiśle w Kępie Polskiej oraz na rzece Liwiec w miejscowości Zaliwie-Piegawki, w woj. śląskim - na Brynicy w miejscowości Brynica, w woj. świętokrzyskim na rzece Koprzywianka w Koprzywnicy i na Łagowiance w miejscowości Mocha. W woj. wielkopolskim woda przybiera na rzece Kuroch w Odolanowie oraz na Łużycy w Kraszewicach.

ansa/PAP

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 2. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby donosić na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 3. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 4. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 5. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 6. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 7. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook