Jedynie prawda jest ciekawa


Środek użyty przez rosyjskie służby w dopalaczach? Ekspert: Jest niesłychanie groźny

03.08.2018
dopalacze03082018
Środek użyty przez rosyjskie służby w dopalaczach? Ekspert: Jest niesłychanie groźny

W dopalaczach, które spowodowały śmierć 10 osób, był prawdopodobnie środek o nazwie fentanyl - przypuszcza dr n. med. Marcin Rawicz, anestezjolog dziecięcy. Rosyjskie służby użyły fentanylu podczas próby odbicia zakładników w teatrze na Dubrowce w Moskwie w 2002 r.

PAP: W ostatnim tygodniu w woj. łódzkim dziesięć osób w wieku od 19 do 40 lat zmarło prawdopodobnie w wyniku zatrucia dopalaczem. Czy można ocenić, jaka substancja się w nim znajdowała?

Dr Marcin Rawicz: Dopóki nie ma wyników badań tej substancji i oficjalnego komunikatu, to nikt nie jest w stanie powiedzieć, co znajdowało się w tych dopalaczach. Można jedynie przypuszczać, co to było.

PAP: A jak pan sądzi?

M.R.: Podejrzewam, że mógł być to lek o nazwie fentanyl. W Kanadzie i części Stanów Zjednoczonych substancja ta jest znana jako składnik dopalaczy. Jego użycie, jak też innych leków opioidowych, stało się wręcz narodowym problemem. Dlatego jego działanie zostało dokładnie opisane. Biorąc pod uwagę literaturę na ten temat, można przypuszczać, że chodzi właśnie o ten lek. Zresztą koledzy z Kanady nas uprzedzali, że może on zawędrować i do nas. Ponadto do tej pory nie było tylu zgonów po zażyciu dopalaczy. A tu zaledwie kilka dni i dziesięć zgonów.

PAP: Czym jest fentanyl? Czy to nowa substancja?

M.R.: Fentanyl jest znany w medycynie od ponad 50 lat. Jest to najpopularniejszy lek przeciwbólowy używany w czasie podawania narkozy. Czasami bywa również używany w plastrach do leczenia bólów nowotworowych. Tylko że jest podawany pod kontrolą lekarza, w określonych dawkach i z zabezpieczeniem oddychania. Natomiast próby stosowania fentanylu poza medycyną mieliśmy podczas akcji odbijania zakładników w teatrze na Dubrowce w Moskwie w 2002 r. Służby rosyjskie rozpylił środek z fentanylem w celu spacyfikowania czy uspokojenia przebywających tam osób. Wiadomo, jak to się skończyło [zginęło 173 osób, w tym 133 zakładników - PAP].

PAP: Czy w Kanadzie i USA w dopalaczach stosuje się medyczny fentanyl?

M.R.: W ostatnim roku w Kanadzie i części Stanów Zjednoczonych pojawił się zmodyfikowany fentanyl, jakaś jego chemiczna pochodna, jednak bardzo podobna do macierzystego leku. Fentanyl jako lek jest podawany dożylnie albo domięśniowo. Natomiast nikt go doustnie nie stosował ani nie stosuje.

PAP: Jak ten środek jest groźny?

M.R.: Jest niesłychanie groźny. Jest ponad tysiąc razy silniejszy od morfiny. Nawet minimalna zmiana dawki może spowodować tragiczne rezultaty. Jest to lek z grupy narkotyków opioidowych. Oprócz działania przeciwbólowego ma bardzo dużo ubocznych objawów. Człowiek, który go dostanie w nadmiernej dawce, odczuwa niepokój, duszność, sztywność klatki piersiowej i może sprawiać wrażenie pobudzonego. Jeżeli dawka zostanie przekroczona, to osoba taka przestanie oddychać i umiera. Fentanyl w dopalaczu jest przyjmowany doustnie, ale i wciągany do nosa jak kokaina

PAP: Jest na to jakaś odtrutka?

M.R.: Jest lekarstwo o nazwie naloxon, od lat dostępne w medycynie. Ale do tej pory nie było w powszechnym użyciu w leczeniu dopalaczami, bo zatrucia opioidami były sporadyczne. Natomiast w dużych miastach Kanady jednorazowe strzykawki z naloxonem są dostępne wszędzie jak defibrylatory.

PAP: Kiedy należy podać odtrutkę?

M.R.: Natychmiast, kiedy wystąpią kłopoty z oddychaniem i zaburzenia świadomości. Z tym, że naloxon działa krótko, krócej niż przyjęty dopalacz, który nadal wchłania się z przewodu pokarmowego. Podany w odpowiednim czasie, doraźnie odwróci depresję oddechową, ale to nie zmienia faktu, że pacjent musi być w szpitalu. Poza tym, diabli wiedzą, ile fentanylu znajduje się w dopalaczach. To nie są odmierzone dawki, nie produkują tego firmy farmaceutyczne. To jest jakiś proszek w torebkach. W związku z tym można łatwo przekroczyć dawkę i to wielokrotnie. A na bardzo przekroczoną dawkę to nawet naloxon nie pomoże. Zresztą, jak dojdzie do zatrzymania krążenia, to zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym doprowadzą do śmierci i żadna odtrutka nie pomoże.

(PAP)

Fot: Flickr

Warto poczytać

 1. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 2. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 3. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 4. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 5. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 6. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 7. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 8. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook