Jedynie prawda jest ciekawa


Stanowczy głos Saryusza-Wolskiego: Oburzające jest złożenie kolejnego donosu na Polskę

15.11.2017

Oburzające jest złożenie kolejnego donosu na Polskę - powiedział PAP europoseł Jacek Saryusz-Wolski, odnosząc się do debaty w PE i przyjętej rezolucji ws. Polski. Coraz więcej krajów zaczyna sobie zdawać sprawę, że instytucje UE nie mają kompetencji, żeby wnikać w wewnętrzne spory krajów członkowskich - dodał

PAP poprosiła europosła o ocenę środowej debaty w PE. PE przyjął w środę rezolucję, wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, zapisanych w traktatach. Głosowanie poprzedziła debata.

- Po pierwsze, była to debata przy pustej sali, było bardzo nikłe zainteresowanie. Nawet renomowany, ale Polsce nieprzychylny, zawsze podchwytujący wszystkie tematy Politico nie odnotował tej debaty. 8 procent osób obecnych. Natomiast w tym małym gronie była to debata kłótliwa. Komisarz Timmermans powtórzył swoją mantrę i oskarżenia wobec Polski; totalna opozycja powtórzyła jeszcze wzbogacone oskarżenia pod adresem Polski - też nic nowego, poza tym, że to oburzające - złożenie kolejnego donosu na Polskę - powiedział europoseł.


Wyraził przekonanie, że "dobiega kresu zainteresowanie Polską wywołane przez polską opozycję".

Jak dodał rezolucją zajmie się Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w PE, która ma przygotować raport.

- Ja to nazywam wsadzeniem na żółwia, czyli wydłużeniem procedury. Raport może doprowadzić do konkluzji. Aby wytoczyć art. 7, musi to przegłosować plenarka. Mając na uwadze to, że w Parlamencie Europejskim wielkie frakcje powtarzają w zasadzie słowo w słowo argumenty polskiej opozycji totalnej, zagłosują za tym, co może skończyć się ścianą - tzn. art. 7 - powiedział.


- Komisja i Parlament Europejski przegra, o czym wszyscy wiedzą, więc powiedziałbym - kończ waść i wstydu oszczędź. To już na nikim wrażenia nie robi i już nawet nikt nie chce słuchać po raz kolejny tych samych bredni. Natomiast, no, przykre, że tak się dzieje i przykre, że mimo wszystko szkodzące Polsce sygnały, bo przecież one są powtarzane przez media, nadal idą w świat - dodał Saryusz-Wolski.

- Komisja LIBE będzie procedowała, więc jeżeli tam mają większość, a mają - socjaliści, zieloni i liberałowie, więc to może coś urodzić. Natomiast oczywiście, to jest skazane na nieskuteczność; skazane na porażkę, ponieważ taki wniosek w Radzie nie ma żadnych szans, ponieważ będzie weto i to nie tylko węgierskie; będzie więcej wet, dlatego, bo coraz więcej krajów zaczyna sobie zdawać z tego sprawę, że instytucje europejskie nie mają kompetencji, żeby wnikać w wewnętrzne spory krajów członkowskich - powiedział.


Saryusz-Wolski uznał za znamienne słowa prezydencji estońskiej. - Konkludując bardzo ostrożnie, z wielkim dystansem tę debatę - powiedziała, że UE powstała i jest po to, żeby rozstrzygać dysputy, spory, między państwami UE, a nie wewnątrz. To się przeradza w groteskowe sytuacje, kiedy wielkie frakcje powtarzają właśnie jak za panią matką, prawdę czy nieprawdę głoszoną przez akurat ich członków z danej frakcji i potem debata, do której kompetentny jest parlament polski, estoński czy maltański, przenosi się tutaj. To kompletne pomylenie pojęć, błędne informacje, błędne diagnozy i błędne uogólnienia - powiedział.

- Ja bym to odczytał w ten sposób, że prezydencja estońska się zdystansowała wobec tej debaty. Wczoraj mieliśmy debatę na temat Malty, gdzie są prawdziwe naruszenia rządów prawa i systemowa korupcja, gdzie z kolei KE i sam pan Timmermans milczy, ponieważ jest to jego rodzina polityczna, socjalistyczna, więc jeżeli przekształcimy instytucje europejskie, tak jak Parlament, w forum kłótni między różnymi odłamami politycznymi, to jest to wielka szkoda dla UE, bo ona ma zajmować się tym, co jest jej kompetencją, a nie to, co nie jest jej kompetencją i w czym nie ma podstaw, żeby się wypowiadać - podkreślił.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 2. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 3. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 4. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 5. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 6. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 7. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 8. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook