Jedynie prawda jest ciekawa


Środowisko sędziowskie krytykuje projekt Gersdorf. "To był błąd"

23.11.2017
Gersdorfwiki
Środowisko sędziowskie krytykuje projekt Gersdorf. "To był błąd"

Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, zakładający powołanie w nim Izby Dyscyplinarnej, przygotowany przez I prezes SN został skrytykowany przez sędziów - powiedział rzecznik SN Michał Laskowski. Jak ocenił, "to był błąd, to chyba nie było szczęśliwe rozwiązanie".

W ubiegłym tygodniu I prezes SN Małgorzata Gersdorf przesłała swój projekt noweli ustawy o SN do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu oraz szefów klubów parlamentarnych. Projekt przewiduje m.in. powołanie w SN Izby Dyscyplinarnej do prowadzenia "dyscyplinarek" sędziów. Wcześniej powołanie takiej izby zakładał projekt ustawy autorstwa posłów PiS.

Rzecznik SN sędzia Michał Laskowski pytany w czwartek w Radiu Zet o projekt I prezes SN odparł: "Ta propozycja, która została złożona przez panią prezes to jest tak jakby - pani prezes tak to tłumaczyła i tłumaczy - alternatywna możliwość realizacji tych samych postulatów, ale zgodna z konstytucją i bardziej zgodna z porządkiem prawnym" - zaznaczył.

- To tylko inna propozycja innego rozwiązania tych problemów - podkreślił. Jak powiedział "pani prezes w tym swoim oświadczeniu wyraźnie napisała".

Rzecznik SN pytany był czy składając projekt noweli Małgorzata Gersdorf ma ambicje spełniania postulatów większości parlamentarnej podkreślił: "Mnie dość trudno tłumaczyć wszystkie poczynania pani I prezes, bo pani prezes podejmuje decyzje osobiście. Te motywacje są dla mnie nie w pełni znane dlaczego takie, a nie inne decyzje podjęła, dlaczego akurat w tym, a nie w innym momencie ten projekt przedstawiła" - odparł Laskowski. - Nie doszukiwałbym się w tym drugiego dna - dodał.

Prowadzący wywiad przytoczył słowa I prezes SN z lipca, że "Izba Dyscyplinarna będzie biczem na sędziów". - Zwróćmy uwagę, że to nie jest ta sama Izba Dyscyplinarna, która pojawiła się w poprzednim lipcowym projekcie i w tym projekcie prezydenckim, to jest inaczej zorganizowane, inaczej rozwiązane - zaznaczył rzecznik SN.

- To czy nazwiemy to wydziałem spraw dyscyplinarnych, czy izbą to jest kwestia organizacyjna. Tutaj to nie jest tak, że tu się pojawia jakieś represyjne narzędzie w tym projekcie pani I prezes - mówił sędzia Laskowski.

- Spotkaliśmy się w ogóle z krytyką, w tym w dużej mierze z krytyką sędziów. Być może to posunięcie nie było szczęśliwe. Pamiętajmy też, że sytuacja jest niezwykła, nadzwyczajna - dodał rzecznik. Dopytywany czy uważa, że to był błąd ta ustawa i to tłumaczenie podkreślił: "Dziś na to patrząc to tak mi się zdaje, że to był błąd, że to chyba nie było szczęśliwe rozwiązanie".

Zgodnie z projektem złożonym przez I prezes SN, sprawy dyscyplinarne byłyby prowadzone w nowej Izbie przy udziale ławników wybieranych przez Sejm. Ławnikami mogłyby być osoby duchowne - nie mogliby zaś być nimi członkowie partii politycznych. Inne novum projektu to utworzenie przy SN urzędu Rzecznika Sprawiedliwości Społecznej, który mógłby m.in. w nadzwyczajnym trybie zaskarżać do SN prawomocne wyroki sądów.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook